Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Chystáte se zařídit ložnici? Zkuste barvy volit z pohledu feng-shui a uživejte si nerušený a kvalitní spánek

Chystáte se zařídit ložnici? Zkuste barvy volit z pohledu feng-shui a uživejte si nerušený a kvalitní spánek

20.2.2021 - redakce Babinet.cz

Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a mnoha dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit po dlouhou dobu, tudíž i ve spánku a při usínání. Místo určené ke spánku by mělo být laděno spíše do uklidňujících barev, což platí zejména pro barvu stěn, podlah, záclon a závěsů. S povlečením je pak možné si hrát a navodit atmosféru pouhou výměnou. Asi i bez velkého přemýšlení sáhneme v zimě po hřejivějších barvách a v létě naopak po chladivých.

fotografie: Freepik

Význam jednotlivých barev:

Zelená je spolu s červenou barvou života, působí svěžím a zároveň uklidňujícím dojmem. Posiluje krevní oběh a imunitu.

Červená je naopak stimulující barva; je to barva ohně, lásky, ale i nenávisti. V ložnici by měla být v kombinaci s klidnějšími barvami jako je hnědá nebo béžová.  Není náhodné, že jsou pro povlečení běžné odstíny fialové, lososové a růžové. Všechny tyto barvy v sobě obsahují červenou, zahřejí i povzbudí.

Žlutá je barva země a slunce a nejsilněji odráží dopadající světlo; dodává pocit bezpečí a stability. V ložnici je běžné používat její jemnější odstíny okrové, béžové nebo světle hnědé.

Oranžová povzbuzuje kreativitu, má v sobě horkost červené zjemněnou přítomností žluté.

Růžová pomáhá navodit harmonii, je žensky něžná, ale má v sobě horkost červené. V ložnici je to ideální barva podporující partnerské štěstí.

Fialová ztělesňuje rovnováhu mezi smysly. Je vznešenou kombinací červené a modré, která zahřeje i ochladí.

Hnědá je pozitivní vyrovnaná barva země a podzimu vhodná k partnerským hrám s barvami. 
Bílá je barva nevinnosti, čistoty, ale i smutku. Podporuje soustředěnost a jasnou mysl.

Modrá má duchovní rozměr, symbolizuje intelekt a poznání. V nesčetných odstínech nás obklopuje všude - je to barva vody a vzduchu ve všech jejich podobách. Světle modrá v nás probouzí otevřenost a podporuje tvůrčí schopnosti.

Černá patří do interiéru jen doplňkově v podobě lemů, ornamentů a drobných doplňků. Je to absorbující barva noci a smutku.

napsala Renáta Řeháková

zdroj: Zdraviamy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
23.2.2021 14:01

S barvami v interiéru moc neexperimentuji, mám ráda jednoduchý čistý styl. Celý byt ráda ladím do odstínů jedné barvy a občas dám do kontrastu jen pár doplňků. V ložnici momentálně vítězí béžová barva a ráda ladím povlečení se závěsy a dalšími drobnými doplňky. V poslední době jsem si oblíbila lůžkoviny od Cellbes, kde si můžete vybrat ve stejném dekoru i závěsy, nebo povlaky na polštáře. Teď na jaro budu vybírat nějakou kontrastní barvu a možná zvítězí žlutá a zlatá:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip