Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Home office: Pozor na chyby při sezení u počítače. Hrozí zdravotní rizika

Home office: Pozor na chyby při sezení u počítače. Hrozí zdravotní rizika

30.9.2020 - redakce Babinet.cz

Pracujete z domova a sedíte teď u počítače průměrmě 10 hodin denně a někteří z vás i daleko více? Není tak divu, že mnoho z vás následně trpí různými bolestmi. Nejčastější příčinou je nevhodné sezení. Jaké konkrétní chyby děláme, a jak se jich vyvarovat?

Naše tělo není uzpůsobeno k sezení a už vůbec ne k dlouhodobému sezení. Proto lidé v kancelářích trpí bolestmi zad, rukou, ramen nebo zápěstí. Nejenže tyto obtíže nepříznivě ovlivňují pracovní výkon, ale v případě dlouhodobého léčení představují i zbytečné finanční ztráty. Problém, který zmiňujeme je všeobecně označován termínem RSI (Repetitive Strain Injury). Lze ho tak považovat za největší zdravotní riziko moderního světa. Zde je pět chyb, vyvolávající tuto civilizační chorobu.

Sezení s překříženýma nohama

Tento nešvar postihuje jak ženy, tak i muže, kteří mají svůj způsob tohoto sezení. Každopádně si takto kyčle extrémně namáháme a posouváme do nepřirozené polohy. K čemu přitom dochází? Hlavice kyčelního kloubu je vyosená a na vnější straně kloubní jamky se dlouhodobě vyvrací do nepřirozené polohy. Časem se změní i postavení celé pánve. Pánev se nadzvedne a noha se prodlouží. Páteř se postupně přizpůsobuje novému postavení a vzniká skoliotické vybočení do strany.

Hrbení se

Při delším sezení, pokud máme nastavenou desku stolu příliš nízko nebo pokud máme židli příliš daleko od stolu, se začneme hrbit. Při ohnutých zádech dochází ke sklopení pánve dozadu, předkláníme se a krční páteř se předsouvá. Ramena tak vytahujeme dopředu, prsní svaly se nám postupně zkracují a dochází k oslabení mezilopatkových svalů. Tím také více tlačíme na plíce, proto nemůžeme správné dýchat, nedochází ke vhodnému okysličení krve. Zmáčknutím břicha stlačujeme i orgány v břišní dutině. Kromě fyzických problémů se oslabí výživa a funkce orgánů v těle. Hrbením dochází i ke zvýšenému tlaku na meziobratlové ploténky bederní páteře a časem je pravděpodobné, že dojde i k jejich poškození. Nevědomky však stlačujeme i stehenní svaly a stehenní žíly. Dochází k poruše prokrvování podkolenních jamek. Z tohoto důvodu můžeme očekávat, že se časem dostaví bolesti hlavy, krční páteře, ramen, migrény, tenisový loket, vysoký krevní tlak, hučení v uších, chrápání, změna funkce štítné žlázy, zhoršené vidění, křeče v sanici či dokonce snížená pohyblivost jazyka v ústech.

Opírání o loket a naklánění se do strany

Pokud jsme při sezení unaveni, nebo nám poloha na jedné straně vyhovuje více, logicky se na ni nakloníme a opřeme se při tom o loket. Tím ho však přetížíme. Záda se nám přitom vyhrbí, hluboké stabilizační svaly se uvolní, celé tělo klesá na jednu stranu, páteř je tlačena stejným směrem a svaly se na druhém boku stahují. Tímto si zaděláváme na problém zvaný skolióza. Dále dochází k zatuhnutí krční páteře, protože meziobratlové ploténky jsou nepřirozeně tlačeny k jedné straně. Časem může dojít k výhřezu meziobratlového disku, z toho důvodu, že opět tlačíme na břišní orgány, a tak nedochází ke správnému dýchání ani prokrvení celého těla. Takto i zbytečně namáháme srdce. Protože opíráním blokujeme dolní část hrudníku (v podprsenkové oblasti) dochází k oslabení trávícího systému, zatěžujeme tak žaludek, játra a žlučník. V neposlední řadě tím oslabujeme funkce hrtanu.

Nevhodná bederní opěrka

Bederní opěrky jsou in. Máme pocit, že jejich přítomností zádům ulevujeme. Jejich přínos je však spíše opačný. Většinou totiž nemáme správnou velikost a bedra tak nastavujeme do nevhodné pozice. Tím je zbytečně namáháme, a proto nás neminou bolesti v těchto partiích. Nevhodná opěrka navíc posouvá pánev dopředu a tím ovlivňuje i umístění orgánů v těle. Nesprávné umístěné vnitřní orgány oslabuje a jejich funkčnost se mění. Nevhodnou bederní opěrkou se zároveň zaděláváme na gynekologické problémy a problémy s močovými cestami, protože dojde k povolení spodních břišních svalů, a to včetně dna pánve.

Stále jen sedíme

Špatné sezení u počítače může doslova zničit zdraví. Proto doporučujeme střídat sezení a stání u počítače a pravidelně si dělat přestávky na protažení celého těla. Abychom předešli problémům se zády, kterými trpí polovina populace, doporučujeme nepodceňovat výběr zdravé židle, dobře nastavitelného stolu a kvalitních držáků na počítač. Pokud budeme mít počítač v nevhodné výšce nebo pod nesprávným úhlem, automaticky si sedneme špatně. Vhodné jsou například stoly Stell, které jdou velmi jednoduše nastavit do polohy, kterou právě potřebujete a umožňují velmi jednoduše přecházet z polohy spodní do polohy horní. To znamená, že u práce můžete během chvilky stát. Stání je totiž mnohem zdravější než sezení.

Rady, jak správně sedět

Jestliže trávíte většinu svého pracovního dne u počítače, potom dodržujte několik pravidel. Monitor by měl být v úrovni očí, ale zároveň nestát přímo před vámi a pozor na vychýlení do stran. Dále dodržujte pravidlo pravých úhlů. Co to znamená? Chodidla by měla ležet celou plochou na zemi, nohy držíme od sebe na šířku pánve, ohnutí v kolenou by mělo svírat úhel 90 stupňů, pravý úhel by měl zůstat i mezi trupem a stehenní kostí, to zajišťuje vzpřímené držení těla. Také mezi předloktím a paží udržujte pravý úhel. V případě notebooků investujte do speciálního stojanu, který posune displej výše do úrovně očí. Ceny stojanů se pohybují v řádech stokorun. Židle by pak měla podporovat rovné držení zad a opěrátko by nemělo být příliš prohnuté. Mimochodem, investice do opravdu kvalitní židle se určitě vyplatí, protože podobně jako v posteli na ní totiž trávíme velkou část dne.

 

Ilustrační foto: home.bt.com



Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz