Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Léčivá síla křenu. Jak využít jeho účinků

Léčivá síla křenu. Jak využít jeho účinků

22.10.2020 - redakce Babinet.cz

Mezi dobroty, které nám na podzim, ale i kdykoli v průběhu roku, mohou pomoci od nejrůznějších zdravotních problémů nebo přispět k jejich léčení, patří bezpochyby křen. Křen totiž zdaleka není jen nějaký doplněk k uzeninám, jak by si mnoho lidí mohlo myslet.

Kořeny křenu v sobě skrývají množství vitamínů a minerálů. Obsahují například vitamín A a C, z minerálů pak v křenu nalezneme železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor.

Infekce močových cest

Nastrouhaný křen se používá například při infekcích ledvin a močových cest, ale třeba i při bronchitidě. Směsí z křenu a medu si odpomůžeme i od velmi silného kašle a zahlenění.

Zábaly

Z této brukvovité zeleniny se dají dělat také zábaly a obklady. Ty se používají například při revmatismu, astmatu, ale dokonce i při bolestech hlavy.

Střeva

Jeho užití je ale výborné taky ve chvíli, kdy dobereme antibiotika. Samozřejmě, nejedná se náhradu probiotik, která jsou při užívání tohoto léků nutná, ale rozhodně vám také křen pomůže s tím, aby se střeva vrátila do rovnováhy a správně se srovnala jejich mikroflóra.

Křen dále zlepšuje látkovou výměnu a působí i močopudně. Díky tomu, že má vysoký obsah vitamínu C, se jedná také o vynikající prostředek při rekonvalescencích všeho druhu.

Uchovávání

Abychom měli křen také na zimu a do zásoby, tak si ho lze nejrůznějšími způsoby uchovat, ať po svém léku můžete sáhnout kdykoli.

Křenový sirup


1 lžíci nadrobno nastrouhaného kořene křenu
1 lžíci nasekané cibule
4 lžičky medu
5 lžic vody

Všechny ingredience smícháme a povaříme. Poté směs přecedíme pomocí cedníku, nalijeme do lahvičky a uchováváme v lednici. Samozřejmě, můžete si připravit větší množství.

Křen s jablkem


20 dkg křenu
1 jablko
2 lžičky soli
Šťávu z 1 citronu

Smícháme nastrouhaný křen s nastrouhaným jablkem, solí a šťávou z citronu. Dále uchováváme ve skleničkách. NA podporu imunity si dejte lžičku denně. Takto naložený křen ale můžete použít i k těm párkům.

Křenový obklad


3 lžíce nastrouhaného kořene křenu
3 lžíce vody
Utěrku

Křen smícháme s vodou, do toho namočíme utěrku a přikládáme na 10 minut.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: britannica.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip