Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  I domácí mazlíčci mají problémy se zuby. Jaké jsou varovné signály

I domácí mazlíčci mají problémy se zuby. Jaké jsou varovné signály

25.1.2021 - redakce Babinet.cz

Zubní plak a zubní kámen je jedním z nejběžnějších problémů, se kterými se veterináři ve svých ordinacích setkávají v rámci preventivních prohlídek. Při nedostatečné péči o zuby přitom může dojít až k ohrožení života zvířete.

Problémy v ústní dutině lze poměrně dobře zvládnout pomocí domácí péče o zuby, která by měla být dlouhodobá a pravidelná. Obvykle doporučované každodenní čištění zubů je však často nad síly majitele i jeho zvířete. Nejenže je náročné na čas a psa je třeba vše nejdříve naučit, ale u tak nezávislých tvorů, jako jsou kočky, je často úplně nemožné. Dobrou domácí péčí o psí chrup také předcházíte nepříjemnému odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře

Pokud je mechanické čištění kartáčkem pro majitele problematické, může zvířeti podávat speciální krmivo na čištění zubů. Tyto granule mají vyšší obsah vlákniny, speciální prostorové uspořádání a jsou pevnější. Zub pronikne do granule ještě před jejím rozdrobením, povrch zubu je tedy v přímém kontaktu s granulí a vláknina jej tak výborně čistí. Díky těmto přednostem dochází ke snížení hromadění dentálního plaku, výskytu zbarvení zubů a zubního kamene, a zmenšuje se zápach z dutiny ústní.

Pokud je zubní plak a kámen již tak rozšířen, že musí dojít k ultrazvukovému vyčištění u veterináře, je potřeba udržet takto ošetřené zuby co nejdéle čisté.

Jaké jsou varovné signály

Prvotním příznakem dentálních problémů, kterému majitelé často nevěnují pozornost, bývá zápach z tlamy. Později se přidává zvýšená citlivost dutiny ústní, problémy s příjmem potravy nebo ztráta zubů. Náchylnější k potížím se zuby jsou malá plemena, je tam i určitá genetická predispozice, hlavně u jorkšírských teriérů.

Dentální onemocnění bývají nejen bolestivá a stresující, ale ve svém důsledku mohou mít závažné důsledky na celkové zdraví zvířete. Bakteriální toxiny a mechanické podráždění způsobené zubním kamenem totiž často způsobí zánět dásní, který může vést až k rozvoji infekce dutiny ústní a její rozšíření na další orgány.

Když má pes silně zkažený chrup, trpí bolestí

Nejlepším řešením je zuby vytrhnout. Vytržení zubů u psa je někdy nevyhnutelné. I když to zvířata nedávají najevo, zkažený chrup je dokáže citelně bolet. Vytržení nevratně postižených zubů je vždy lepším řešením než dlouhodobé vystavování chronické infekci a bolesti.

Pokud si majitel není jistý stavem zubů svého mazlíčka, je vhodné požádat o radu veterinárního lékaře.

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz