Babinet.cz  /  Recepty  /  Upečme si...  /  Tříkrálová bábovka - sladká tečka za Vánocemi a tradice našich předků!

Tříkrálová bábovka - sladká tečka za Vánocemi a tradice našich předků!

3.1.2021 - AndreaP.

Mudrci z Východu, tradičně označovaní jako Tři králové, jsou postavy z Matoušova evangelia, které navštívily Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesly mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Upřesnění, že byli tři, že to byli králové a jejich jména, nejčastěji Kašpar, Melichar a Baltazar, přinesla až pozdější tradice, v Novém zákoně se tyto údaje nevyskytují.

V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † (nebo † C † M † B ) jako formule požehnání. Původní text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

A my si dnes připravíme tradiční tříkrálovou bábovku. Že jste ještě o této tradici neslyšeli? V den Tří králů se upeče bábovka, do které se zapeče jedna mince, aby po celý další rok bylo v domě štěstí. Kdo navíc danou minci při jídle objeví, toho se budou držet po celý rok peníze. Bábovka se také symbolicky zdobí papírovou korunou či postavičkami králů - zde můžete krásně zapojit i děti.

Potřebujeme :

  • 2 hrnky polohrubé mouky
  • 1 hrnek cukru
  • 1/2 hrnku oleje
  • 1 hrnek mléka
  • 3 vejce
  • 1 prášek do pečiva
  • tuk na vymazání
  • strouhanka

Mouku, cukr, olej, mléko, vejce a prášek do pečiva vložíme do mísy, dobře promícháme a vlijeme do strouhankou vysypané formy. Nezapomeneme vložit jednu dobře omytou minci. Pečeme ve středně vyhřáté toubě asi 35-45 minut.

Vychladlou bábovku dozdobíme, buď jen pocukrujeme, případně polijeme čokoládovou polevou.

(foto: Pixabay.com, redakce)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip