Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bojujete se syndromem nočního stravování? Co ho způsobuje a co vám hrozí

Bojujete se syndromem nočního stravování? Co ho způsobuje a co vám hrozí

5.2.2021 - redakce Babinet.cz

Nejíte přes den? Pokud celý den nic nejíte a jídlo si dopřejete až večer, vaše tělo je vystresované, přepne metabolický režim na šetřící a dojde k tomu, že i po malém jídle přiberete daleko více, než byste přibrala při pravidelné stravě.

Naše tělo i psychika jsou nasměrované tak, že i mírný hlad okamžitě zavede naši pozornost k jídlu. Pak přichází na řadu nezvladatelná chuť a vy sníte najednou ohromné množství mnohdy nezdravého jídla. Pokud se večer přejíte, nemáte druhý den hlad ani ráno ani dopoledne a přejíte se zase večer. To bude nutně na vaší postavě vidět.

Častým důvodem nočního přejídání je stres, úzkost nebo napětí. Jídlo totiž uklidňuje. Zajídáte nedorozumění s manželem, dětmi, kamarádkou.

Noční vyjídání ledničky usnadňuje nejen rozvoj obezity, ale i cukrovky. Kilogramy váhy navíc však přinášejí i značné psychické problémy. Konzumací stravy místo spánku lze například dospět až ke vzniku depresí.

Pokud trpíte nočními nálety na ledničku, můžete trpět onemocněním žaludku a dvanáctníku. Porucha stěny dvanáctníku nebo žaludku může vyvolat až vlčí hlad. Pokud se nenajíte, cítíte tupou nebo ostrou bolest v oblasti žaludku a úleva přejde, jen když bolest zajíte. V takovém případě se poraďte s lékařem.

A jak proti nočnímu přejídání?

  • Nazapomínejte snídat! Jezte pravidelně a vyváženě! Vypracujte si pravidelný stravovací plán během dne. To může být náročné, ale denní režim s pravidelným jídlem a občerstvením může pomoci snížit noční stravování.
  • Vyhněte se každodennímu stresu. Někteří lidé jedí kvůli emocím...
  • Přes den jezte bez vyrušování, jako je televize nebo mobilní zařízení. Jíst opatrněji vás může upozornit na to, co jíte, a dosáhnete tak větší spokojenosti.
  • Nezapomeňte na relaxaci a odpočinek.
  • Zaměřte se na zlepšení hygieny spánku a rozvoj uklidňující rutiny před spaním.

 

ilustrační foto:healthymummy.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip