Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co jíst před a po cvičení, abyste spálily co nejvíc tuku

Co jíst před a po cvičení, abyste spálily co nejvíc tuku

19.1.2021 - redakce Babinet.cz

Už jste se odhodlala a chodíte cvičit. Poctivě zapojujete kardio, posilujete, jenomže se to nějak neprojevuje? Poradíme vám, co zhruba jíst před cvičením, po cvičení a jak by mohl orientačně vypadat jídelníček.

Tvorba jídelníčku

Vždy je nejlepší nechat si udělat jídelníček na míru od výživového poradce, abyste nic nezanedbala. Přece jen každá má jiné dispozice, jiný metabolismus a hlavně se snaží dosáhnout jiných cílů. Přestože může být vaším cílem hubnutí, bude jídelníček úplně jiný, když budete chtít hubnout přebytečných 30 kilo a když budete chtít zhubnout třeba jenom 5 kilo a zpevnit postavu. Hlavně i gramáž jídla bude jiná. Jídelníček si tedy nechte buď sestavit na míru, anebo budete muset podle váhy a výšky dopočítávat, jak velká porce máte sníst. A podle svého cíle si taky určit, CO bude obsahem vašeho jídelníčku.

Před cvičením

Rozšířeným mýtem je to, že byste neměla před sportem jíst vůbec nebo co nejméně, aby jídlo netlačilo v žaludku. To dává sice logiku, ale rozhodně to není o tom, abyste hladověla hodiny předem. Pohybem se sice spaluje tuk, tělo ale spotřebuje i další důležité látky. Začněte už snídaní a jezde po celý den po 2-3 hodinách. Poslední jídlo jezte asi hodinu před cvičením. Nemělo by to být tučné ani moc sladké jídlo, zkuste celozrnné pečivo, ovoce nebo müsli tyčinku.

Po cvičení

Jídlo po pohybovém výdaji bude odlišené podle toho, co od sportování očekáváte. Jestli chcete zhubnout, nabrat svaly, zmohutnět anebo udržovat váhu. Jestli chcete zhubnout, tak nejezte hned po cvičení, spíše naopak je dobré nejíst aspoň 1-2 hodiny a potom si dát jídlo – směs sacharidů, bílkovin a málo tuku. Pokud je ale vaším cílem naopak přibrání svalů, tak byste měla sníst do půl hodiny po cvičení něco sladkého (džus, banán) a do dvou hodin pak vyvážené jídlo.

 

Napsala ŠT

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip