Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pracovní kout, díky kterému se na práci budete těšit

Pracovní kout, díky kterému se na práci budete těšit

12.11.2020 - redakce Babinet.cz

V současné situaci se stále více zaměstnanců přesouvá z kanceláří na vlastní gauč. Lámat se na něm celý den s počítačem v klíně ale rozhodně není ideální. U jídelního stolu se zase budete soustředit spíš na obsah ledničky než na práci. Vytvořte si proto doma vhodné zázemí, kde zkrotíte maily i všechny pracovní úkoly, i když nemáte prostor pro samostatnou pracovnu. Praktické tipy a triky do domácí pracovny připravila interiérová designérka Tereza Polcarová.

V centru dění

Interiérová designérka radí: V rámci prostoru je dobré umístění někde stranou od veškerého dění. Pokud tuto možnost nemáte, prostor alespoň opticky oddělte, abyste dosáhli psychologického efektu oddělené části. K tomu lze využít různé předěly místností architektonickými prvky (částečné příčky, prosklené stěny, dřevěné lamely apod.) nebo méně náročnými způsoby, jako jsou stěny tvořené skříněmi, otevřenými policovými díly nebo jednoduše závěsy.

Bez stolu to nepůjde

Tip Terezy: Nejdůležitějšími a zároveň nezbytnými prvky každé pracovny jsou stůl a židle. Jak je správně vybrat? Nejdůležitějším faktorem vhodnosti pracovního místa je ergonomie. Je nutné, aby výška stolu, nastavení pracovní židle, umístění monitoru a přidružené pracovní podmínky byly uzpůsobeny vašim proporcím a také by měly odpovídat tomu, jaké pracovní činnosti se věnujete a co při ní využíváte.

Kam s ním?

Stůl se židlí umístěte v blízkosti okna, do světlejší části místnosti. Sluneční svit je nejpřirozenějším zdrojem osvětlení a během slunečných dnů nebudete potřebovat lampu. Sluneční svit má také pozitivní vliv na lidskou psychiku a vyhnete se tak pocitům stísněnosti z tmavých koutů.

Posviťte si na práci

Během podzimu a zimy je pracovní doba slunce kratší než ta vaše? Investujte do kvalitní stolní lampy a nespoléhejte jen na centrální osvětlení místnosti. Abyste zdroj světla využili na maximum, lampu umístěte podle dominantní ruky – jste-li praváci, postavte ji vlevo, leváci vpravo. Tak si nebudete stínit. Vybírejte lampy s kloubovým systémem, který vám umožní její polohování i změnu intenzity osvětlení. Barvu světla volte spíše chladnější, která lépe připomíná barvu denního světla.

Vždy připraven

Interiérová designérka radí: Myslete na to, abyste měli vše potřebné vždy po ruce (úložné prostory, zásuvky s dokumenty, nástěnky, odpadkový koš apod.) a nemuseli se s každým novým úkonem zvedat od stolu.

Pokud se ale slavným heslem budete řídit i u elektroniky, věřte, že vás může přijít pěkně draho. Vypnutím pohotovostního režimu u spotřebičů ušetříte až 700 Kč ročně.

Chytrá volba do každé domácnosti

Každá domácnost v České republice ročně na energiích spotřebuje průměrně 5 tun uhlí. Projekt Chytrá volba Ministerstva průmyslu a obchodu chce ukázat způsoby, jak mohou domácnosti i velké firmy jednoduše ušetřit spotřebovanou energii i peníze. Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip