Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Záludná rakovina vaječníků. Příčiny vzniku a příznaky

Záludná rakovina vaječníků. Příčiny vzniku a příznaky

18.11.2020 - redakce Babinet.cz

Z onkologického hlediska jsou vaječníky pro ženu velice záludnými a nebezpečnými orgány. Nádory v této oblasti sice nejsou zas tak časté, ale jejich brzké odhalení je o to obtížnější. Za vše může jejich anatomická lokalizace.

Vaječníky totiž leží v malé pánvi. Okolní orgány, hlavně střeva a močový měchýř, pak nepřekážejí rostoucímu ovariálnímu karcinomu. Naopak, nechají se nádorem odsunout a dobrovolně mu udělají místo. Tumor tím pádem svou existencí pacientky dlouho neobtěžuje.

Příčina vzniku nádorů vaječníků není ještě přesně známa. Za jednu z možných příčin se považuje působení ženských pohlavních hormonů estrogenů a jejich vliv na ovulaci – dozrávání vajíčka. A proto může užívání hormonální antikoncepce blokující ovulaci, vést ke zmenšení rizika nádorového bujení.  Svou roli hraje opět dědičnost a je považována za jednu z příčin vzniku nádoru. Tyto nádory se vyskytují u mladších do 40 let. Nádory vaječníků jsou zaznamenány i u žen, které jsou bezdětné nebo které prodělaly první těhotenství před 20. nebo po 35. roku.

Příznaky:

 • hubnutí
  menstruační poruchy
  nevolnost
  nutkání na močení
  pocit plnosti
  tlak v dutině břišní
  únava
  zvracení

Teprve pokročilejší stavy na sebe upozorní nespecifickými příznaky. Postižené osoby jsou unavené, anemické a hubnou. Trápí je bolesti břicha nebo podbřišku a zvětšuje se jím obvod v pase. Navíc se přidají i zažívací obtíže, jako je zvracení nebo zástava střevních pohybů.

Při pátrání po příčině všech zdravotních trablů se mezi prvními udělá ultrazvuk břicha. Toto poměrně jednoduché a nebolestivé vyšetření většinou přivede lékaře ke správné diagnóze. Bývá to ale často až v době, kdy tumor metastazoval, například do jater nebo lymfatických uzlin. Bohužel u tohoto nádoru neexistuje účinná prevence s celoplošným využitím.

V rámci léčby je nutné všude tam, kde je ještě šance ženy vyléčit, nádor chirurgicky odstranit. Podle histologického rozboru se pak přesně určí typ nádoru a zvolí se další léčba. Často se ženy musí podrobit nepříjemné chemoterapii nebo radioterapii.

Přes všechen vědecký pokrok se nedaří zlepšit vyhlídky pacientek s nádory vaječníků. Bez ohledu na rozsah onemocnění a případné metastázy přežívá 5 let od stanovení diagnózy asi jen 30 % žen. Navíc ani nejsou přesně identifikovány rizikové faktory. Určitě zde hraje roli genetika. Ostražité by měly být všechny ženy, které měly takto nemocné matky nebo sestry.

 

Ilustrační foto: medicalnewstoday.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip