Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak si sestavit jídelníček a režim během karantény, aby nešla kila nahoru

Jak si sestavit jídelníček a režim během karantény, aby nešla kila nahoru

12.10.2020 - redakce Babinet.cz

Máte nařízen home office, nebo přímo karanténu? Pakliže jste předtím drželi dietu je potřeba nepolevit v jídle i pohybu a nedopřávát si vše, co bychom si odepřelii v běžném rušném pracovním týdnu. Veškeré dosavadní snažení by totiž mohlo přijít nazmar a váha by mohla výrazně poskočit směrem nahoru.

Hlavní zásadou je dodržovat dietu „v hlavě“ a neupustit od ní. „Když si občas dopřejete něco dobrého navíc, není to problém. Ale omlouvání tučných a kalorických jídel slovy “v pondělí začnu znovu“, není tou správnou cestou, jak redukovat svou váhu,“ říká MUDr. Petr Hlavatý, obezitolog.

Držte se proto ověřených rad. Díky nim překonáte víkend:

Nevstávejte pozdě

Ponocováním a dlouhým spánkem narušíte tělu nově nastavený rytmus. Není nutné, abyste chodili spát a vstávali stejně jako během pracovního týdne. Spěte tak dlouho, abyste se po probuzení cítili plní energie. Mnoho lidí se navíc mylně domnívá, že za "volné dny" dožene spánkový deficit z předchozího období.

Nevynechávejte snídani

Těm, kteří bojují s hmotností, odborníci doporučují začít den zdravou snídaní. Když ji o víkendu vynecháte, vyčerpáte své tělo. Lehce posnídat byste měli i v případě, že po ránu necítíte hlad.

Naplánujte si pohyb

Během volných dní se snažte i doma trochu hýbat. Mnoho šikovných pořadů jak cvičit, nalezenete i na internetu. Budete daleko spokojenější. Díky kaloriím, které jste vydali, si bez výčitek můžete dopřát třeba i malý odpolední dezert.

Nepijte velké množství alkoholu

Když popíjíte alkohol, příjem kalorií se výrazně zvýší a způsobuje váhový přírůstek. Můžete mít po něm i hlad. Pokud vypijete několik piv, dáte si k nim nakládaný hermelín a vše doplníte miskou oříšků, přijmete více kalorií, než je doporučený celodenní příjem při redukční dietě.

Nehřešte večer

Věčer se těžko odolává dobrotám. Přejídání ale nestojí za to, abyste přibrali a porušili tak rovnováhu v nově nastoleném režimu. I jednorázové uklouznutí často spustí přejídání, protože máte pocit, že hubnutí už ztratilo smysl.

Konkrétní rady

  • Přispěte si o jen o hodinu déle. Ideálně si odpočinete a stihnete více aktivit.
  • Nasnídejte se jako obvykle nebo přidejte oblíbená zdravá jídla náročnější na přípravu jako vařené vejce nebo ovesnou kaši.
  • Uasněte si, jakým sportovním aktivitám se budete věnovat. Budete překvapeni, kolik jich můžete stihnout.
  • Když od vás okolí vyžaduje přípitek nebo vám dolévá alkohol, zůstaňte asertivní. Dejte si skleničku bílého vína, kterou doplňujte minerálkou. Předem se najezte, nepodlehnete tak svodům nezdravé kuchyně.
  • Řekněte svému okolí, že hubnete. Nikdo vás pak nebude nutit jíst velké porce jídla. Ochutnejte malý kousek z toho, co vás láká, a pochvalte jídlo hostiteli.

 

Zdroj textu: Zdraviamy.cz

Zdroj foto: twitter.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip