Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Vánoční pohoda aneb Koho a proč trestaly Lucie

Vánoční pohoda aneb Koho a proč trestaly Lucie

13.12.2020 - redakce Babinet.cz

Sv. Lucie dává odpověď na stále se opakující otázku mužů:“Proč se zase před Vánoci musí uklízet?“ Je totiž autorkou tradice předvánočního úklidu. Svatá Lucie - tajemná bílá postava kontrolovala pořádnost hospodyněk a pokud domácnosti nezářily čistotou, přišly tvrdé sankce. Dnes chodí Lucka na kontrolu trochu předčasně, protože předvánoční úklid nemají zpravidla hospodyňky ještě hotový. Může za to změna juliánského kalendáře na gregoriánský. Podle juliánského kalendáře chodila Lucie až 23. prosince. Mohla tak lépe plnit své poslání: trestat nepořádné hospodyně a také naplnit známou pranostiku: Svatá Lucie noci upije. Nejdelší noc a nejkratší den je 21. prosince.

Mnohé české ženy si nedovedou představit pravou vánoční pohodu bez gruntování

Naklizeno, napečeno, navařeno. Ve vánočních ozdobách na stromku se zkřiveně zrcadlí slavnostně vyzdobená domácnost, v níž se tetelí blahem rodinná harmonie. Děti se dívají na pohádky.Tatínek s maminkou obalují kapra a prostírají stůl ke slavnostní večeři. Vánoční pohodu naplňuje vůně cukroví, jehličí a purpury. Zabalené dárky ve skříni netrpělivě čekají na svoji velkou chvíli. Stromeček se nemůže dočkat, stejně jako děti, až se na něm rozzáří svíčky s prskavkami a zazvoní zvonec… a pohádky o vánoční idyle je konec.

O podobné sváteční idyle sní mnoho žen Jenomže vysněná štědrovečerní selanka se většinou nedostaví. Ženy vyčerpané předvánočním maratónem uklizení, vaření, pečení a nakupování dárků se i o svátcích točí okolo sporáku. A zatímco ostatní členové rodiny si užívají v pohodě Vánoc, pro ně znamenají svátky klidu a míru stresující kolotoč provázený rodinnými hádkami. A tak si oddechnou až po svátcích, kdy už mají ten blázinec konečně za sebou.

Každý rok se většina z nich dušuje, že se letos tolik honit nebude. A naopak přitvrdí a zapojí do předvánočního shonu celou rodinu. Tyto sliby však skončí většinou v koši zapomnění, stejně jako Novoroční předsevzetí a opakuje se stejný scénář. Manželé při předvánočním úklidu upadají do letargie, dělají mrtvého brouka a opět se strašně diví, proč se zase musí uklízet. Považují gruntování za zbytečné, protože se stejně zase všechno ušpiní. Navíc si muži myslí, že jejich drahé polovičky uklízení, pečení a vaření baví, tak nechápou, proč by jim měli pomáhat. Mladší děti sice rády pomáhají s pečením, ale jejich pomoc spíše zdržuje. Pubertální mládež zas nerada pomáhá s čímkoli, a proto si po vzoru otců hraje na mrtvé brouky. A tudíž vše zůstává zase na matce. Pokud nemá sílu se s nimi neustále hádat, nebo je přemlouvat, aby jí pomohli, oddře všechno opět sama. A tradičně se pak celá rodina diví, proč je máti unavená a nervózní.

I když v dnešní emancipované době ženy často využívají placených úklidových služeb a cukroví i vánočky si koupí, nevyhnou se stresujícímu kolotoči. Předsváteční blázinec zažívají nejenom v zaměstnání, ale také doma. Zkoordinovat vše - objednání úklidu, jeho provedení, nakupování potravin, dárků apod., vyžaduje nejen pevné nervy, ale také manažerské umění.

Mnohé české ženy si nedovedou představit pravou vánoční pohodu bez gruntování, 20 druhů cukroví, vánoček a jiných domácích lahůdek, a tudíž se stávají obětí národní tradice. Předvánoční grunt a pečení tolika druhů cukroví je totiž českou specialitou.

V západních zemích, a to i v Německu, kde milují pořádek, se před Vánoci negruntuje. Prach neprach, špína nešpína, byt se svátečně vyzdobí a hotovo. Sice to připomíná přísloví navrch huj a ve spod fuj, ale na druhou stranu mají o stres méně. I když je také postihuje vánoční šílenství, projevuje se především nakupováním dárků a potravin.

Aby si ženy bez honění mohly užít blaženého rozjímání, musí se naučit šidit své oko a být tvrdé na své blízké. Nabízím pár fint, jak zvítězit nad dřinou a přitom dosáhnout pocitu spokojenosti.

Vyperte záclony a umyjte okna jenom zevnitř. Měsíc před Vánoci neutírejte prach a neluxujte a když potom utřete prach a vyluxujete, budete mít pocit, že máte naklizeno. Při pečení používejte malé formičky a malá vykrajovátka. Menší kousky cukroví vytvářejí dojem většího množství a můžete péci i z polovičních dávek. A jak donutit manžela, aby pomohl s mytím oken? Požádejte ho o peníze na mytí oken. Pokud to nezabere, dávejte mu týden k večeři chleba s máslem. Skromnou večeři zdůvodněte šetřením na mytí oken. Hlavně svým drahým vysvětlete jednu zásadní věc: že gruntování není váš koníček a byt se musí jednou za čas pořádně uklidit, stejně tak, jako se jednou za čas musí umýt auto. Možná pak pochopí smysl gruntování a přidají ruku k dílu.

Některé ženy předvánoční úklid a pečení ignorují – šťastné to ženy.

Další finty pro vánoční úklid, když nemáte po ruce specielní přípravky

Čištění trouby

Dejte do trouby velký hrnec nebo pekáč s vroucí vodou a nechte v zavřené troubě 5 minut. Mastnota a připáleniny se párou uvolní a pak je snadno setřete mokrým hadrem namočeným v saponátu / Jar, Pur apod./

Čištění odtoku

Nasypte do odtoku prášek do pečiva a zalijte hrnkem teplého octa. Odtok na chvíli zakryjte (asi 5 minut) a pak propláchněte horkou vodou.

Odstranění vodního kamene

Na usazený vodní kámen na bateriích nalijte bílý ocet a nechte několik hodin působit. Potom opláchněte baterie teplou vodou a utřete je do sucha, získáte tak lesk jako blesk. Pokud se vám podaří přesvědčit celou rodinu, aby po každém sprchování či mytí v umyvadle otírali baterie do sucha, budou se vaše baterie nejen stále lesknout, ale předejdete i usazování vodního kamene.

Odpuzovač prachu

Nábytek omyjte roztokem z 1 litru vody, lžičky glycerinu a lžičky octa.

Tento roztok samozřejmě neodpudí prach úplně, ale omezí jeho usazování.

Čistění čalounění a oživení barev.

Vetřete do čalounění vlhkou sůl, nechte půl hodiny působit a pak vyluxujte. Oživíte nejen zašlé barvy, ale odstraníte i prach.

 

napsala Hana Formánková

foto:

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip