Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Historie adventních kalendářů. Poselství adventní doby šlo připomenout i bez čokolády

Historie adventních kalendářů. Poselství adventní doby šlo připomenout i bez čokolády

13.11.2020 - Hana Formánková

Tak jako si maminky zpříjemňují čekání na Vánoce adventním věncem, dětem lze zpříjemnit čekání na Ježíška čokoládovou časomírou čili adventním kalendářem.

Původním cílem adventního kalendáře bylo připomenout dětem vánoční událost popisovanou v bibli a zpříjemnit jim čekání na vánoční dárky. Bylo v něm ale také zachyceno i samotné poselství adventní doby, kdy se „očekával“ příchod Ježíše Krista.

Podoba otevírání okýnek nebo -li dveří, měla vypovídat o vnitřní otevřenosti vůči druhému člověku a otevřenosti pro Boha.

Dříve se na zeď křídou zaznamenávaly každý uplynulý prosincový den čárky, anebo se postupně zavěšovalo 24 malých obrázků.

První známý Adventní kalendář byl vyroben v roce 1851 a první tištěný s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence v roce 1908 v Mnichově.

Až na počátku 20. století přisel na svět první Adventní kalendář s malými otevíracími dvířky.

Tiskařská společnost Sankt Johannis dokonce vydávala náboženský adventní kalendář, kde se za okýnky místo obrázků. skrývaly biblické verše.

Což jen svědčí o faktu, že dříve Vánoce nebyly o konzumu, ale o atmosféře. Měli bychom si vzít z našich předků příklad a vyrábět podobné dietní kalendáře, aby statistiky o zvyšující se obezitě dětí, nevyvolávaly v matkách výčitky.

Možná by tedy bylo dobré dětem připomenout skromnost jejich předků, aby dodržovaly zásadu jedno okénko denně a neztláskaly všechnu čokoládu na posezení.

 

Zdroj foto: southernliving.com, zdroj textu: cs.wikipedia.org


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip