Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Kožená kabelka krásná navždy. Díky jednoduché a správné péči

Kožená kabelka krásná navždy. Díky jednoduché a správné péči

19.1.2021 - redakce Babinet.cz

Máte svou koženou kabelku snů a rozhodně nechcete, aby časem ztrácela na své kráse? Péčí o ni si ji uchováte. Kůže je materiál, který vydrží dlouho a stářím krásní. Postačí mít na mysli jen pár jednoduchých způsobů, jak se o kožené výrobky starat. Díky tomu se stanou ve vašem životě nadčasovým kouskem, který nevyměníte a stále jím budete oslňovat.

Tak jako věnujete péči svým koženým botám, zapomínat byste neměli ani na ostatní kožené doplňky, které nosíte denně. Mezi ně bezesporu patří kožená kabelka. Abyste se ze své investice do kvality radovali dlouho, je dobré se o ni starat hned od začátku. Neboť tím, že jí budete věnovat čas a péči, udržíte hodnotu a vzhled svého nejcennějšího kousku. Markéta Folberová, návrhářka značky kožených kabelek a doplňků FOLBEUR, kůži na svých produktech vnímá dnes a denně. Vidí, co dokáže. Při volbě kůže pro své produkty se setkala s mnoha druhy. Co kus, to jiná vlastnost. Kůže je pro ni obecně materiálem, který ji nepřestává fascinovat. „K výrobě kabelek a peněženek používáme 100 % italskou hovězí třísločiněnou useň, protože reprezentuje to, co mám na kůži nejraději. Zemitost, hutnost, strukturu, zrání, osobitost, ušlechtilost, tvárnost a výdrž. Zachovává si své přírodní vlastnosti. Je to pořád kůže, nikoli štípenka s nalepenou fólií na povrchu. Voní, pracuje, zraje a dává majitelce možnost vtisknout kabelce další rozměr. S nošením se kresba na kůži ještě zintenzivní, působí stále přirozeně. Pro přírodní useň je charakteristická nerovnoměrnost svrchní části-líce a její nejednotné vrásnění, což není na závadu, naopak to podtrhuje pravost přírodní kůže, která je právě proto vyhledávaným módním doplňkem.“ říká s nadšením o kůži Markéta Folberová. Zároveň ovšem ví, že kůže potřebuje i péči. Proto každý svůj produkt zasílá nové majitelce v látkovém dust bagu na ukládání kabelky a s balzámem na kůži, který pečuje o vzhled a vlastnosti kabelky. Správné skladování kabelky a lehká péče je základem.

Každodenní péče v kostce

Vaší luxusní kabelky si ceníte, proto jí věnujte i správný prostor, kam ji pokládáte. Pamatujte, že kabelka na zem nepatří. Odložte ji na židli vedle sebe nebo na závěsný háček ke stolu. Myslete také na její nosnost. I když do ní chcete dát celý váš svět, nedělejte to. Prospějete svým zádům i kabelce. Dejte si limit, co vše kabelka zvládne a co se vám bude nosit stále pohodlně. Kůže je kůže a může se protáhnout.

Zachovejte tvar

Jestliže svou koženou kabelku nenosíte, vycpěte ji, ať vám stále krásně drží tvar. Je to z toho důvodu, že bez výplně se kabelka překlesá, zohýbá a spadne na jednu stranu. Těmto jevům zamezíte tak, že si ponecháte po koupi kabelky výplň, s níž vám přišla. Použít můžete také hedvábný papír, noviny, nebo bublinkové výplně. V rámci lepšího uskladnění a vyšetření prostoru můžete menší kabelky vkládat do větších. Kabelky nevěšte do skříně za ucha, ale raději je mějte poskládané na poličce. Každou samostatně, žádné hromadění jednu na druhou.

Aby se vám nezaprášila a neulpívala na ní i jiná nečistota v době, kdy ji nepoužíváte, schovejte ji do textilních vaků. Dražší kabelky jsou v nich balené. Jestliže je nemáte, postačí i starý povlak na polštář. Nikdy ji neskladujte v plastu, igelitové tašce nebo plastovém pytli, neboť takový materiál zachycuje vlhkost a kabelka v nich nemůže dýchat.

Čištění kabelky vyžaduje citlivý přístup

Kabelku neperte a nečistěte žádným chemickým přípravkem. Chraňte ji před deštěm a celkově před vodou. Před prvním nošením je dobré kabelku nastříkat impregnací na kůži ve spreji. Chcete-li ji vyčistit, vždy se podívejte, z jakého je materiálu, a kupte k ní příslušný čistič. Pokud je kabelka špinavá, postačí navlhčený hadřík s tuhým mýdlem, čímž jemně očistíte nečistoty. Kožené kabelky držte dál od olejů, parfémů a velkého množství vody. Jejich skvrny či promočení kabelku nenávratně zničí. Pokud vám na kabelku kápne olej nebo stříkne parfém, snažte se skvrnu vysát suchým hadříkem.  To samé platí i o čistění vnitřku kabelky – stopy po tužce, rtěnce, jídle zkuste smýt navlhčeným hadříkem či jemně přemněte v ruce textilní látku mimo kabelku. Každá kabelka má také různé spony, přezky, zapínání, patenty. I ty si zaslouží péči. Otírejte je navlhčeným hadříkem a pak vyleštěte suchým. Zipy a kování je dobré ošetřovat přípravky, které jsou určené na ošetření šperků.

Slunce a teplo do jisté míry nevadí

Kožené produkty skladujte mimo přímé sluneční světlo, které by mohlo způsobit vyblednutí barvy. Stejně tak je dávejte mimo umělé zdroje tepla, např. radiátory mohou způsobit jejich vysušení a popraskání. V menší míře vnější vlivy, jako jsou slunce a teplo, nevadí, ale nic se nesmí přehánět.

Vlhkost jí nesvědčí

Kožené kabelky obecně nemají rády vlhko. Proto je uchovávejte v textilním vaku a vložte do nich pytlíčky proti vlhkosti. Markéta Folberová v péči o své kabelky, které jsou z kvalitní italské hovězí usně, doporučuje kůži chránit zejména před vlhkostí a vodou.

„Dlouhodobé vystavení zvýšené vlhkosti může kůži nevratně poškodit. V případě, že prší, snažte se kůži zbytečně dešti nevystavovat. Když se i přesto stane, že zmoknete, pokuste se co nejdříve kůži vysušit. Stane-li se, že kůži více namočíte, co nejdříve ji vysušte za pomoci bavlněného hadříku, který absorbuje co nejvíce tekutiny a nechte zvolna uschnout. Nikdy nesušte za pomoci velikého zdroje tepla (fén, topení, kamna apod.), můžete tak kůži nenávratně poškodit. O kabelku se starejte speciálním voskem, který kůži změkčuje a vyživuje, nebo jiným přípravkem na ošetření kožených produktů. Jednou za dva tři měsíce se hodí i impregnace. Kůže je kůže a ta časem stárne. Aby měla krásný stárnoucí vintage efekt, musíte se o ni starat. Jestliže kůže praskne, nebo se natrhne, odneste ji do opravy profesionálovi. My se ve FOLBEUR snažíme našim zákaznicím s případnými vzniklými problémy s produktem pomoci a mohou se na nás obrátit, “ dodává Markéta Folberová, zakladatelka značky českých kožených kabelek FOLBEUR.

S peněženkou je to podobné

U peněženky si vyberte styl, který vyhovuje vašim požadavkům. Je to důležité zejména proto, že pak peněženku nebudete zbytečně přeplňovat. Víte-li, že vlastníte mnoho různých druhů karet a potřebujete je nosit při sobě, volte peněženky s mnoha sloty na karty nebo noste zvlášť ve speciálním pouzdře na karty. Při přenášení peněženky v kabelce můžete zabránit jejímu poškrábání a otiskům pouhým uložením peněženky do samostatné přihrádky nebo určené kapsy na zip v podšívce. Je také dobrým zvykem pravidelně jemně otírat nebo kartáčovat peněženku, abyste odstranili každodenní usazování prachu a nečistot, které se na ní mohou hromadit.

Foto: archiv značky FOLBEUR

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip