Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jste pomalí, věčně unavení, prostě bez šťávy? Dejte si vyšetřit štítnou žlázu

Jste pomalí, věčně unavení, prostě bez šťávy? Dejte si vyšetřit štítnou žlázu

26.2.2021 - redakce Babinet.cz

Štítná žláza, tvarem připomínající motýla, je umístěna na dolní části krku před průdušnicí. Je „hlavním kontrolorem“ látkové výměny (metabolismu). Když štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, objevují se první obtíže. 

fotografie: Freepik

Právě štítná žláza může být příčinou dlouhodobých zdravotních problémů –  únavy nebo depresí. Pokud se totiž naruší tato továrna na hormony, mění se i chování člověka.

Cítíme její zvětšení?

Zpravidla nás na to upozorní tlak nebo bolest v krku nebo ztížené polykání. Ale neplatí to vždy. Zvětšenou štítnou žlázu někdy nepoznáme na první pohled. Může totiž růst i dovnitř. Stejně tak může být zvětšená, i když není narušená její funkce.

Může být onemocnění nebezpečné?

Poruchy štítné žlázy obvykle život pacienta neohrožují, ale mohou způsobit vážná onemocnění. Jde například o Basedowovu nemoc, při které jsou vypouklé oči, provází ji hubnutí, nervozita, třes rukou, zvýšené pocení, návaly tepla, průjmy nebo bušení srdce. Nejnebezpečnější je rakovina štítné žlázy.
Pacienti se zvýšenou činností štítné žlázy jsou neklidní, nervózní, špatně spí, okolí je vnímá jako neurotiky a často hubnou. Pokud naopak štítná žláza funguje málo, pacientům stoupá váha, jsou pomalí, potřebují často spát, špatně se soustředí na nejrůznější činnosti a často se u nich projevují srdečně-cévní komplikace. V obou případech je velmi zjevný pocit únavy.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud máte popsané příznaky, navštivte praktického lékaře. Poruchy přicházejí i s věkem,  zejména po 40.tce. Neváhejte s konzultací lékaře, pokud se nemoc ve vaší rodině objevila.
Vyšetření u endokrinologa je jednoduché. Stačí jen odběr krve a ultrazvuk, v některých případech se provádí i punkce.

Jak se nemoc léčí?

Léky se podávají při snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy a je třeba je užívat až do konce života. Pokud je podezření na rakovinu nebo když štítná žláza překáží při polykání nebo dýchání, je nutná operace. Včasný zákrok může pacienta úplně uzdravit.

Jedinou účinnou prevencí je přiměřený přísun jódu. Pokud si nejste jistí, zda váš příjem jódu odpovídá vašim potřebám,  jste-li těhotná nebo kojíte, poraďte se se svým lékařem.

napsala Renáta Řeháková

Zdroj textu: zdraviamy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip