Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Češi jsou v názoru na COVID-19 rozdělení, posilování imunity podceňují

Češi jsou v názoru na COVID-19 rozdělení, posilování imunity podceňují

1.10.2020 - redakce Babinet.cz

Farmaceutická společnost Neuraxpharm Bohemia realizovala ve dnech 21. a 22. září 2020 Preventan® Immunity Research, který zjišťoval názor Čechů na vážnost onemocnění COVID-19 a jejich přístup k imunitě. Výzkumu se účastnilo celkem 1100 respondentů ve věku 18 až 65 let z celé republiky.

Výzkum Preventan® Immunity Research potvrdil rozdělenost národa v pohledu na COVID-19. O tom, že toto onemocnění je nebezpečnější než chřipka je přesvědčeno 50,4 % respondentů, zatímco 49,6 % se domnívá, že naopak chřipka představuje větší zdravotní riziko. Vyšší nebezpečnost mu přikládají lidé s vysokoškolským vzdělání (65,2 %)a lidé ve věku 54-65 let (59 %). Větší obavu z COVID-19 mají lidé ve Středočeském kraji, Praze a Zlínském kraji. Naopak nejmenší v Karlovarském, Moravskoslezském a Plzeňském kraji. V neposlední řadě stojí za pozornost, že více se ho obávají muži – pro 54 % z nich je COVID-19 nebezpečnější než chřipka, zatímco u žen je situace přesně obrácená a 54 % z nich se více obává chřipky.

Pro organizátory různých akcí je špatnou zprávou, že v rámci ochrany před koronavirem
57 % respondentů odpovědělo, že se preventivně neúčastí větších akcí a 30 % se celkově straní kontaktu s lidmi. Necelých 62 % v rámci prevence sází na častější a důkladnější mytí rukou a pouze 40 % respondentů se zaměřuje na posílení imunity, přičemž v tomto ohledu jsou výrazně aktivnější ženy, kterých se 45 % věnuje zlepšení jejich imunity, zatímco v případě mužů je to jen 35 %.
„Z mnoha zdrojů můžeme slyšet, jak důležitá je v současnosti silná imunita, proto v době celosvětové pandemie bychom čekali, že více než 40 % respondentů se bude snažit imunitu posílit. Je to sicepracnější, než si mýt častěji ruce, ale je to bezpochyby důležitá investice do vlastního zdraví, která se s nadcházejícím obdobím respiračních a virových onemocnění určitě vyplatí,“ říká generální ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia MUDr. Lukáš Jirka.

Co se týká samotného posilování imunity, 52 % respondentů sází na zdravou stravu, 44 % užívá potravinové doplňky a 34 % sportuje. Pozornost by však veřejnost neměla věnovat jen posílení celkové imunity, ale měla by se zaměřit především na tzv. slizniční imunituv ústech. „Vstupní branou většiny infektů (z 80 %) je dutina ústní, v té se nachází slizniční imunoglobulin A, který představuje první obrannou linii, bránící šíření patogenních organismů dále. Spolu se specializovanými buňkami v tenkém střevě tvoří nejúčinnější ochranu před většinou virů, bakterií a dalších patogenů. Proto je vhodné podporovat aktivaci imunoglobulinu A v ústech vhodnými prostředky,“ vysvětluje MUDr. Helena Fuchsová, specialistka na celostní medicínu a dodává: „Svým klientům doporučuji posilovat specifickou imunitu základním očkováním a nespecifickou imunitu, kromě probiotik ve střevech, aktivací imunoglobulinu A v ústech pomocí Preventanu®, přípravku na přírodní bázi, který nemá na trhu alternativu a jehož účinnost byla potvrzena i několika klinickými studiemi. Velmi dobré zkušenosti s ním mám u všech věkových skupin. U pacientů je výrazně nižší nemocnost, nemoc má lehčí a kratší průběh, méně komplikací a předepisuji celkově méně antibiotik.“

PODCAST: Jak funguje ústní imunitní systém, o tom více v rozhovoru s PharmDr. Veronikou Krnáčovou

 

www.preventan.cz

www.facebook.com/PreventanCZ

www.instagram.com/preventan_cz

www.tydenimunity.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip