Babinet.cz  /  Tajemno  /   Po stopách UrbExu: Dnes už zcela zchátralé a veřejnosti málo známé, ale významné lázně nedaleko Tábora

Po stopách UrbExu: Dnes už zcela zchátralé a veřejnosti málo známé, ale významné lázně nedaleko Tábora

21.1.2021 - redakce Babinet.cz

Málokdo ví, že v kraji České Sibiře, asi 10 minut od železniční stanice Stupčice, se svého času nacházely vyhlášené léčebné lázně. Na mírném návrší ve výšce 596 m. n. m je v roce 1900 nechal založit doktor Ladislav Krouský.

Doktor Ladislav Krouský se narodil v roce 1866 v Praze. Po vystudování medicíny a nezbytné praxi působil jako obvodní lékař v Borotíně u Tábora a posléze v Michálkovicích u Ostravy, kde léčil polské dělníky, kteří pracovali v uhelných závodech Severní dráhy císaře Ferdinanda.

Již na Moravě se pokoušel zřídit ústav pro fyzikální terapii, ale bohužel neúspěšně. Proto se v roce 1899 vrátil zpět do Čech a založil právě ve Stupčicích u Tábora lázně. Nabízel zde masáže, elektroléčbu, léčbu slatinným bahnem a lékařsky upravenou dietu. Úspěšně se ve zdejších lázních  léčili pacienti po náročných operacích a rovněž také i nemocní s revmatismem, dnou, cukrovkou  nebo s neurologickými potížemi. Během prázdnin pak doktor Krouský pronajímal volné pokoje jako letní byty.

V zimních měsících sloužily lázně často také jako základna pro lyžařské výlety, které doporučoval Český Ski Klub, jelikož zimy na České Sibiři, jak se tomuto kraji říká, jsou dodnes vhodné pro lyžaře.

Doktor Krouský a jeho manželka byli známi svojí milou povahou a lidumilností. I proto jeho lázně vyhledávalo mnoho slavných osobností. Patřil mezi ně například básník Jaroslav Vrchlický, spisovatelka Růžena Svobodová, která má místo svého posledního odpočinku na pražském Slavíně, poslanec Národního shromáždění Tomášek nebo poslanec Josef Neumann, který v lázních při svém pobytu také zemřel. Sám doktor Ladislav Krouský zemřel 1. listopadu 1929 v sanatoriu v Praze - Podolí (dnes Ústav pro péči o matku a dítě) po dlouhé nevyléčitelné nemoci. Pohřben byl ve Stupčicích.

Areál lázní se nacházel na ploše pěti hektarů, obklopený krásným parkem, a na svoji dobu se muselo jednat o moderní budovy s příjemným ubytováním. Není tedy divu, že lázně byly skutečně  vyhledávaným cílem.

Dnes by doktor Krouský asi zaplakal. Obě dosud stojící budovy jsou v naprosto žalostném stavu. Vykradené, počmárané sprejery sotva připomínají někdejší slávu. Přesto při procházení objektem ještě nalezneme zbytky toalet, dlaždic, obložení, kostry kuchyňských skříní a dokonce také původní vanu. Dnes si můžeme jen představovat, že se tudy procházel básník Jaroslav Vrchlický a jiné celebrity.

Před budovou se ještě viditelně zachovaly krásně rovně vysázené stromy a přestože je objekt v dezolátním stavu, je zde cítit pozitivita tohoto místa. Areál je zatím volně přístupný, ovšem je potřeba zde zachovávat velkou opatrnost a nevstupovat na místa, kde je již viditelně poškozený strop nebo podlahy. Příznivci geocachingu zde navíc mohou objevit i další „kešku“ do své sbírky.

napsal Petr Matura

foto: archiv autora, ceskasibir.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
21.1.2021 12:31

zajímavý tip na výlet :)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip