Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Jaké barva svíček je na adventním věnci ta správná. Růžová nesmí chybět!

Jaké barva svíček je na adventním věnci ta správná. Růžová nesmí chybět!

26.11.2020 - redakce Babinet.cz

První adventní neděle neomylně připomene ženám, předvánoční maratón gruntování, pečení a nakupování dárků. Některé ženy začnou řešit otázku, kdy nastoupit na startovní čáru, aby včas doběhly do cíle. Ty které, každý rok usínají únavou u štědrovečerní večeře, se dušují, že letos uberou na tempu.

Jiné se naopak těší na své oblíbené předvánoční činnosti jako je např. pečení, příprava štědrovečerní večeře, či zdobení bytu do vánočního hávu. Čekání na Ježíška si tak zpříjemňují vánoční atmosférou již na první adventní neděli zapálením první svíčky na adventním věnci.

A možná ani netuší, proč se na adventním věnci zapalují svíce. Každou adventní neděli se pak tyto svíce zapalují proti směru hodinových ručiček. Adventní věnec je také vykládán jako symbolika Kristova kříže a ve vztahu ke čtyřem světovým stranám jako jeho požehnání na každou světovou stranu.

  1. Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.
  2. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.
  3. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.
  4. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

Bohužel i adventní věnec podléhá módním stylům. Barva svíček adventního věnce má být fialová - podle barvy kněžského roucha. Jedna svíce na věnci má mít však růžovou barvu – ta symbolizuje radost.

A některé ženy možná ani netuší, že adventní věnec měl původně charitativní poslání.

První dřevěný adventní věnec pověsil v roce 1838 na začátku adventu hamburský teolog J. H. Wichlern nad dveře svého sirotčince a pod něj umístil pokladničku, do níž mohli lidé házet peníze pro děti na Vánoce. Každý den pak dal na věnec jednu zapálenou svíci.

Dnes se místo 24 svíček pro každý adventní den dávají na věnec jen 4 svíce pro každou adventní neděli. Adventní věnec bez svíček se zavěšuje na vstupní dveře. Adventní věnec se svíčkou se dává na stůl nebo zavěšuje nad stůl. Křesťané ještě mívají na věnci pátou svíčku, bílou, za Ježíše Krista.

Jak se nazývají adventní neděle?

1.    adventní neděle – železná
2.    adventní neděle – bronzová
3.    adventní neděle – stříbrná
4.    adventní neděle – zlatá

Označení adventních nedělí má původ v obchodním ruchu před Vánoci a s církevním rokem nebo tradicí nemá žádnou souvislost.

foto: learnreligions.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip