Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rakovina močového měchýře postihuje častěji muže. Jak jí poznat?

Rakovina močového měchýře postihuje častěji muže. Jak jí poznat?

5.10.2020 - redakce Babinet.cz

Nejčastěji evidovaným nádorem močového ústrojí je rakovina močového měchýře. Je třikrát častější u mužů než u žen. Je vám 40 let a výše? Pak je na čase být na pozoru!

Nejrůznější druhy rakoviny už se dají označit jako civilizační onemocnění, kterých se lidstvo nemůže zbavit. Naštěstí pracují lékaři po celém světě na nových možnostech léčby a zachraňují tak rok od roku stále více a více lidí. Konkrétně rakovina močového měchýře se řadí mezi ty, které mají procento úspěchu léčby jedno z nejvyšších.

Jak rakovinu poznat?

Výraznější symptomy rakoviny močového měchýře jsou pozorovatelné až v druhé, pokročilejší fázi onemocnění. Patří sem nechutenství, hubnutí, anémie a nejčastější z nich – nález krve v moči, která zpravidla není provázena bolestí a objevuje se opakovaně. V některých případech může dokonce dojít k tvorbě krevních sraženin v moči. Ty mohou zabránit jejímu odtoku a následném hromadění v močovém měchýři, což vede k přechodu do akutního stádia nemoci: pacient nemůže močit a má akutní bolesti v podbřišku se silným nutkáním na močení.

Preventivní kontroly zachraňují životy

I když nenajdete v moči krev, vyplatí se sledovat ostatní výše zmíněné příznaky, a především je nepodceňovat. Návštěva lékaře vás nic nestojí, naopak její odkládání by vás mohlo stát i život.  Na nádorové onemocnění močového měchýře může totiž upozornit i tak malá příměs krve v moči, která není vidět ani pouhým okem, proto je potřeba laboratorní vyšetření. Pokud je vám přes 40, měli byste na něj chodit pravidelně!

Onemocnění se výjimečně může projevit i bolestmi v bederní oblasti: „Ty způsobuje moč nahromaděná ve vývodném systému nad močovým měchýřem. Vývod je uzavřen nádorem a moč tak nemůže protékat. V krajním případě může dojít až ke stavu, kdy ledviny nejsou schopné odpadní látky vyloučit, a tak dochází k infekci,“ upozorňuje profesor Marek Babjuk, vedoucí lékař pražské kliniky UroKlinikum.

Atypická léčba má vysokou úspěšnost

Zvláštním rysem nádorů močového měchýře je skutečnost, že některé nádory nemají typický vzhled. Z míst, která se zdají být podezřelá, je proto nutné odebrat vzorky. I ty je ale občas náročné určit, a to právě kvůli netypickému zbarvení či tvaru nádoru. Základním krokem při podezření na rakovinu močového měchýře je proto endoskopická operace prováděná přes močovou trubici. Výkon je odborně označován jako transuretrální resekce, zkráceně TUR, a díky němu se může stanovit diagnóza i následná léčba.

Naštěstí zaznamenává obor urologie ohromný pokrok, který přináší inovace právě do léčby. Jednou z nich je takzvaná fluorescenční cystoskopie, jinak označovaná i jako fluorescenční zobrazení. Ta slaví ohromný úspěch, díky ní se totiž o zhruba 9 % snižuje riziko, že se nádor v budoucnu vrátí. „Před zákrokem se do močového měchýře zavede tenkou cévkou speciální látka hexcix. Operace pak probíhá za osvětlení modrofialovým světlem, díky kterému jsou postižená místa jasně viditelná – díky předchozí aplikaci hexcixu totiž během operace intenzivní červeně svítí, takže nádory lépe vidíme a můžeme je i přesněji odstranit,“ popisuje postup operace profesor Babjuk.

Fluorescenční cystoskopie ale není jediná varianta léčby. Další a méně komplikovanou metodou je takzvané úzkopásmové zobrazení. „U této metody zlepšujeme viditelnost nádoru použitím pouze části světelného spektra při cystoskopii. Část světla je odfiltrována, což umožní větší zvýraznění barevného rozdílu mezi nádorem a okolní tkání. Tento způsob je jednodušší než fluorescenční cystoskopie, protože nevyžaduje podání látky do měchýře před operací,“ objasňuje rozdíly mezi oběma metodami profesor Babjuk.

Díky oběma inovativním způsobům léčby se daří snížit riziko vrácení nádoru. Proto se snažte nepanikařit, pokud se u vás rakovina močového měchýře potvrdí. Procento úspěšnosti léčby je totiž oproti ostatním druhům rakoviny velmi vysoké, a to proto, že lze díky inovacím v oblasti urologie odstranit nádor v celém jeho rozsahu. V léčbě rakovin jsou navíc čeští lékaři vysoce úspěšní, proto do nich vložte svou důvěru a především – nevzdávejte to!

foto: theprint.in

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip