Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jaro se blíží a je potřeba se připravit na invazi mravenců. Jak je zastavit přírodními prostředky doma i na zahradě

Jaro se blíží a je potřeba se připravit na invazi mravenců. Jak je zastavit přírodními prostředky doma i na zahradě

23.2.2021 - redakce Babinet.cz

Soužití s mravenci trápí člověka snad od nepaměti. Již v dávných dobách, kdy si lidé začali budovat svá obydlí na ochranu před nepříznivým počasím a uchovávat potraviny na horší časy, začal jejich nekonečný boj proti tomuto druhu členovců. Mravenci je totiž následovaly do jejich obydlí, díky lidem byli zbaveni svých přirozených nepřátel a zároveň měly zaručený přísun potravin od člověka.

fotografie: Pixabay

Mravenci domácí do lidských obydlí pronikají zpravidla cestičkami kolem oken, vchodovými, anebo balkónovými dveřmi, a to obvykle na počátku jara.

Mravenci faraoni se do Česka rozšířili pravděpodobně z Indie, v Česku byli zpozorováni v roce 1902. Vlna expanze tohoto druhu byla zjištěna v souvislosti s rozšířením centrálního vytápění spojeného s výstavbou panelových sídlišť od konce 60. let 20. století. Prostory vzájemně propojené teplovodním rozvody s nadbytkem potravy a vody se staly ideálním pro výskyt faraonů.

Mravenci žijí v kolonii, dělí se na dělnice a královny. Jedinou činností královen je kladení vajíček, žijí i více než jeden rok. Dělnice zajišťují chod hnízda včetně péče o larvy, které se líhnou z vajíček. Královny jsou několikanásobně větší než dělnice. Samci se v koloniích vyskytují také, ale pouze velice krátkou dobu než oplodní mladé samice. Pak uhynou.

Mravenci jsou velice rezistentní proti různým hubícím zásahům. Mezi nejúčinnější způsob boje proti nim patří získání samotných dělnic ke spolupráci. Tedy nalákání dělnice na návnadu obsahující insekticid, který má opožděné účinky. Dělnice tak prostředek stihne přenést do hnízda, které tím vyhubí.

Víte o tom, že mravenci mohou přenášet a šířit různé infekce, a tím kontaminovat například potraviny? Části živých i mrtvých těl členovců se v některých případech stávají významným alergenem? Pokud se těla mravenců dostanou i do tepelně upravených potravin, mohou způsobit zažívací obtíže? Navíc dlouhodobý výskyt tohoto druhu hmyzu v domácnostech vyvolává u lidí neodbytný pocit nečistoty a nepohody, což může vést až k psychickým obtížím?

To je jen několik důvodů, proč je potřeba jednou pro vždy vyčistit váš domov, chatu nebo chalupu od mravenců. Opravdu už nemusíte nečinně trpět své nevítané spolubydlící, zkoušet jeden prostředek za druhým či volat deratizační firmu.

Jak mravenčí návštěvě předejít?

Je to naprosto jednoduché.

  • Domácnost udržujte v čistotě.
  • Potraviny skladujte správným způsobem a mějte je pokud možno vždy uzavřené.
  • Nepodceňujte těsnění dveří a oken.

Když už se zabydlí, jak je vystěhovat?

1. Čisté plechovky

Než vyhodíte plechovky od sladkých limonád a nápojů do koše, vždycky je pečlivě vymyjte vodou a prostředkem na nádobí. Ač se to nezdá, na stěnách plechovek ulpívá velké množství cukru a právě to mravencům přijde vhod.

2. Kajenksý pepř

Aroma kajenského pepře mravence dráždí. Nesnáší ho. Trochu pepře proto aplikujte do rámů oken a k prahu u dveří. Mravenci vás obejdou.

3. Ocet, voda, mýdlo

Rozprašovač naplňte octovým roztokem. Tedy voda, tekuté mýdlo a ocet. Vše ve stejném poměru. Směs aplikujte na místa, na kterých se mravenci nejčastěji zdržují.

4. Kypřící prášek a cukrová voda

Do malé misky dejte kapku vody a větší množství cukru. Přidejte do směsi balíček kypřícího prášku. Mravenci si přijdou do cukrového bufetu a zároveň se naládují i kypřícím práškem. A právě ten je zahubí.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip