Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přehledný průvodce používáním zázvoru

Přehledný průvodce používáním zázvoru

5.10.2020 - redakce Babinet.cz

Zázvor umí imunitu nakopnout, je ale potřeba ho správně zpracovat. Připravte se na sezónu chřipek a nachlazení a seznamte se z blízka s nevzhledným, ale tolik populárním kořenem. Jak vůbec vybrat ten správný? A kde se bere jeho síla? Je lepší ho žvýkat syrový, nebo pít v čaji?

Vše, co bychom o zázvoru měli vědět:

  • Kde se vzala popularita zázvoru?

Nevzhledný hnědý kořen se těší oblibě už tisíce let. Už před pěti tisíci lety ho Číňané a Indové považovali za lék na prakticky veškeré neduhy. Indové jej doporučovali užívat každý den.

  • Na jaké problémy se hodí?

Nachlazení, kašle, rýmy, ale i potíže s trávením, vysokou hladinou cukru či cholesterolu v krvi nebo bující záněty. Výčet neduhů, k jejichž řešení zázvor přispívá, je skutečně dlouhý. Zázvor umí skvěle nakopnout imunitu. A navíc má antioxidační účinky, u nichž se předpokládá, že zpomalují proces stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním a infarktu.

  • Opravdu musí pálit, aby pomáhal?

Kouzlo zázvoru je ukryto ve dvou jeho účinných látkách – gingerolu a shogaolu. A obecně lze říci, že čím více zázvor pálí, tím více zdraví prospěšných látek obsahuje. Ne každému bohužel palčivá chuť zázvoru ovšem vyhovuje. Dětem mnohdy nechutná, dospělým může dráždit žaludek.

  • Jak vybrat co nejkvalitnější zázvor?

Bohužel během nákupu není možné poznat, jak silný kořen bude. V kvalitě bývají ohromné rozdíly. Způsobené jsou nejen způsobem skladování v prodejně či během transportu. Vliv má i to, z jakého koutu světa zázvor pochází či období, kdy byl sklizen.

  • Je lepší teplý, nebo za syrova?

Na množství účinných látek má vliv i způsob, jakým zázvor v kuchyni zpracujeme. Pokud chceme vytěžit maximum, je lepší ho tepelně zpracovat. Tím se totiž aktivují účinné látky. A toto působení ještě umocníme, pokud zázvor užíváme společně s vitamínem C. Horký zázvorový čaj s citronem si tedy svoji popularitu vysloužil zcela právem.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip