Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Prohřešky v péči o orchidej. Jak na to, aby byla i odkvetlá orchidej znovu krásná

Prohřešky v péči o orchidej. Jak na to, aby byla i odkvetlá orchidej znovu krásná

7.10.2020 - redakce Babinet.cz

Orchideje však dělí společnost na dva tábory. Jeden tábor je přesvědčen o tom, že orchidej je tak nenáročná kytka, že nic méně náročného už ani nemůže existovat. Jejich orchidej mrknutím oka plodí jeden zdravý květ za druhým a přežije i různé domácí katastrofy jako je let z parapetu, nebo nenechavé ruce batolete. A druhý tábor nevěřícně kroutí hlavou. V tomto táboře nešťastníků se totiž na orchidej stačí jen ošklivě podívat a je po ní. Před očima majitele se úplně sesype, poskládá, zvadne, sbalí kufry a odejde z bytu. Dnes si proto ukážeme co dělat, aby bylo nešťastníků ve druhém táboře méně a méně. Jak na to, aby byla i odkvetlá orchidej znovu krásná a zdravá? Stačí znát a dodržovat pár jednoduchých pravidel.

4 prohřešky v péči o orchideje

  • Pozor na květináč

Orchideji nikdy neprospěje květináč nesprávných rozměrů. Potřebuje prostor. Když je tedy květináč malý, půdě to přestane stačit. Je v květináči umačkaná jako sardinka a tak přestane orchidej vyživovat tolik potřebnými minerály jako je fosfor, hořčík a draslík.

  • Nesprávné zavlažování
    Orchidej většinou potřebuje zálivku jednou za týden. V zimě pak postačí zalévat orchidej jen jednou za 10-14 dní. Znalci péče o orchideje doporučují ponořit orchidej na 5 minut do vlažné vody a poté nechat pořádně okapat. Spolehlivě tak zabráníte hnilobě. Pokud můžete, tuto metodu zavlažování provádějte s odstátou dešťovou vodou. Dbejte vždy na to, aby středové srdce orchideje zůstalo suché.
  • Kořeny orchideje

Průhledný květináč je pro orchidej klíčový. Konkrétně pro její kořeny. Kořeny orchideje totiž potřebují hodně světla. Orchidej má sice silné kořeny, ale ty mají své nároky. Bez světla se neobejdou. Jestliže se tedy vaší orchideji nedaří, dopřejte kořenům pořádnou dávku světla.

  • Nedostatečná teplota a špatné osvětlení

Hodně slunce a světla. Po těchto podmínkách orchidej prahne. Umístěte ji proto na světlé místo, ale v žádném případě ji zároveň nevystavujte přímému slunci.  Snadno se totiž spálí. Během letního období je pro orchidej optimální teplota 18-25 stupňů a v zimě ne nižší než 15 stupňů. Proto se orchidejím určitě vyplatí teplotu hlídat.

 

napsala Bára klímová

foto: ftd.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip