Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Hádky kvůli školce v době pandemie. Syna chci nechat doma, manžel je proti, stěžuje si Jitka (39)

Hádky kvůli školce v době pandemie. Syna chci nechat doma, manžel je proti, stěžuje si Jitka (39)

1.11.2020 - redakce Babinet.cz

Nikomu se momentální situace nelíbí a všichni mají nějaké problémy. Nikdo z nás v tyto dny nežije úplně stejně, jako tomu ještě nedávno bylo. Ale holt se musíme přizpůsobit nastalé situaci a dělat i to, co nám není úplně příjemné. U nás doma jsou teď, v už tak vyostřené době, náplní dne jen hádky a zase hádky. S manželem si jdeme po krku a nejen, že se nedokážeme pohnout z místa a dohodnout se na nějakém plánu, ale také čelíme zjištění, že se vůbec hádat neumíme. My jsme se totiž nehádali nikdy. Opravdu nikdy. Zdá se to jako veliké plus, ale není to tak. Teď najednou zjišťujeme, že v hádce neumíme komunikovat a děláme si naschvály.

Můj muž je o pár let mladší než já a je to horká hlava. I tak se s ním ale vždy dalo dobře mluvit. Je vstřícný a velmi inteligentní. Názory na koronavirus náš však rozdělily. Můj muž je zrovna člověk skálopevně přesvědčený o tom, že žádný virus není. Libuje si ve všech konspiračních teoriích a vždycky si najde něco, co hraje do karet právě konspiračním teoretikům. Ohání se odborníky, kteří však nejsou z oboru a proti opatřením vystupuje velice ostře. Dokud šlo jen o nás dva, ani tehdy jsme se kvůli pandemii ještě nehádali. On má svou pravdu, já svou a nikdo nikomu nic nenutil. To jsme byli ještě bez hádek. Když jsem teď ale přišla s tím, že chci staršího syna nechat doma ze školky, to byl tanec.

Jsem na mateřské s mladším synkem a tak přece není sebemenší problém nechat si i toho staršího doma, když je situace taková, jaká je. Mému muži by to koneckonců mohlo být úplně jedno, jestli chlapeček doma je, nebo není. Můj muž je celý den v práci a pro něj by se nic nezměnilo. Ale jde mu však o princip. Absolutně nechápe, proč by měl malý být doma. Šíleně se naštval, když jsem mluvila o ohleduplnosti k učitelkám. Přece jen je situace vážná, a pokud dítě nemusí, do školky by teď chodit nemělo. A z tohoto nápadu mého muže málem trefil šlak. Celé mu to přijde nesmyslně absurdní a stojí si za tím, že dítě kolektiv potřebuje. Ano, potřebuje, ale když to nejde, tak prostě bohužel nejde. Manžel mě osočuje, že více hledím na ostatní, než na vlastní dítě, které chodí do školky rádo, ale já si to myslím přesně naopak. Tím, že ho nechám doma, se nevystavujeme riziku. Nemačkáme se ráno v šatně a školkovému personálu, na který situace také dopadá, takto přeci můžu ulevit. To je ale pro mého muže poslední koronavirová kapka. Hledí na mě, jako na blázna a trvá na tom, aby malý do školky šel. Nehodlá o tom prý dál diskutovat, a dokud to někdo nezakáže, žádné zůstávání doma nebude. Ale leží mu to určitě v žaludku, protože jinak by tolik nekřičel a nevysmíval se mému postoji.

Jitka, 39 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Jména osob byla na jeho žádost pozměněna

Korektura textu Bára Klímová

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Ilustrační foto: parents.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kolcava
4.11.2020 14:21

Váš konflikt, JItko, by býval nevznikl, kdyby česká vláda při postupném zavírání ekonomiky rovnou zvolila to, co mnohé země za naší západní hranicí: nechaly školky otevřené, ale kvůli potřebě snížit kapacitu dětí, aby děti byly v malých skupinách a aby se lépe mohly střídat a míjet samostatné směny učitelek, určují, které děti v současné době mohou školku navštěvovat. Děti zaměstnaných maminek většinou ano (ty z nejpotřebnějších sektorů v každém případě), děti s maminkami na mateřské s mladším sourozencem ne. To u nás vláda zatím nezavedla. Váš manžel zkrátka čeká na to, až syn ze školky něco přinese, nakazí i zbytek rodiny, anebo aspoň uvrhne do karantény, a pak budete doma ve čtyřech nemocní (upřímnou soustrast, zažila jsem si to jako jediná nenakažená v rodině čtyř nemocných, z nichž jen jedna, malá hočička, měla lehký průběh, ostatní na tom byli špatně po několik týdnů, byť dva byli ve věku vás a vašeho manžela). Kvůli nákaze zavřou i školku. Anebo bude váš manžel mít lehký průběh, zamestnavatel mu řekne, že si nepřeje, aby chodil na test, protože lidi potřebuje v práci, ne aby se váleli doma a on jim proplácel náhradu mzdy. Kvůli takovým pak má celá společnost zákaz vycházení, zavřenou pětinu ekonomiky, spoustu nešťastných lidí bez příjmů. Co s tím? Zkuste ženské zbraně a svého muže nějak dojít tomu, že vlastně sám chce, aby syn byl doma (vy budete vědět nejlíp, ale na někoho by platilo např. kdyby slyšel: Máš pravdu, necháme ho tam, stejně se nakazí a pak budeme doma všichni čtyři, i ty, to bude príma, moc se těšíme, že budeme mít tatínka doma.) Překvapilo mě, když včera celá řada majitelů firem a zaměstnavatelů pod svým jménem pro noináře (Seznam) prohlásila, že si nepřejí plošné testování zaměstnanců své firmy, ani kdyby jim stát hradil testovací sady se zdůvodněním, že by spousta pracovníků s pozitivním výsledkem zůstala doma a oni je potřebují v práci, protože už tak mají potíže sehnat lidi. Mimo jiných toto řekl i šéf jihočeské Madety, výrobce jídla (mléčných výrobců). To máme jistě velikou radost, že dává přednost tomu, aby nakažení lidé chodili do práce a šířili nákazu, než aby šli na test. Soukromý majitel Madety přirozeně hájí svůj soukromý čkonomický zájem (i když formou, která je přinejmenším na hraně zákona), ale zájem vašeho manžela nijak neomezuje, když bude syn s vámi doma. Vždyť říkáte, že se o staršího syna postaráte.

kalupinka
5.12.2020 20:10

Každou chvíli se stane, že je někde ve třídě dítě, co má doma někoho nakaženého. Pak to dítě chytne nebo ne. Samozřejmě se to řeší přes hygienu. Jak to chytí dítě, jde celá třída do karantény. Samozřejmě ideální by bylo, aby do školy a školky chodily pouze děti, které nemají nikoho, kdo by s nimi byl doma. Zdrcující ale je, když je dítě celý den ve škole, školce či družině a jeden i oba z rodičů jsou doma. Nezaměstnaní, na home office, na MD. Ve školním zařízení, kde je přelidněno, se ty bacily jenom množí. Ono to k vám taky dojde, nebojte se. Kdo nemusí ven, měl by se držet doma. Taky jsem chtěla na dovču...a pak ji strávila sama na zahradě. Taky bych šla za kulturou, zaplavat si, jela na výlet....jdu jen do práce, nakoupit a domů...být na mateřské, jen bych vítala, že jsem doma s dětmi. Váš muž umí jen radit...ale čísla mluví za vše. Tolik nemocných...tolik úmrtí....kdo nemusí, neměl by mezi lidi moc chodit...

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip