Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Ranní převalování v posteli může vést ke zhoršení nálady. Jakých chyb se vyvarovat

Ranní převalování v posteli může vést ke zhoršení nálady. Jakých chyb se vyvarovat

26.1.2021 - redakce Babinet.cz

Jen málo lidí dokáže ráno radostně vyskočit z postele. Většina z nás se ještě pár minut převaluje, probírá, a dokud nás netlačí čas, poleháváme do poslední možné chvíle. Jak to změnit a vstanout do nového dne svěží, fit a hlavně hned?

Známe to všichni. Kdo by si rád nepřispal. Jenže takové polopospávání a oddalování vstanutí, dělá ráno ještě horším, než by ve skutečnosti muselo být. Dobrovolně se takto mučíme a ještě nám přijde, že polehávání nám prospěje. Opak je však pravdou.

Když je řeč o chybách …

Zaklapnutí budíku

Budík a jeho následné posunutí o pět, deset minut, abyste se rádoby dospali? Těch pár bonusových minut nám však nepomůže. Za tu chvilku nedoženeme dospat to, co jsme pořádně nestihli v noci. Navíc nás čeká opětovné buzení, které bude stejně vleklé a nepříjemné, ale které také může být velkým šokem, upadnete li do hlubokého spánku. Pro krevní tlak je to pak najednou tanec. A když zaspíte, už to jede. Jste ve skluzu, je vám špatně, nestíháte se nasnídat, jste podráždění, stres, běs a začátek dne je v háji.

… a nebudu vstávat, a nebudu

Sice jste vzhůru, ale vstanout se vám stejně dvakrát nechce. Převalujete se, zkoumáte peřinu do sebemenších detailů, poklimbáváte a tak dále? Většinou se tohle ranní lenošení nakonec zvrtne v hloubání. Pokud zrovna neprožíváte vyloženě šťastné období a zatím se netěšíte na nic konkrétního v průběhu dne, myšlenky se snadno zatoulají k přemýšlení o nesmrtelnosti chrousta. Jestli jsou navíc stále zataženy závěsy, nebo žaluzie, všechno se umocní. Sami se pak dostrkáme v hlavě tam, kam ani nechceme. Vyvstanou různá coby, kdyby, otazníky, scénáře a je to celé takové od ničeho k ničemu.

Jak vstávat a následně se probrat bez problémů?

Jde to, musíte ale trošku chtít. Ne se poddat tomu, že vy a normální vstávání, je hudbou budoucnosti. Ano, jistě, samozřejmostí je dostatečná doba spánku a vstávání ve stejnou dobu. To i o víkendu. Nevěřím však, že je tohle vždy úplně možné. Vy ano?

  • Nemusíte ráno hned z postele vystřelit, div se nepřerazit. Hezky svižně, ale uvážlivě. Posaďte se a na posteli se protáhněte. Zní to jako samozřejmost, ale kdy jste to opravdu naposledy ráno udělali?
  • Voda s citronem spolehlivě probere každého. Životabudič nastartuje nejen vás, ale také váš metabolismus.
  • Když musíte vstávat třeba kolem čtvrté, je zima a ještě se vám nechce do práce, to je na depresi. Hudba jako ranní společnost tak není úplně marná. Protože byt v brzkém ránu není sám o sobě příliš přívětivý. Rádio a hudba alespoň odvedou pozornost od nechuti a rozmrzelosti.
  • Hudba se vyplatí také rovnou při buzení. Ze začátku vám poleze pěkně na nervy, ale ve většině případů, se takové buzení stává samozřejmostí.
  • Opláchnutí obličeje studenou vodou. Stará, dobrá a osvědčená metoda.
  • Těšte se na ranní kávu, vychutnejte ji.
  • Nasnídejte se a připravte si třeba vždy den předem nějakou opravdu výbornou snídani.
  • Vůbec si vždy vše na druhý den nachystejte předešlý večer. Úplně stejně, jako jste se připravovali do školy, vzpomínáte? Oblečení, svačinu, věci do práce a všechno, co budete potřebovat.
  • Těšte se! Na cokoliv! Nemusíte být ráno zákonitě zpruzelí. Těšte se i na úplné maličkosti. Na skvělý oběd, na večerní seriál, na společné odpoledne s rodinou, na to, že dnes přijde knížka, kterou jste si objednali.

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: freepik.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu