Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Fíkus benjamin je oblíbená pokojovka, která likviduje škodlivé toxiny. Jednoduché tipy, jak se o ní starat

Fíkus benjamin je oblíbená pokojovka, která likviduje škodlivé toxiny. Jednoduché tipy, jak se o ní starat

15.2.2021 - redakce Babinet.cz

Fíkus najdeme téměř v každé domácnosti. Tato rostlina se zdobnými listy není příliš náročná na péči, ale pár zásad bychom přece jen měli dodržovat. Zajímavostí je, že tato pokojovka účinně likviduje škodlivé toxiny vmístnosti a zlepší tak kvalitu ovzduší i vašeho zdraví.

Pokud chceme mít dlouhodobě krásný fíkus se záplavou zdravých listů, alespoň trošku se o tuto pokojovou rostlinu starat musíme. Obecně však fíkus žádné speciality, ani složitosti nevyžaduje. Dnes si tak ukážeme pár základních bodů, které vašemu fíkusu rozhodně prospějí.

fotografie: Pixabay.com

Kde by měl fíkus stát

Když jde o fíkus, není potřeba mu hledat nějaké zvláštní místo. Nejlepším stanovištěm pro tuto pokojovou rostlinu je sice slunné okno, ale fíkus nemusí stát přímo v těsné blízkosti teplé okenní, nebo balkonové skleněné tabulky. Tato rostlina se spokojí s rozptýleným světlem, může proto stát od okna i poměrně hodně daleko.

Co však fíkusu rozhodně nesvědčí, je průvan a chlad. Rostlina potřebuje své teploučko, které by nemělo spadnout pod patnáct stupňů. Pokud tedy přece jen fíkus máte blízko okna, které například špatně těsní, v zimě od něj fíkus odtáhněte. Můžete jej přesunout blízko radiátoru. Fíkus není nijak náročný na vlhkost vzduchu, proto topení rostlince vůbec nevadí. Při stěhování fíkusu však dbejte na to, aby byl květináč ve stejné poloze, jako před stěhováním. Odborníci se shodují, že fíkusu a jeho rovnoměrnému růstu neprospívá otáčení květináče. Když už, tak jen o pár stupňů, nikdy ne o moc.

Chlad nedělá dobře hlavně kořenům, proto by tyto rostliny neměly stát na studených podlahách. Naopak vytápěná podlaha je pro fíkus úplné blaho.

Jak fíkus zalévat

Fíkus se mnohem rychleji vzpamatuje z případného vysušení, než z přelití. Rostlinu bychom proto měli zalévat přiměřeně a vždy musíme s další vydatnou zálivkou počkat, než zemina v květináči pořádně vyschne. V horku a v zimě bychom fíkus měli zalévat častěji. V létě kvůli vysokým teplotám a v zimě zaléváme fíkus častěji kvůli ústřednímu topení. Na jaře a na podzim pak stačí zalévat méně často. U fíkusu můžete bez obav vodou postřikovat přímo listy. Při zálivce si však dávejte pozor, aby voda v misce pod květináčem nestála déle, než hodinu.

Kdy fíkus přesazovat

Obvykle fíkusy do čerstvé půdy přesazujeme na jaře. Mladé rostliny vyžadují přesazení po dvou letech. Starší fíkusy přesazujeme po čtyřech, až po pěti letech. Současně je při přesazování důležité zachovat hliněné hrudky, které zapletly kořeny.

Prořezávání fíkusu

Fíkus pravidelně zbavujte suchých částí. Nezapomínejte ani na odstraňování suchých listů nůžkami. Prořezáváním starých větví nejen stimulujete nový růst, ale také dáváte více prostoru listům. Rostlina díky této péči krásně poroste. Suché části by rostlinu jen zatěžovaly a vysilovaly.

Hnojení fíkusu

Fíkus hnojíme celoročně, pravidelně, ale s citem. K hnojení fíkusu se nejlépe hodí dusíkatá hnojiva, která posilují kmen. Mají na svědomí i větší a tmavší listy, které nerostou blízko u sebe. Můžeme ale hnojit i plným hnojivem. Takto hnojíme v případě, že chceme, aby se fíkusu dařilo celkově. U čerstvě přesazeného fíkusu se hnojení vyhneme úplně. Potřebné živiny si čerstvě přesazený fíkus bere z nové půdy.

napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

ander
17.1.2023 19:44

Dobrý den, mám fikus benjamín 7 let a dělám z něj bonsaj. Poslední rok, od té doby co jsme se přestěhovali, začali listy opadávat, samozřejmě změna místa. Ale už je to víc jak rok, a když raší nové listové výhonky, tak hned vyschnou, odumírají i malé větývky. Nikde jsem se nedočetl, čím by to mohlo být. Prosím o radu na mail andrej.sevcik@seznam.cz. Předem velice děkuji.

Další z magazínu