Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pusťte si domů jaro. Nechce si v květináči vykvést třeba tulipány

Pusťte si domů jaro. Nechce si v květináči vykvést třeba tulipány

29.1.2021 - redakce Babinet.cz

Jaro je daleko a doba je neutěšená. Jak si udržet pozitivní náladu a ještě k tomu si trochu vylepšit domov? Zkuste vytáhnout květináče, truhlíky a další nádoby a nechte je rozkvést krásnými cibulovinami, jako jsou tulipány, narcisky nebo třeba modřence.

Pusťte si jaro domů o chvíli dřív. Je v podstatě jedno jakou použijete nádobu. Hlavní je, aby měla ve dně díru. Kdyby z truhlíku nebo z květináče neodtékala přebytečná voda, cibulky by nám mohly zahnívat. V takovém případě nezapomeňte pod nádobu umístit také nějakou misku, ať vám voda nestéká po nábytku.

Dovnitř nasypeme drenážní vrstvu, která by měla mít alespoň dva tři centimetry, celkově je potřeba aby zabrala 10% obsahu nádoby. Poslouží k tomu, aby nám odváděla přebytečnou vodu.

Materiál?

Pro tento účel dobře poslouží střepy z hliněných květináčů, oblázky, štěrk, hrubý písek nebo keramzit. Substrát pro výsadbu cibulovin by měl být lehčí. Fajn je rašelina nebo hlína smíchaná s kompostem. V hobbymarketech seženete také substrát určený přímo pro cibuloviny.

Do 3/4 nádoby nasypeme vybraný substrát, poté jej lehce umáčkneme a posadíme do něho cibulky. Ty pak zasypeme substrátem, ať nejsou vidět.

Zavlažování

Takto připravené květináče pěkně zakropíme a postavíme na teplé místo. Vršek je dobré přetáhnout igelitem, abychom si vytvořili pařníček. Pokud jste květináč dobře zalili, tak se o něj cca týden nemusíte starat. Igelit se bude rosit a voda se bude vracet zpátky do hlíny.

Po týdnu byste měli vidět první lístečky jak polezou z hlíny. Po dalších dvou týdnech už z hlíny poleze poupátko. A to je nejvyšší čas sundat igelit, umístit nádoby tam, kde je chcete mít a čekat až přijde také květ.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip