Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jste pomalí, věčně unavení, prostě bez šťávy? Dejte si vyšetřit štítnou žlázu

Jste pomalí, věčně unavení, prostě bez šťávy? Dejte si vyšetřit štítnou žlázu

20.1.2024 - redakce Babinet.cz

Štítná žláza, tvarem připomínající motýla, je umístěna na dolní části krku před průdušnicí. Je „hlavním kontrolorem“ látkové výměny (metabolismu). Když štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, objevují se první obtíže. Příznaky nesprávného fungování štítné žlázy mohou být různorodé a vyvíjí se velmi pomalu. V České republice se s tímto onemocněním léčí více než 600 000 lidí, další desítky tisíc o něm vůbec nevědí.[1] Častěji onemocní ženy než muži, až 20 % žen ve věku 50 let trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy.[2]

Právě štítná žláza může být příčinou dlouhodobých zdravotních problémů –  únavy nebo depresí. Pokud se totiž naruší tato továrna na hormony, mění se i chování člověka. „Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje důležité hormony. Ty jsou uvolňovány do krevního řečiště a podílí se na správném fungování metabolismu, ovlivňují termoregulaci a v neposlední řadě i srdeční frekvenci. Jsou nezbytné i pro správnou činnost dalších orgánů, jako je srdce, mozek, střevo nebo svaly,“ přibližuje MUDr. Karolína Drbalová, endokrinoložka z Canadian Medical.

 foto / Freepik

Jak poznat počínající problémy . Cítíme její zvětšení?

Zpravidla nás na to upozorní tlak nebo bolest v krku nebo ztížené polykání. Ale neplatí to vždy. Zvětšenou štítnou žlázu někdy nepoznáme na první pohled. Může totiž růst i dovnitř. Stejně tak může být zvětšená, i když není narušená její funkce. 

Příznaků, že s orgánem něco v není v pořádku, je mnoho. Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů, hovoříme o nadměrné činnosti žlázy. „Typická je tzv. struma, tedy zvětšená štítná žláza. Mezi příznaky patří například nesoustředěnost, podrážděnost a nespavost. Pozorujeme třes rukou, průjmy nebo rychlejší tepovou frekvenci tzv. bušení srdce. U žen se můžeme setkat i s poruchami menstruačního cyklu. Pokud naopak štítná žláza nepracuje dostatečně, projeví se obvykle únavou, zimomřivostí, depresivním laděním, bolestmi kloubů, suchou kůží a zácpou. Příčinou je často dědičný autoimunitní proces, ale může se projevit i po ozáření krku nebo při nedostatku jódu v organismu,“ vysvětluje MUDr. Karolína Drbalová.

Může být onemocnění nebezpečné?

Poruchy štítné žlázy obvykle život pacienta neohrožují, ale mohou způsobit vážná onemocnění. Jde například o Basedowovu nemoc, při které jsou vypouklé oči, provází ji hubnutí, nervozita, třes rukou, zvýšené pocení, návaly tepla, průjmy nebo bušení srdce. Nejnebezpečnější je rakovina štítné žlázy.
Pacienti se zvýšenou činností štítné žlázy jsou neklidní, nervózní, špatně spí, okolí je vnímá jako neurotiky a často hubnou. Pokud naopak štítná žláza funguje málo, pacientům stoupá váha, jsou pomalí, potřebují často spát, špatně se soustředí na nejrůznější činnosti a často se u nich projevují srdečně-cévní komplikace. V obou případech je velmi zjevný pocit únavy.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud máte popsané příznaky, navštivte praktického lékaře. Poruchy přicházejí i s věkem,  zejména po 40.tce. Neváhejte s konzultací lékaře, pokud se nemoc ve vaší rodině objevila.
Vyšetření u endokrinologa je jednoduché. Stačí jen odběr krve a ultrazvuk, v některých případech se provádí i punkce.

Jak se nemoc léčí?

Pro správnou diagnózu je stěžejní určení rodinné anamnézy. Lékaře zajímá, zda se nějaký příbuzný již se štítnou žlázou léčí. Poté přichází na řadu vyšetření včetně ultrazvukem, případně i odběr vzorku tkáně štítné žlázy. Velmi důležité jsou i laboratorní testy. Ženy se léčí se štítnou žlázou 8x častěji než muži.[1] Vyšetření je jednoduché, probíhá na základě krevního odběru, který se doporučuje podstoupit na lačno v ranních hodinách. Těsně před odběrem by pacientka měla vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. V den odběru je také nutné donést vzorek moči a stolice. Výsledky jsou k dispozici do jednoho týdne.

Léky se podávají při snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy a je třeba je užívat až do konce života. Pokud je podezření na rakovinu nebo když štítná žláza překáží při polykání nebo dýchání, je nutná operace. Včasný zákrok může pacienta úplně uzdravit.

Jedinou účinnou prevencí je přiměřený přísun jódu. Pokud si nejste jistí, zda váš příjem jódu odpovídá vašim potřebám,  jste-li těhotná nebo kojíte, poraďte se se svým lékařem.

 

Zdroje:

[1] https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/stitna-zlaza-hormony-lecba-u-zen-u-muzu_2205261916_ako

[2] https://www.canadian.cz/cs/clanky-a-novinky/onemocneni-stitne-zlazy-postihuje-casteji-zeny-nez-muze/

zdraviamy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz