Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dezinfikujeme ruce, ale na oblečení často zapomínáme. Jak provizorně dezinfikovat oblečení tak, aby se nepoškodilo

Dezinfikujeme ruce, ale na oblečení často zapomínáme. Jak provizorně dezinfikovat oblečení tak, aby se nepoškodilo

28.2.2021 - redakce Babinet.cz

Dezinfekce rukou je stále na pořadu dne. Všichni dezinfikujeme, jak jen se dá. I když trvale platí, že bychom neměli v žádném případě opomíjet další kroky, které vedou k celkovému zdraví (dostatečný příjem ovoce a zeleniny, dostatečný spánek, celková ohleduplnost ke zdraví svému a ke zdraví ostatních, nepodléhat stresu, nepropadat malomyslnosti, zkusit být užitečný pro druhé, všímat si potřeb ostatních, atd.), dezinfekce se nově stala neodmyslitelnou součástí každého z nás. Dezinfikujeme ruce, ale na oblečení dost možná zapomínáme. Dnes si tak ukážeme pár možností, jak provizorně dezinfikovat oblečení tak, aby se nepoškodilo a nezůstávaly na něm například fleky, které se tvoří třeba po dezinfekcích s esenciálními oleji.

fotografie: Freepik

Avšak nezapomínejte prosím, že žádná dezinfekce nemůže nahradit vlastní zodpovědný přístup k nastalé situaci. Proto určitě dbejte na častější převlékání i praní. Doma, byť třeba jen na chvilku, nepoposedávejte v šatech, ve kterých jste právě odněkud dorazili, atd.

Uvedené způsoby dezinfekcí jsou jistými možnostmi ve ztížených podmínkách (jde hlavně o manžety, rukávy, atd.), ale samy o sobě skutečně nic neřeší. „Je důležité starat se o své zdraví se vším všudy, ale bavíme-li se konkrétně o kvalitních produktech s vysokým procentem alkoholu, pak ano, mohou jako provizorní dezinfekce pomoci.“ uzavírá lékárnice.

  • Alpa

V nouzi nejvyšší pomůže s dezinfekcí oblečení stará dobrá Alpa Francovka. Tento lihový bylinný roztok s 60% obsahem alkoholu nezanechává na oblečení žádné skvrny a ničí bakterie. Nikdy však Alpu Francovku na oblečení nenalévejte proudem, ale vždy si ji přelijte do čisté lahvičky s rozprašovačem a až pak nanášejte. Stejně tak ji do oblečení nezačišťujte třeba hadříkem, nebo kapesníkem. Rozprašovač nepřikládejte zbytečně blízko, ale Alpu po oblečení rozprašujte z větší vzdálenosti. Alpa se tak dostane na větší plochy textilie, když rozptyl bude širší.

  • Kolínská voda

Mužné, čisté vůně, které známe z čerstvě oholených mužských tváří. Nejde o nic jiného, než o kolínskou vodu. Tedy o směs vonných látek, rozpuštěných v 60-70% lihu.  Kolínská voda v rozprašovači taktéž pomůže dezinfikovat oblečení, když zrovna není opravdu vůbec nic jiného po ruce. I v případě kolínské zůstane oblečení bez skvrn.

  • Voda po holení

Mnoho z nás si pořád myslí, že kolínská voda a voda po holení je jedno a totéž. Opak je však pravdou. I když alkoholová složení jsou podobná, voda po holení má zcela jiný úkol, než kolínská. Voda po holení urychluje hojení drobných ranek po holení, hloubkově hydratuje a následně zklidňuje. Kdežto kolínská voda má jeden jediný úkol. Vonět. Když opravdu není jiná možnost, oblečení pomocí vody po holení dezinfikujte prostřednictvím rozprašovače.

  • Ocet použijte při praní

Kupovanou dezinfekci na praní jste už nesehnali a během napjaté situace posledních dní se zbytečně do obchodu pro prášek nechystáte? Vypomozte si při praní octem. Dezinfikuje a neschází mu šetrnost, i když vládne mocnou silnou, která ničí bakterie. Po vyprání je prádlo měkké, čisté a zápachu octa se děsit nemusíte. Cítit skutečně není. K praní s octem ale přistupujte s rozvahou, má bělící účinky.

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip