Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Prořezy stromů se blíží. Omlazování provádějte šetrně, ať stromům neublížíte

Prořezy stromů se blíží. Omlazování provádějte šetrně, ať stromům neublížíte

18.2.2021 - redakce Babinet.cz

Jaro se nám za chvíli přihlásí o slovo, a tak je poslední šance provést zimní prořez stromů. Je to důležitá záležitost, která by se rozhodně neměla opomíjet. Stromy se neprořezávají jen kvůli tomu, aby lépe, vydatněji plodily, ale také aby se mladily a udržovaly v kondici. Dneska si tedy povíme pár slov o technikách prořezu a o tom, proč je to vlastně tolik důležité.

fotografie: Pixabay.com

V současné době je nejlepší čas pro mlazení jádrovin, tedy jabloní, hrušní či kdoulí, lísek nebo bobulovin jako je angrešt, rybíz, josty a dalších. Když stromy a keře prořezáváme, tak nesmí být nízká teplota pod mínus pět stupňů. To by nám rány, které stromkům a keřům způsobíme, namrzaly a to je špatně.

Mimochodem, nadzemní a podzemní kořenová část stromu má mezi sebou souvislost. Tím, že zkrátíme větve v koruně stromu, dřevina omezí růst kořenů a podpoří tak růst práv nadzemní části. To je ono mlazení. Díky tomu raší nové větvičky, strom se obnovuje, regeneruje a je pak z něho lepší výnos. Zásadní je, že prořezáváme vždy ob jeden rok. Pokud letos provedeme prořez, tak musíme počítat s menším výnosem. Příští rok si to ale vynahradíme.

Nic se nemá přehánět

Musíme si dát pozor na to, abychom větve nezkrátili příliš razantně. To je špatně. Může to za následný přehnaný růst. Na dřevině musíme zachovat poměr částí důležitých pro plodnost i částí důležitých pro růst. Není tedy možné zkrátit větve razantně, abychom vytvořili z jabloní ladovské vrby.

Je také důležité pořídit speciální pilu, která provede řez šetrně. Je třeba, aby byl každý hladká a rovný, aby se netřepily okraje.

Základní řezy

Ve větevním kroužku

Jde o výrazné místo, na kterém přirůstá větev ke kmeni stromu, případně místo, na kterém se setkávají dvě větve v rozvětvení. Silnější větve nařezáváme zespodu a seshora uřízneme. Konečný řez se musí vést při horním okraji větevního kroužku.

Na pupen

Výhon či letorost zkracujeme šikmým řezem těsně nad pupenem. Potřebujeme na to ostré nůžky a pupen nesmíme zachytit.

V rozvětvené

V tomto případě se snažíme o odstranění starší větve, která roste kolmo a necháváme boční. Opět je potřeba, aby byl řez veden šikmo.

Všechny nástroje musí být ostré, abychom větvičky jen tak neupižlali, aby se na nich nic netřepilo a aby strom zbytečně netrpěl. Základ je zaříznout vše co roste do koruny a nechávat to, co roste naopak z koruny ven.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip