Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Kam se ztratil duch českých Vánoc? Vítězí kýčovitě nasvícené domy

Kam se ztratil duch českých Vánoc? Vítězí kýčovitě nasvícené domy

18.12.2020 - redakce Babinet.cz

K českým Vánocům se pojí mnoho lidových zvyků jako koleda, stromek, jesličky s betlémem, pečení cukroví, obdarovávání se a tak dále. Jsou to především ale svátky pokoje a rodiny. Vždyť i za Druhé světové války na těch několik málo okamžiků utichla válečná vřava.

Bohužel, v obchodech i domácnostech můžete najít nejrůznější Santa Clause v různých velikostech i provedeních, sobí spřežení a mnozí lidé své domy a okna zdobí nejrůznějšími až kýčovitými svítícími věcmi, které s tradičními českými Vánocemi nemají vůbec nic společného.

Při nákupní horečce za vánočními dárky zapomínáme na opravdový smysl těchto svátků a někteří z nás rádi podléhají cizím přejatým zvykům. Vyprazdňujeme své peněženky a kolikrát se velmi zbytečně zadlužujeme, abychom své blízké zahrnuli dárky, které vlastně nepotřebují, a které stejně za pár let skončí na skládce. Vánoce přeci nejsou o penězích ani o dárcích.

Mají pro nás Vánoce ještě vůbec nějaký význam?

Vánoce jsou primárně křesťanské svátky, které oslavují narození Ježíše Krista. Je tedy jasné, že jde o svátky, během kterých bychom se měli radovat, mít rádi a přijímat to pozitivní, co život přináší. Hlavním svátkem je Boží hod vánoční, tedy 25. Prosince. Předchází mu Advent a Štědrý den. Podle římskokatolického kalendáře trvají svátky do Hromnic, podle kalendáře, který platí od Druhého vatikánského koncilu pak do neděle po 6. lednu, tedy po takzvaných Třech králích.

Není tedy důležité, jestli jsme nakoupili dárky za desetitisíce, jestli máma na zahradě Santu a sobí spřežení, nebo zda jsme navštívili všechny obchoďáky kolem. Důležité je být spolu a dávat lásku, odpočívat a vyčkávat na příchod nového roku a na to, co nám přinese nového, pěkného.

A mimochodem. V prapůvodním pohanském významu byly Vánoce spojovány s oslavami slunovratu a spojovány s uctíváním znovuzrození boha Slunce, ve starém Římě boha Saturna. Proto se jim také říkalo Saturnálie.

napsala Zuzana Zelenková

foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Žíla
18.12.2020 17:06

Chápu úmysl autorky článku upozornit na to, že Vánoce nejsou jen svátky materialistického pozlátka a že si je lze minimálně stejně dobře, jestli ne lépe, užít i bez něj. Ale úplně se jí to nepovedlo vystihnout. Co totiž doopravdy znamenají pojmy jako "pravý smysl Vánoc" nebo "tradiční české Vánoce"? Třeba zrovna stromek nebo betlém, které autorka s tradičními českými Vánocemi spojuje, nejsou původem české zvyky. První betlém vytvořil svatý František z Assisi, tradice zdobení stromečku k nám přišla někdy na počátku 19. století z Německa. A "pravý smysl Vánoc" se v průběhu času rovněž proměňoval, jak koneckonců autorka sama na několika místech naznačuje, ovšem nebere to v potaz. V posledním, jakoby násilně přilepeném odstavci uvádí, že v čase dnešních Vánoc se dříve slavily Saturnálie, spojené se zimním slunovratem; s příchodem křesťanství byly pak v souvislosti se snahou o potírání pohanství právě na tuto dobu "naroubovány" oslavy narození Ježíše Krista a náboženský rozměr Vánocům dlouho vévodil. Jejich pojetí jako především času, kdy je třeba mít k sobě blíž a mít se rádi, je až důsledek moderního vývoje, který spěje k sekularizaci a ateismu. Nechme každému, ať si slaví, co chce slavit a jak to chce slavit. Pokud někoho materialistické pojetí Vánoc těší, neberme mu to a sami se těšme třeba z toho, že pro nás mají jiný, duchovnější význam. Ani jedno nemusí být přeci nutně "správně" nebo "špatně". :-)

Jirka Z
18.12.2020 21:33

Dobrý den, vidím to u nás na vsi. Blikající zábradlí, opadaná bříza, komín, hromosvod. Cokoliv, hlavně aby to svítilo a blikalo. Jako na pouti. Lidi jsou jak malé děcka-bez soudnosti a bez vkusu.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip