Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Andropauza naruší zdraví, psychiku i vztah. Muži by jí neměli podceňovat

Andropauza naruší zdraví, psychiku i vztah. Muži by jí neměli podceňovat

27.11.2020 - redakce Babinet.cz

Stále častěji přicházejí do ordinací muži přibližně ve věku od 45 -50 let a výše. Stěžují si na fyzickou a psychickou únavu, také i na pokles sexuální výkonnosti. I když mají obavy z vážnější nemoci – rakoviny, převážně jde o tzv. mužský přechod, často označovaný jako andropauza.

U mužů sice dochází k postupnému poklesu tvorby hormonů, ale nikdy ne tak prudce a skokovitě, jako je tomu u žen. Určitá tvorba mužských pohlavních hormonů a i plodnost zůstává zachována do poměrně vysokého věku. Nejnověji se doporučuje používat označení syndrom mužského stárnutí. Dochází při něm, podobně jako u žen, k hormonálním změnám a projevy mužského přechodu jsou často velice podobné právě těm, které se vyskytují u žen.

Příznaky andropauzy jsou u každého muže různé. Jde například o napětí, podrážděnost, depresivní nálady, úzkost, zvýšenou únavu. Říká se„nervózní jako žena v přechodu“, ale stejně tak i obráceně- „jako muž v přechodu“.

Dále jsou to návaly horka a potu, někdy spojené i se zrudnutím, bývá nespavost nebo zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické výkonnosti, svalová slabost, zhoršování paměti, potíže s klouby a svaly, atd.

Příznaky sexuální jsou – pokles erekce, erekce se stávají méně pevnými a vydrží kratší dobu, refrakterní fáze po vyvrcholení se prodlužuje a muži, pro které nebyl problém styk po malé krátké pauze opět i několikrát opakovat, jsou často nakonec rádi, že se jim podaří dokončit alespoň jeden akt. Taky dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

Za fyzickou sílu a výkon je ale více-méně přímo zodpovědný mužský pohlavní hormon- testosteron. S věkem postupně dochází k pozvolnému poklesu jeho tvorby. Testosteron se nejvíce tvoří v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázi hlubšího spánku, proto nedostatkem či jeho sníženou hladinou trpí častěji muži, kteří jsou téměř permanentně ve stresu, v noci špatně spí či se často budí a kterých spánek bývá povrchnější. V dnešní uspěchané době chtějí po nás všichni vynikající výkony, v práci jsme někdy více, než je zdrávo, a našemu mozku a tělu tak nedopřejeme to, co pro svou regeneraci potřebuje, tedy dostatek času na relaxaci a odpočinek. Do ordinace chodí muži i mladší, kteří díky způsobu života a přetíženosti mají tyto příznaky mnohem dříve a při laboratorním vyšetření mívají někdy nižší hladiny testosteronu, než muži, kteří již mají vzhledem k věku na to nárok.

Přesto, když se dostanete do podobné situace, není potřeba propadat zoufalství.. Mnohé se dá zmírnit zdravou životosprávou, další možností jsou různé doplňky stravy. Přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu a ženšenu.

V závažnějších případech se nutné vyhledat lékařskou pomoc a užívat léky na předpis, včetně léků hormonálních. Každopádně nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky. U praktického lékaře preventivní prohlídku absolvovat minimálně jednou za dva roky, od 50 let i častěji a v tomto období by její součástí by měl být i test na okultní krvácení ze stolice. Po čtyřicítce by muži měli absolvovat i preventivní vyšetření prostaty, vhodné jednou za rok, které by mělo obsahovat tři složky- vyšetření prostatického antigenu z krve, vyšetření prostaty přes konečník a ultrazvuk prostaty.

ilustrační foto: cardiovascularbusiness.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Anezkap
22.6.2021 09:05

Manželovi je teda 42 let ale obavam se ze se to zacina projevovat uz i u něj. Čeho si teda všimam nejvice je asi časta unava a i problémy v posteli. Dá se to nějak řešit, nebo je jediná cesta návštěva lékaře? manžel radši všechno řeší doma sám tak mě zajímá jestli neni nějaké "domácí" řešení před tím než to začne řešit odborně.

TerkaTlap
1.7.2021 12:53

Muj manžel byl na tom podobně. V 47 letech byl k nevydržení a furt se se mnou hadal, byl unavený a furt si stěžoval jak ho něco bolí. Zjistila jsem si to o tý andropauze a začala to nějak s ním řešit. Došli jsme k tomu, že může zkusit nějaké bylinky. Docela mu pomohlo brát hořčík, vitamíny a bylinky jako ženšen nebo pískavici. Byl vic v klidu a nebyl tak unavený. Pak jsme zkoušeli i nějaké doplňky jako Maxulen nebo Vitamen. Maxulen nic moc, navíc se musíte přihlásit k pravidelnému odběru každý měsíc. Vitamen byl celkem dobrý, fajn bylo, že jsme tam našli spousta bylinek a látek, které manžel už bral a fungovaly mu. I Vitamen mu pomohl nabrat nějakou tu energii a zatím je díky této přírodní cestě ok.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip