Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co se zahradou, když je zima. Na některé činnosti je ideální doba

Co se zahradou, když je zima. Na některé činnosti je ideální doba

15.12.2020 - redakce Babinet.cz

I když to tak nevypadá, zima se nezadržitelně blíží a zahrada spí. Přes to všechno nemusíte věšet vidle a lopaty na hřebík. Co se dá dělat se zahrádkou i teď, v období, kdy by psa nevyhnal?

Je to možná zvláštní, ale některé činnosti je lepší provádět právě v zimě. Za prvé nezapomeňte, že je zapotřebí zrevidovat všechno nářadíčko! Nemáte náhodou vyviklanou motyčku, rýč, nebo další nářadí? Revize je nyní určitě na místě, ať jaro přivítáte připravení a v celé parádě.

Přes zimu je také vhodná doba na shánění semínek a to nejen těch, které visí v regálech obchodů. Natrefili jste při vánočních nákupech na zajímavá rajčata nebo papriky? Usušte si jejich semínka a zkuste je na jaře zasít. Určitě budete mít pak v létě originální plodiny, které u sousedů nejsou.

Je také výborné období načíst si co ještě nevíme. Shánět odbornou literaturu a řešit problémy, na které jsme během roku neměli čas a nestíhali jsme. Udělejte si jejich soupis a studujte si ke každému co je zapotřebí. Nebojte se třeba také oslovit odborníky, kteří by vás se zapeklitostmi mohli pomoci.

Blíží se také ideální doba pro prořez stromů. Ovocné stromy je ideální prořezávat v únoru a v březnu. Je to doba, kdy je vegetační klid, zároveň je potřeba, aby příliš nemrzlo. To znamená, že by nemělo být méně než -8 stupňů Celsia. Pod -10 se na to můžete vykašlat zcela.

Stromky by potom mohl poškodit mráz. Na každý pád ale pozor. Chce to nastudovat si vše k prořezu ovocných stromů, ať něco naopak nepokazíte.

Záhony také můžete posypávat popelem. Tedy v případě že doma topíte dřevem nebo dřevěnými lisovanými briketami. Takový popel totiž obsahuje hodně živin, hlavně draslíkua vápníku. Ty každá rostlina pokračuje ke svému růstu. Popel tedy nevyhazujte.

Také si vypracujte osevní plány zeleniny. Ať máte přesný rozvrh toho, co se kdy vysévá, ať máte včas předpěstováno a ať pak nemusíte kupovat drahé rostlinky v zahradnictví. Zároveň si můžete rozvrhnout zahradu a rozkreslit co kde bude, ať pak na jaře nemusíte prvoplánově sázet a vysévat zeleninu jen tak hala bala. Stejně tak lze plánovat jaké keře a stromky na jaře vysadíte, ať to pak jde jako po drátkách.

Taky si zkuste klíčivost starších semen, které máte doma třeba roky. Na jaře se pak často stává, že zasejete třeba celý pytlíček okurek a žádné semínko nevzejde. Vezměte vždy jedno dvě semínka a zkuste ho nechat naklíčit na vatičce. Podle toho poznáte klíčivost. Jestli nenaklíčí. Semínka klidně vyhoďte.

Pokud máte špatné stromy, třeba napadené kůrovcem, nebo odumírající, je nyní ideální doba pro jejich kácení. Veškeré opravy a úpravy plotů, zahradních domků, králíkáren nebo kurníků jsou nyní také ideální.

 

Napsala Zuzana Zelenková

foto: centraltexasgardening.wordpress.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip