Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné městečko Votice s ponurým klášterem a do dnešních dnů strašidelným popravčím vrchem

Tajemné městečko Votice s ponurým klášterem a do dnešních dnů strašidelným popravčím vrchem

2.10.2020 - redakce Babinet.cz

Malé, nenápadné městečko Votice, nacházející se ve Středočeském kraji nedaleko Benešova, skrývá mnoho zajímavých záhad a tajemství. Úctyhodnou dominantou Votic je bezesporu klášter řádu františkánů založený Sezimou z Vrtby roku 1627. Ke klášteru se váže hned několik pověstí.

Jedna z nich souvisí i s popravenými českými pány po neúspěšné bitvě českých stavů na Bílé hoře, konkrétně s panem Kaplířem ze Sulevic, který v roce 1616 zakoupil zdejší panství a 21. června 1621 ukončil svůj život na popravišti na Staroměstském náměstí v Praze.

Jedna z verzí pověsti na toto téma vypráví, že měl být pohřben v blízké obci Neustupov, kde se nachází rodinná hrobka Kaplířů. Jeho ostatky zde však prozatím nebyly objeveny. Postava pana Kaplíře, jehož duše zjevně nenacházela klidu, se měla zjevovat v klášterním votickém kostele. Asi ne zcela náhodou člověka napadne možná souvislost s nespravedlivým a dramaticky pojatým, zastrašujícím krvavým divadlem pobělohorské staroměstské popravy...

Další zajímavá místní legenda se týká kopie obrazu Panny Marie Pomocné-Pasovské, jejíž originál namaloval známý malíř Lucas Cranach. Za třicetileté války, v roce 1645, kdy okolí Votic nemilosrdně drancovala švédská vojska, se obyvatelé z okolních vesnic snažili najít útočiště ve zdejším votickém klášteře, který jim poskytl azyl. Zoufalí vesničané, obávající se vpádu vojsk do města, se začali vroucně modlit k zmíněnému obrazu - a skutečně, stal se zázrak, jaký se v tyto zlé časy mnohokrát neopakoval. Vojska se městu vyhnula a zamířila k Vídni. Těžko dnes posoudit, zda se tak stalo náhodou - nebo k záchraně skutečně pomohly vroucí modlitby místních obyvatel... Ostatně, obdobné  případy známe i odjinud. A nezapomínejme, že naši předkové měli velmi silnou víru, v níž byli již od dětství vychováváni - a dnes už také i některé vědecké studie dokládají, že upřímná a silná, vroucí modlitba doopravdy pomůže odvrátit například i nemoc. Možná se jedná o člověkem prozatím ještě neprozkoumané schopnosti mozku, nebo v takových případech opravdu zasahuje vyšší moc?

Za zmínku určitě stojí i skutečnost, že se klášter pyšnil velmi bohatou knihovnou, kterou roku 1740 navštívil nechvalně známý páter Koniáš, aby zde odhalil sice jen jeden zakázaný tisk, jež si však neodpustil hustě proškrtat a některé stránky dokonce vytrhl. Co kniha obsahovala dle jeho měřítek závadného, to se již dnes asi nedozvíme...

Asi nejtajemnějším místem Votic, které ponuře působí až do dnešních dnů, je však bývalé popraviště za městem, zvané Polský vrch. Na Polský vrch prý údajně měla podle pověstí vést chodba z bývalého zámku. Ta však zatím nebyla nalezena.

Bývalé popraviště jsem na zabláceném vršku navštívil během velmi deštivého dne. Musím přiznat, že na místě, kde dnes roste mohutný a nádherný javor, na mne padla velmi tísnivá nálada. Zda za to mohlo ono nevlídné počasí a povědomí o tom, k čemu tento vrch dříve sloužil, nemohu posoudit...

Každopádně se i dnes v blízkosti bývalého popraviště dějí podivné události… Na nedaleké silnici nezřídka dochází k poruchám motorů projíždějících automobilů, které je nutno poněkud odtlačit z dosahu tohoto místa, aby motor znovu naskočil. A i v současnosti zde prý několik svědků vidělo ženskou postavu oblečenou do černých šatů, s kloboukem na hlavě. Žena se rychle mihne přes silnici a zmizí.

Jak již jsme zmiňovali v úvodu tohoto příspěvku, Votice i okolí mají ještě mnoho dalších neobjevených tajemství. Koneckonců se zde odehrála například rovněž i bitva u Jankova nebo tudy ustupovala německá armáda na konci II. světové války a dle některých svědectví zde Němci měli uložit bedny obsahující neznámý materiál, aby nepadl do rukou nepřátel… Každopádně toto malé a nenápadné městečko se zdá být rájem záhadologů i historiků a určitě stojí za vaši návštěvu.

napsal Petr Matura

foto: archiv autora, Wikipedia

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
6.10.2020 09:26

Opravdu pěkné.

abrakagabra
7.10.2020 10:31

:)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip