Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Souvislost mezi výživou, životním stylem a imunitním systémem. Jak předejít oslabování imunity

Souvislost mezi výživou, životním stylem a imunitním systémem. Jak předejít oslabování imunity

24.11.2020 - redakce Babinet.cz

Imunitu nebo-li obranyschopnost si laicky řečeno můžeme představit jako obal, jež chrání celé naše tělo před škodlivými vlivy. Pokud se tento obal nějakým způsobem naruší, pak onemocníme. Imunitu můžeme rozdělit na několik druhů. Nejdůležitější je asi ta, se kterou se narodíme, dále obranyschopnost můžeme získat různým očkováním a v neposlední řadě i proděláním určitého onemocnění. Imunitu však ovlivňuje celkový životní styl a to zejména stres, nedostatek spánku, pohybu, vitamínů a špatná životospráva. Nejčastější projevem oslabené imunity je nejen často se vracející onemocnění, jehož vyléčení trvá dlouhou dobu, ale také alergie.

Jak lze obranyschopnost účinně posílit?
Způsobů existuje spousta. Jako vždy se osvědčily babičkovské metody, které jsou založeny na přírodním složení. Pojďme si je alespoň ve stručnosti vyjmenovat.

Na posílení imunity v první řadě zabírají určitě vitamíny. Ty najdete především v čerstvé zelenině (brokolice, rajčata, špenát) a ovoci (černý rybíz, kiwi, citrusy). Kromě nejznámějšího vitaminu C, který se stará jak o zdraví, tak o krásu pokožky, nezapomínejte ani na vitamíny skupiny A, B, D a E.

Velice prospěšná je také konzumace vodních živočichů, například lososa, makrely a jiných tučných ryb. Obsahují totiž omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro správné fungování bílých krvinek, i minerál selen. Dalším potřebným minerálem je zinek, který se nachází především pšeničných klíčkách. Proti nemocem pomáhají i japonské houby shiitake, maitake a reishi. Svými účinky imunitu podpoří tak, že se stane doslova neprostupnou.

Aby byl výčet úplný, nesmíme zapomenout ani na bylinky. Jsou zásobárnou vitamínů nezbytnou k předcházení chorob i léčení případných zdravotních problémů. Mají také řadu pozitivních účinků. Třapatka nachová a Rakytník řešetlíkový se postarají o to, abyste neonemocněli chřipkou či jiným nachlazením. Těmto potížím předejdete také výborným šípkovým čajem, protože obsahuje vitamín C. Aloe vera a kopřiva zase tělo vyčistí od škodlivých látek. Jako účinná zbraň proti bakteriím a virům poslouží přírodní antibiotika, zdroj vitamínů a minerálů – křen, cibule a česnek. Bude-li se blížit chřipková epidemie či období s větším rizikem nachlazení, sáhněte po šalvěji, tymiánu, mátě a meduňce. Celkovou psychickou i fyzickou pohodu zase dokáže navodit ženšen.

Pomáhají jogurty i zelí
Takzvaná probiotická kultura pěstuje ve střevech prospěšné bakterie, které jsou důležité k vyprazdňování. Možná se vám tato informace zdá zbytečná, ale vězte, že i trávicí ústrojí tvoří správnou a silnou imunitu. Probiotickou kulturu najdete v acidofilních mlékách, jogurtech, kefíru, kyšce, podmáslí i v kysaném zelí.

Nezapomeňte na pohyb a klid

Imunitu posílíte také tím, že se budete bránit stresu a nervozitě. Buďte zkrátka v pohodě. Nic totiž není důležitější než vaše zdraví. Když se nebudete cítit dobře po psychické stránce, lehce organismus napadnou viry i bakterie. Dopřejte si to, co máte ráda a uvidíte, že chřipka či angína se vám vyhne velkým obloukem. Když ještě budete trávit dostatek času na čerstvém vzduchu, i za chladnějšího počasí, dostanete do těla nejen potřebný vitamín D, ale můžete se i otužit. Stačí pár procházek či pojížděk na kole v parku nebo v lese. Nebojte se ani zlepšit si kondici v posilovně či ve fitnescentru. Prospěšná je dokonce i sauna. Pokud se zrovna nedostanete ven, zkuste si v pokoji, ve kterém trávíte nejvíce času, důkladně vyvětrat. Po zbytek dne v něm udržujte teplotu kolem 21 °C.

Když se narušená psychika o slovo hlásí…

Aby byla imunita silná a mohla dostatečně strážit tělo před útoky škodlivin, musí být především psychika v harmonii. Pokud toho dosáhnete, je podstatně jednodušší přirozeně udržovat v souladu i ostatní faktory ovlivňující obranyschopnost. Pokud jste v celkové harmonii, nestává se, že byste měli problémy se spánkem, že budete vyčerpaní, nebo že se vám třeba oslabí střevní mikroflóra.

Prvními příznaky toho, že je psychika narušena, je například stres, únava, sklíčenost, problémy se spánkem, nedostatek sebedůvěry, netrpělivost, strach a podobně. Oslabení imunity poznáte i podle toho, že se u vás objevuje třeba rýma, zvýšená únava, problémy s pokožkou a jiné varovné příznaky.

napsala Lucie Janečková

foto: wcrf.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz