Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zdraví: Víte, co pijí vaše děti?!

Zdraví: Víte, co pijí vaše děti?!

Redakce Babinet

Věděli jste, že v litru a půl Coca Coly je v přepočtu až 40 kostek cukru? Věděli jste, že v České republice je dnes přibližně každý patnáctý chlapec a každá čtrnáctá dívka obézní, ale daleko více je už dětí s nadváhou?!

Obezita dětí a pitný režim

Pandemie obezity zasahuje děti

Obrovská síla, se kterou se ve vyspělých zemích šíří nadváha a obezita se dá přirovnat pouze k pandemii. Toto onemocnění může mít nejen v dětství, ale vlastně po celý život a v mnoha směrech destruktivní vliv. Na jedné straně trpí obrovské množství dětí podvýživou a v těchto chvílích umírá a umře hlady. Na straně druhé jsou potravinářským průmyslem zkoumány všechny možnosti, jak ovlivnit již dětský mozek, aby jeho prioritní hodnotou bylo nakoupit co nejvíce čehokoliv, co se dá sníst či vypít.

Kult hyperštíhlosti a obézní dítě

Současně se však vyhrocují odmítavé a jinak negativně zabarvené postoje společnosti vůči obézním dětem a dospívajícím jedincům s tím, že „kult hyperštíhlosti“ ovlivňuje nejen mínění, ale též skutečné chování jak některých rodičů a vrstevníků, tak i vychovatelů a pedagogů. Negativnímu hodnocení se neubrání žádná dětská psychika. Obézní děti jsou v pozici bezmocného, napadaného ostrakizovaného jedince. Jedním ze způsobů kompenzace psychického utrpení je pro postižené dítě zažít příjemnou chvíli alespoň s jídlem nebo sladkým pitím, když sociální okolí zraňuje. Obézní děti se vyčleňují a žijí dětství v mimořádném tlaku okolí.

Problémy spojené s obezitou dítěte

Rizika a problémy spojené s dětskou obezitou vyvstávají ve sféře: a) zdravotní, b) nutriologické, c) genetické, d) sociální i e) psychologické.

a) zdravotní rizika – nemoci kloubně kosterního systému – skolióza, poruchy v postavení kolenních kloubů, ploché nohy, hypogenitalismus, nepravidelná menstruace u dívek, v dospělosti srdečně cévní onemocnění, diabetes a další.

b) nutriologická rizika – nevhodná skladba potravy, příliš tučná a sladká, příjem velkého množství „prázdných kalorií“ slazenými nápoji, špatný jídelní i pitný režim, „chaos“ místo jídelního režimu, skrytá podvýživa.

c) sociální rizika a problémy – tolerantní postoje obézních rodičů vůči obezitě dítěte, hyperkritické postoje štíhlých rodičů, podceňování, zesměšňování, osobní útoky a devalvování dítěte skupinami vrstevníků, ale i pedagogy a dalším širším okolím. Ohrožení plnohodnotného života profesionálního, partnerského, sexuálního i osobního (snížená možnost nosit módní oblečení, sportovat, bavit se, komunikovat apod.).

d) psychologická rizika a problémy – vyčleňování jedince na okraj společnosti (ostrakizace) má za následek emoční strádání a frustraci, vyvolávající u dětí agresivitu nebo depresi. Jindy dítě začne používat neadekvátní kompenzační mechanismy od poruch příjmu potravy bulimie a anorexie až po sebevraždu.

Obézní dítě v rodinné pasti

Ještě v dětství se dítě identifikuje s postoji rodičů, od puberty se pak tvoří pocitový komplex méněcennosti. Existují následující problémy:

1) Velká část těchto dětí má alespoň jednoho obézního rodiče.

2) Velká část rodin se rozpadá nebo je konfliktní, neúplná, formální či jinak problémová.

Za obezitou dítěte se skrývá i nejistota, úzkost, hněv i bezmoc dítěte. Komplexy dítěte masivně vzrůstají v období dospívání a jsou opět kompenzovány naučeným mechanismem – přejídáním.

Obézní dítě a jeho pitný režim

V konzumaci tekutin obézního dítěte převládají slazené či velmi kalorické nápoje (colové nápoje, džusy, kakao, plnotučné mléčné nápoje). Obvykle během dne nejde o vhodný pitný režim, ale o „chaos“. Dítě se ráno napije kakaa, během vyučování tekutiny nepřijímá a nedoplňuje tekutiny ani při hodinách tělesné výchovy. Ve školní jídelně sní raději více omáčky, než by pilo školní čaj. Cestou domů si koupí velkou láhev sladké limonády, která sama o sobě je polovinou celodenního příjmu energie, a tu dopíjí k večeři. V období dospívání pak často napodobuje rodiče a přidává nadměrnou konzumaci piva a dalších alkoholických nápojů.

Doporučení pro zlepšení příjmu vhodných tekutin u dětí.

Pokud nám jde o zdraví obézních dětí, měl by mít jejich pitný režim následující charakter:

a) je vhodné společně s dítětem každé ráno vypít šálek polotučného mléka nebo ovocného čaje;

b) je nutné vybavit dítě do školy kvalitní pramenitou či minerální vodou;

c) je třeba naučit dítě, aby si ke každému sportování a tělesné výchově ve škole přibralo a průběžně konzumovalo neslazené tekutiny;

d) měli bychom mít doma jen nápoje vhodné a zdravé pro všechny;

e) je důležité, abychom dávali dítěti osobní příklad v nahrazení nevhodných nápojů (pivo) kvalitními nápoji bez „prázdných kalorií“;

f) je nezbytné zaujímat nejen před dítětem pozitivní postoje, mínění a hodnocení vůči zdravému životnímu stylu a dávat přirozený důraz na správný pitný režim při hubnutí.

Dětská obezita a VITALITOS

VITALITOS je ochucená minerální voda, nápoj určený především pro děti. Ty ocení jeho originální láhev ve tvaru vajíčka a velikost vhodnou do každé školní brašny. Každá láhev minerální vody VITALITOS pobaví jednou z 12 různých obličejíčků. Jednou jsou milé, jindy zábavné a někdy dokonce i zlé. A děti je milují.

To, že je VITALITOS určen pro naše nejmenší zjistíte i po sloupnutí etikety. Najdete na ní jednu z pěti zábavných her na zkrácení odpoledne či na velkou přestávku do školy.

VITALITOS doporučují i odborníci pro zdravou výživu. Především proto, že se jedná o minerální vodu nezatíženou přebytečnými sladidly. VITALITOS neobsahuje žádná umělá sladidla, konzervační látky ani barviva. Jeho hlavním obsahem je z 92 % přírodní minerální voda Vittel a jen 4,4 g cukru na 100 ml. Minerální voda Vittel je bohatá na vápník a hořčík, které zpevňují kosti dětí. Energetická hodnota nápojů VITALITOS je v průměru 18 kcal na 100 ml.

Minerální vody VITALITOS se budou na český trh postupně distribuovat s příchutí jablečnou, jahodovou, broskvovou nebo borůvkovou.

Neplatí domněnka, že by děti potřebovaly méně vody, protože jsou malé. Právě naopak. Za horka jejich tělesná teplota stoupá rychleji než u dospělých. Je tedy důležité dbát na to, aby se děti vyhnuly byť jenom základním příznakům dehydratace. Starost rodičů by měla být předně zaměřena na to, aby jejich ratolesti vždy pravidelně pily. A to nejen pokud je jim horko, ale pravidelně každý den.

Jaké množství tekutin by mělo dítě denně vypít?

od 7 do 10 let asi 60 ml na kilogram tělesné váhy (př.: 1,8 l, pokud váží 30 kg)

od 11 do 18 let asi 50 ml na kilogram tělesné váhy (př.: 2,2 l, pokud váží 45 kg)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz