Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Boje s virem. Jak to v těle vypadá?

Boje s virem. Jak to v těle vypadá?

9.10.2020 - redakce Babinet.cz

Termín imunita se stále hojně skloňuje. Obecně všichni ví, že jejím hlavním úkolem je ochrana těla. Mechanismů, jak toho docílit, má organismus spousty. Když selže jeden, nastoupí jiný. Víte, co se děje od okamžiku, kdy se do vašeho těla dostane respirační vir? Probíhá netušený boj a je důležité podpořit tělo některými vitaminy. Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Nelze proto říct, že by jeden konkrétní prvek byl ze všech nejlepší. Přesto se často skloňují tři, s nimiž se uzdravíte daleko dřív. Vitamin C, vitamin D a zinek. www.jsemstalekost.cz

V případě vitaminu C, vitaminu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil. Působí zprostředkovaně i na naši psychiku,“ upozorňuje prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

První obrana před patogeny je celistvá sliznice

Prvotní ochranou je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy. Ty jsou schopné zničit choroboplodné zárodky, v případě, že sníte něco špatného. Pro neprostupnost epitelových buněk, které vystýlají dýchací cesty i trávicí trakt je nezbytný vitamin C a D. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí bránou pro jejich vstup. Jejich celistvost je tedy žádoucí. Velkou roli hraje i zinek.

Vrozená imunita po předcích

Na všechno ale kůže, sliznice a žaludeční šťávy nestačí, proto se, pokud patogen překoná první bariéru, zapojí další obranný mechanismus tzv. vrozená imunita. To je, čím jste vybaveni od přírody, po svých předcích. Zde patří makrofágy – buňky schopné pohlcovat a usmrcovat nepřátelské mikroorganismy a patogeny. Zároveň i buňky s receptory, které obecně registrují cizorodou látku a snaží se jí zbavit zánětem. Na sobě to pocítíte jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření a někdy i otok konkrétní části těla.

Připojí se bílé krvinky

Jakmile mechanismy vrozené imunity nestačí, přidají se mechanismy získané imunity. Zde proti patogenům stojí T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému.  „Všichni lidé mají ve svém těle dopředu připravené T a B lymfocyty, které jsou schopny rozpoznat podněty nového patogenního viru SARS CoV-2, o kterém se v současné době tolik mluví,“ říká prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. Do imunitního systému výrazně zasahuje i vitamin D, který posiluje protiinfekční bariéry a aktivuje NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím.

Tělo musí vědět, s čím bojuje

Pro úspěšný boj je podstatné identifikovat, o jaký patogen přesně jde. Rychlost zjištění a zapojení konkrétních mechanismů je důležitá. Čím dříve tělo zareaguje, tím méně škody stihne virus či bakterie v těle napáchat. S akcelerací výrazně pomáhá vitamin C a urychluje i činnost T i B lymfocytů. Při prvním setkání s neznámým patogenem je tato imunitní odpověď zdlouhavější, protože imunitní systém hledá, co by mohlo zafungovat. Virus či bakterie může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit, což je cílem.

Vstup viru do jádra buňky

Proniknutí virů do jádra buňky zamezuje dostatečné množství zinku, který „obstoupí“ buňky a chrání je. Zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity (např. makrofágy, dendritické buňky, paměťové buňky), jejichž počet a funkčnost jsou klíčové. Pokud první setkání s patogenem (viry, bakterie, škodliviny) dopadne úspěšně, bílé krvinky vytvoří zmíněné paměťové buňky, kam se uloží důležité informace o daném patogenu. Tato paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen.

NOVINKA: IMUNO PROTECT pro silnou imunitu

Tip: IMUNO PROTECT od Biominu je spojením vitaminů C, D a zinku. Céčko zrychluje reakci imunitního systému. Déčko zajistí, aby odpověď organismu nebyla přehnaná a neobrátila se proti nám. Zinek podporuje růst bílých krvinek bojujících s bakteriemi a viry a chrání buňky před napadením. Balený v tobolkách, bez lepku a laktózy. Vhodný i pro vegetariány. Balení na 2 měsíce koupíte na www.vitalpoint.cz za 335 Kč – 60 tobolek. www.jsemstalekost.cz

Aby se tělo neobrátilo proti sobě

Při prvním setkání s neznámým virem se může stát, že se organismus „zblázní“ a začne útočit na všechno možné včetně vlastních imunitních buněk. Tato regulační úloha patří vitaminu D, který situaci koriguje a kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip