Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jedlá soda a její využití, o kterém jste určitě nevěděli

Jedlá soda a její využití, o kterém jste určitě nevěděli

10.10.2020 - redakce Babinet.cz

O jedlé sodě toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Někdo ji nejvíce využívá v kuchyni místo kypřícího prášku, a někdo jiný zase jedlou sodu favorizuje, když jde o ucpané odtoky. Jedlou sodu prakticky najdete v každé babské radě, ať už jde o skvrny na sedačce, v souvislosti s bělením prádla, a také jako rychlou a levnou pomoc při pálení žáhy. Mnohdy tak máme dojem, že už o jedlé sodě víme snad všechno. A přitom je opak pravdou. Jedlá soda nás stále může překvapovat. My vám proto dnes ukážeme, jak jedlou sodu využít i v dalších směrech. Některé body vám možná budou povědomé, ale na většinu z nich už mnozí z nás jistě zapomněli, či je dokonce vůbec neznali.

Léčí, zkrášluje a pomáhá v kuchyni

Jedlá soda je skutečně všestranná. Báječná je na ní dostupnost a zanedbatelná cena. Její potenciál je přitom k nezaplacení. Co všechno tedy tento obyčejně neobyčejný bílý prášek dokáže?

Nadýchaný sníh

Když při šlehání sněhu přidáte špetku jedlé sody, sníh z bílků je neuvěřitelně lehký a krásně nadýchaný.

Palačinky a omelety

Omelety a palačinky se špetkou jedlé sody jsou jemnější a vláčnější.

Barvy

Chcete-li při vaření některých pokrmů zachovat hezky zářivé barvy a předejít například zhnědnutí, přidejte jedlou sodu. Ta barvu spolehlivě zachová v nezměněné podobě.

Luštěniny

Přidáte-li do vody, ve které vaříte luštěniny, jedlou sodu, změknou mnohem rychleji. Navíc docílíte i toho, že se zmírní nadýmání, které jde s luštěninami ruku v ruce.

Loupaná rajčata

Některé recepty vyžadují loupaná rajčata. Když je na třicet minut naložíte do sodové lázně, slupka jde dolů téměř sama.

Krémová bramborová kaše

Krémovou konzistenci bramborové kaše pojistí lžička obyčejné jedlé sody.

Loupání vajec

Hlavně u čerstvých vajíček se často stává, že bílek od skořápky ne a ne oddělit. Když však do vody, ve které vaříte vajíčka, přidáte jedlou sodu, nic takového se již nestane.

Ovoce a zelenina

Většinou jsme zvyklí kupované ovoce a zeleninu omýt pouze teplou vodou. Tímto způsobem se však nedostaneme hloubkově do pórů. Směs octa a jedlé sody si s hloubkovým čištěním snadno poradí a zeleninu i ovoce spolehlivě zbaví nežádoucích chemických látek.

Kyselá jídla

Přehnali jste to při vaření s octem? Napravte chybu jedlou sodou.

Proti nevolnosti a kocovině

Jedlá soda rychle zklidňuje žaludek. Určitě je dobré po jedlé sodě sáhnout, když jste se přejedli, nebo prohýřili alkoholovou noc.

Záněty močového měchýře a močových cest

Tyto záněty jsou velmi bolestivou záležitostí. Koupele s jedlou sodou by rychle měly od této bolesti ulevit.

Bolavý krk

Voda s jedlou sodou funguje báječně jako účinné kloktadlo, když vás bolí v krku a rozjíždí se nachlazení.

Bolavé zuby a afty

Při bolestech zubů, aftech, nebo zánětech dásní je hojivý roztok s jedlou sodou ohromnou pomocí. Regeneruje, hojí a zbavuje bakterií.

Opary

Při oparech si každý večer na postižené místo naneste pastu z vody a jedlé sody. Opar se přestane rozrůstat a nebude nepříjemně svědit, či praskat.

Svědění pokožky hlavy a lupy

Přidáte-li trochu jedlé sody k normálnímu šamponu, zbavíte se postupně suché pokožky hlavy. Tím pádem bude i po svědění a lupech.

Změkčuje nohy

Ztvrdlé paty, popraskaná kůže a zápach nohou není nic, o co bychom stáli. Pravidelná teplá lázeň se sodou tyto problémy rychle řeší.

Oteklé nohy

Lázeň s jedlou sodou skvěle pomáhá i proti oteklým nohám. Bezpečná je i pro těhotné ženy, které obzvláště ke konci těhotenství mají s otoky bohaté zkušenosti.

Kuří oka a bradavice

Naučte se pravidelně nanášet pastu z jedlé sody a vody na kuří oka i bradavice. Pasta místo změkčí a za pár týdnů je po problému.

Plísně různého charakteru

Pravidelné sodové lázně by měly zbavovat nohy plísní a lehčích forem mykózy.

Třísky

Některé třísky jde vytáhnout velice obtížně. Pokud však postižené místo posypete jedlou sodou, zakápnete troškou vody, a přelepíte náplastí, vše bude v pořádku. Po pár hodinách místečko trochu oteče a tříska se objeví. Pak se už dá lehce vytáhnout pinzetou.

Zesvětlování vlasů

Jedlá soda jemně zesvětlí vlasy mnohem šetrněji, než kupované odbarvovače. Proces sice budete muset několikrát opakovat, ale výsledek je zaručen.

Čistí ruce i nehty

Soda neutralizuje zápach. Po krájení cibule, česneku, nebo ryb, si očistěte ruce jedlou sodou a vodou. Zápach bude pryč a navíc si vyleštíte a vyčistíte i nehty.

Holení

Když smícháte jedlou sodu s pěnou mýdla, máte mnohem levnější variantu pěny na holení. Jedlá soda také okamžitě uklidňuje oholenou pokožku a brání zarudnutí.

Koberce a čalouněný nábytek

Na zapáchající koberec, či čalouněný nábytek vysypte velkorysé množství jedlé sody. Nechte působit přes noc a druhý den vysajte. Zápach je pryč a barvy jsou krásně revitalizované.

Sprchová hlavice

Usazeniny vodního kamene rychle vyřeší čistící směs jedlé sody a octa.

Rovnátka

Rovnátka je důležité udržovat v čistotě. Ukládejte proto na noc rovnátka do čistící směsi vody a jedlé sody.

Rez

Jedlá soda ihned odstraňuje rezavé skvrny na kovových površích.

Aviváž

Jedlá soda změkčuje vodu a je tak skvělou alternativou, když nechcete používat aviváž.

Křídy

Díky jedlé sodě dětem vyrobíte i v domácích podmínkách funkční křídy.

 

napsala Bára Klímová

foto: businessworld.in

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
11.10.2020 18:15

29 možností použití :-) Sám Solvay by na Vás musel být hrdý :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip