Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hřebíček nevyužijete jen o Vánocích. Je skvělým pomocník v péči o zuby i pleť

Hřebíček nevyužijete jen o Vánocích. Je skvělým pomocník v péči o zuby i pleť

6.12.2020 - redakce Babinet.cz

Je období svařáků a tak možná mnozí z nás vytáhli ze svých spižíren hřebíček, který se do svařeného vína dobře hodí a dává. Někdo jej možná dává ještě do cibule, kterou následně vloží do rýže a společně vše uvaří. Jaké jsou ale jeho benefity. Na co všechno je hřebíček dobrý a jak ho nejlépe užívat?

Hřebíček má výrazné dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky, což je jeho velký benefit, který se v lidovém léčitelství často využívá při nejrůznějších onemocnění zubů. Výborné je udělat si odvar, kterým vyplachujeme v případě, že máme zánět zubu nebo dásně, či jej můžeme v případě bolesti žvýkat. Věřte, že v takovém případě za chvíli neucítíte vůbec nic. Lékaři se ale nevyhnete, jen vám dočasně pomůže od bolesti.

Pro svoje vlastnosti ale bývá často využíván v různých drogistických pomůckách. Jeho výtažky jsou v některých ústních vodách, zubních pastách nebo gelech.

Hřebíčková silice má také prokrvující a bolest tlumící vlastnosti a proto se používá při léčbě revmatismu, na bolavé klouby nebo svaly, či do masírovacích prostředků. Příznivý vliv má také při léčbě akné, aftů, pomáhá proti zvracení, nebo při snižování cukru v krvi. Umí zklidnit pokožku, posiluje organismus a zlepšuje spánek. Odvarem z hřebíčku tedy vůbec nic nezkazíte.

Některé výzkumy naznačují, že sloučeniny nalezené v hřebíčku mohou pomoci chránit před rakovinou. Jedna studie zjistila, že výtažek z hřebíčku pomohl zastavit růst nádorů a podpořil buněčnou smrt v rakovinných buňkách.

Olejíček s hřebíčkovou vůni se skvěle hodí do aromalamp. Ve chvíli, kdy se budete třeba zklidnit je to nejlepší varianta, kterou si můžete „kápnout“

Tinktura
Určitě je skvělé mít doma léčivou tinkturu, která má širokou škálu využití.

Hrst hřebíčku
2dcl vodky

Hřebíček naložíme do vodky a necháme cca dva tři týdny odstát. Používat se může na bolavé zuby, záněty dásni, nebo se může vmasírovat do bolavého svalu či kolene. Určitě pomůže na zklidnění jako jakási první pomoc.

Hřebíčkové mýdlo
Totot mýdlo lze použít i na obličej
• Mandlový olej 100g
• Kokosový olej 150g
• Olivový olej 150g
• Bambucké máslo 150g
• drcený hřebíček, cca 4 hrsti
• 30 % roztok hydroxidu sodného a vody

Hřebíček necháme dva dny macerovat ve směsi olejů. Poté vše s bambuckým máslem vložíme do vodní lázně, rozpustíme, pořádně promícháme. Do zchladlé směsi (na asi 35 stupňů přidáváme roztok hydroxidu a vody, dobře promícháme. Následně si vybereme vhodnou formu, kterou vyložíme třeba pečicím papírem. Směs nalijeme do formy, necháme ztuhnout a následně krájíme nahřátým nožem.

Je to trochu alchymie. Kdyby to pro někoho byl problém, lze vzít neparfemované mýdlo, roztavit ho a promíchat s hřebíčkem, načež jej ve formě opět necháme ztuhnout.

 

Napsala Zuzana Zelenková

foto: healthline.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip