Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Celulitida: Jak bojovat s pomerančovou kůží? Chce to trpělivost, ale jde to

Celulitida: Jak bojovat s pomerančovou kůží? Chce to trpělivost, ale jde to

22.1.2021 - redakce Babinet.cz

Chcete vědět, jakými zbraněmi je nezbytné se vyzbrojit, rozhodnete-li se proti "pomerančové můře" vytáhnout do boje? Hned na začátku předesíláme, že tento boj musíte vést s důrazem přísného generála. Zázračný prostředek proti ní totiž neexistuje a jen cílevědomé a poctivé dodržování speciálního komplexního programu může kůži výrazně vyhladit. Mluvíme-li o komplexnosti, máme na mysli fakt, že každý jeden bod anticelulitického programu má svou důležitost.

Zabránit tvorbě celulitidy znamená nedat jí příležitost k vytvoření. Těch je však - bohužel - víc než dost. Nejobvyklejšími jsou prudké změny váhy. Přiberete, pak se snažíte co nejrychleji zhubnout, ale právě díky bleskové dietě brzy znovu naberete. A kožní tkáň ztrácí schopnost přizpůsobit se.

Celulitida však není problém přímo související s nadváhou, jak je často mylně uváděno. Mohou jí být často postiženy dívky a ženy štíhlé jako proutek - především v pase, se "sexy zadečkem", a dokonce ženy celý život sportující! Je však logické, že čím větší zásoby tuku jsou v podkoží, tím je celulitida nápadnější.

Výživa

Speciální anticelulitická dieta neexistuje. Problém vztahu výživy a celulitidy začíná vznikem zažívacích obtíží. Jde především o chronickou zácpu. Vázne zde vyměšování odpadních produktů z těla. Trpíte-li zácpou, váš boj musí být zahájen na tomto poli.

Nejúčinnější je celková změna stravovacího režimu. Vynechte tučné maso a bílé pečivo, smetanové omáčky a tučné mléčné výrobky. Zařaďte do jídelníčku více celozrnných pekařských výrobků, ryb, drůbeže, zásobte tělo dostatkem ovoce a zeleniny. Omezte konzumaci kuchyňské soli (zadržuje ve tkáních vodu), ale také cukru v rafinované formě. Celulitidu zhoršuje konzumace alkoholu a kouření. Nikotin zhoršuje přísun kyslíku k buňkám a tím negativně ovlivňuje látkovou výměnu v celulitické tkáni.

Nevhodná výživa je příčinou nedostatečného příjmu vitamínů a esenciálních mastných kyselin. To vede k poruše tvorby vaziva a hromadění tuku a odpadních látek.

Pro zajištění hydratace a správného proudění tekutin v těle platí stále stejný recept: je třeba vypít denně 2-3 litry tekutin-nejlépe pomalu a klidně. Důležité je pít správné nápoje: minerální a stolní vody, ovocné a bylinné čaje.

Zásadním opatřením ovšem zůstává zvýšení konzumace tekutin a vlákniny, obojí s cílem zabránit rozvoji chronické zácpy a intenzifikace činnosti ledvin jako orgánu odstraňujícího "nečistoty". Není účelné ale naopak rizikové používat projímadla a diuretika (riziko je vysoké především v případě, nepoužívá-li se souběžně hořčík a draslík a hojnost neslazených tekutin).

Pohyb

V boji proti celulitidě je dobrý každý pohyb, ale ze všeho nejlepší je ten, který vás nejvíc baví. Je to jeden z nejdůležitějších "léků" na celulitidu. Pohyb navíc působí preventivně proti osteoporóze, podporuje prokrvení a aktivizuje lymfatický oběh, a tím také lepší odsun odpadních látek z těla.

Ideální jsou sporty, při kterých zatěžujeme hýžďové, břišní svaly a svalstvo dolních končetin ( běh, plavání, jízda na kole, tanec ,in-line skating, skákání přes švihadlo, horolezectví.)

Zde je návod, jak cvičit a zároveň "necvičit", kdekoli a kdykoli budete mít chuť - a hlavně nenápadně!

Ověřenou zbraní proti celulitidě je stahování svalstva v kritických oblastech - stehna, bříško, zadeček, paže. Nudnou chvíli - čekání na někoho ve stoje - můžete využít k nenápadné činnosti: postavte se mírně rozkročmo, napněte nohy tak, že stáhnete lýtkové a stehenní svaly, mírně podsaďte zadeček a stáhněte půlky k sobě.Stažení by mělo trvat alespoň 10-15 vteřin, povolení 5 vteřin. Opakujte tolikrát, kolikrát to půjde (princip izometrického cvičení).

Při chůzi po chodníku si představte, že chodíte po kladině: dávejte jednu nohu před druhou a přitom stahujte hýždě k sobě. Posílíte zadeček a zadní stranu stehen. Nosíte-li kabelku v ruce, zvykněte si držet paži ohnutou v lokti v pravém úhlu a mírně od sebe. Vsedě v dopravních prostředcích, před televizí, v kanceláři také pravidelně stahujte a povolujte hýždě.

Posilovna: to, zda můžete zlikvidovat celulitidu posilováním na přístrojích, není jednoznačné. Jisté však je, že vhodně zvolená cvičební sestava se zaměřením na "problémové partie" vás zbaví třepavých přebytků a tím pádem bude celulitida méně nápadná. Rozhodně bude vaše tělo pevnější. ALE POZOR! Při celulitidě by mělo být cvičení zahájeno AŽ PO dokonalém prokrvení postižených partií (nejlépe lokální masáží za použití prohřívacích emulzí). Musí mít mírnou až střední intenzitu (na přístroje si dávejte nízké zátěže a cviky vícekrát opakujte), musí trvat minimálně 20 minut - lépe hodinu - a frekvenci 2-3x týdně.

Masáže

Masáže rozhodně svůj smysl mají, neboť tření působí na povrch kůže jako mechanický peeling - to znamená, že odstraňuje odumřelé buňky. Kůže je pak hladká a lépe připravena na další péči. Především ale masáž působí na hlubší podkožní vrstvy, podporuje krevní i lymfatickou cirkulaci a tím odvod odpadních látek.

Správně fungující mikrocirkulace látek v podkoží je právě to, co udržuje kůži zdravou. Masáž můžete provádět sami - rukou či některou z masážních pomůcek - masážní žínkou, rukavicí, měkkými plastikovými "ježky" či válečky, ale také elektrickým masážním strojkem. Opatrnost je nutná při podkožních podlitinách, křečových žilách a hluboké žilní trombóze. Zvláštní formou masáže je masáž vysokofrekvenčním proudem. Zvýší se tím proudění krve a lymfy odvádějící zplodiny metabolizmu do centrálního žilního oběhu. Následuje pevný teplý elastický zábal, pod který se aplikuje gel s bylinnými extrakty regenerujícími pokožku. V ošetřených tkáních se okamžité zlepší výživa, a urychlí se metabolizmus, což je významné zejména z hlediska odbourávání podkožního tuku. Tekutiny, které byly zadržovány v podkoží se přesunou do žilního oběhu a následně jsou odstraněny ledvinami do moči. Tekutinou se odstraní i v ní vázané odpadní produkty. (Je logické, že k tomu je nutnou podmínkou zvýšený příjem tekutin- až 2-3 litry denně)!

Při klasické masáži masér "hněte" prsty postižená místa s cílem uvolnit "slepenec" v podkoží. Prsty nahmatá tukové útvary a poté je stiskne a rozhněte. Tato metoda může být bolestivá a používá se u těžších forem celulitidy.

Pro dnešek to snad stačí. Příště si řekneme něco k lymfodrenáži, speciální kosmetice, životním stylu a speciálních metodách při boji s celulitidou.

Zdroj foto: electrolysisbyshelly.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz