Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mnoho lidí uléhá do postele s tenisákem. Zkuste jejich trik proti chrápání

Mnoho lidí uléhá do postele s tenisákem. Zkuste jejich trik proti chrápání

4.11.2020 - redakce Babinet.cz

Když jde o babské rady, jak se partnerova chrčivého zvuku zbavit dřív, než partnera samotného, seznam vychytávek je nekonečný. A není se asi tak úplně čemu divit. Kvalita spánku obou nocležníků prudce klesá, ráno nestojí za nic a partnera máte nejednou chuť zabít, nebo přinejmenším svalit z postele. Často je to ale nakonec ten nechrápající, kdo do manželské postele neuléhá a z ložnice odchází. Než se tedy váš chrápající protějšek vydá za odborníkem, pojďme si ukázat některé dostupné alternativy, které radí zmíněné babské rady a povídačky.

Změna stran

Některé babské rady tvrdí, že když si partneři vymění své postelové strany, narušitel nočního klidu spí mnohem méně na zádech, než když ležel na své straně. A jak všichni dobře víme, poloha na zádech hlasité chrápání báječně podporuje a umocňuje. Poloha na zádech je pro chrápání přímo ideální.

Tenisák

K nočnímu klidu přispívá i častá rada v souvislosti s tenisákem. Konkrétně má jít o jednoduchou kapsu, která se přišije na pyžamo narušitele a na noc se do této kapsy uloží tenisový míček. Při každém otočení na záda začne tenisák tlačit a chrápající člověk se přetočí na bok. Zní to možná směšně, ale je fascinující, kolik lidí jde cestou této metody.

Horká sprcha

Lidem, kteří mají s chrápáním problémy, se doporučuje horká sprcha. Ta by měla vždy proběhnout těsně před spaním. Uvolní se tak dutiny, což je při boji s chrápáním velmi důležité. Horká pára navíc protáhne i nos, což je také ku prospěchu.

Obličejová cvičení

Posilování obličejových svalů by také mělo být přínosem. Poohlédněte se proto po cvičení, které zapojuje a zpevňuje obličejové svaly. Tato cvičení je pak dobré provádět pravidelně.

Mátový olej

Zvlhčovač vzduchu v kombinaci s mátovým olejem by měl chrápání také utlumit.

Chránič čelisti

Tato pomůcka ze silikonu posunuje dopředu čelist a zajistí snadnější přísun vzduchu. Jde o levný způsob, kterým nic nezkazíte. Chrániče zakoupíte v každé lékárně, nebo ve zdravotnických potřebách. Můžete se rovnou poptat také po spací masce. Tu by však měl předepsat obvodní lékař, nebo váš zubař.

Vitamín C

Záněty vedlejších dutin dýchacích cest jdou často s chrápáním ruku v ruce. Vitamín C celkově posiluje naši imunitu a působí proti těmto zánětům preventivně. Zařaďte proto do jídelníčku potraviny, které jsou na céčko bohaté.

Snižte váhu

Obezita je pro dýchací cesty velká nálož, když ulehnete do postele. Přebytečná kila dýchací cesty zatěžují a redukce váhy je tedy jednou ze zdravých metod, jak se chrápání zbavit.

Cviky na posílení svalů krku

V jistém věku začnou ochabovat tkáně a vytrácí se elasticita. Chrápání pak na sebe nenechá dlouho čekat. I když elixír mládí nemá nikdo z nás, přece jen se můžeme udržovat v dobré kondici. K tomu pomůže cvičení na posílení svalů krku.

Snižování množství hlenu

Jedním z důvodů, proč chrápání vzniká, je nadbytek hlenu. A odhleněním se babské rady taktéž zabývají. Často tak můžete narazit na lidový recept, jehož výsledkem je šťáva na uvolnění hlenu a snížení jeho množství. Skladba šťávy je z mrkve a jablka. Můžete přidat i citrón, nebo zázvor. Tuto šťávu by pak narušitel měl pít každý večer, zhruba hodinu před spaním.

Jiný polštář

Vyšší polštář zajišťuje zprůchodnění dýchacích cest. A volné dýchací cesty jsou to, co chrápající člověk nezbytně potřebuje.

Bylinkový polštář

Pokud vás trápí chrápání, které je podpořeno nachlazením, či rýmou, bylinkový polštář by mohl být účinnou zbraní. Naplňte jej mateřídouškou, nebo meduňkou. Tyto léčivky mají na klidný spánek blahodárný vliv.

Tipy závěrem

Na noc se vyhýbejte i následujícím prohřeškům:

  • žádný alkohol a cigarety
  • žádná kořeněná jídla
  • žádná čokoláda
  • žádná tučná a těžká jídla
  • nezanedbávejte přes den pitný režim
  • dbejte na čisté prostředí bez prachu

 

napsala Bára Klímová

foto: codapharmacy.co.uk

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip