Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co nepatří do dřezu. Praktické rady, čím neucpávat odtoky

Co nepatří do dřezu. Praktické rady, čím neucpávat odtoky

21.9.2020 - redakce Babinet.cz

Odtok, kterým neodtéká voda, je vždycky velký problém. Voda v umyvadle, nebo ve dřezu stoupá, odtok se ucpává víc a víc, a nakonec se vytvářejí i usazeniny na povrchu dřezu. Vždy je proto lepší ucpávání odtoku předejít. Jak toho však docílit? Je to snazší, než si myslíme. Stačí se vyhnout věcem, které v odtoku nemají co dělat. Které to jsou, a proč dělají v odtoku neplechu?

  • Kosmetika

Čistý jíl a produkty na něm založené jsou velmi škodlivé, co se kanalizačního systému týče.  Kosmetické produkty mají povětšinou hustou konzistenci. Díky ní se v potrubí usadí ve formě tvrdých, a obtížně vyčistitelných usazenin. Při pravidelném odličovaní nad umyvadlem, nebo ve vaně, vám tak mohou hrudky kosmetiky odtok úplně zablokovat. Mohou také ucpat potrubí až takovým způsobem, že už pomůže pouze výměna trubek a sifonu.

Jakoukoliv kosmetiku je tak vždy nejlepší z obličeje, nebo těla, odstraňovat odličovacími produkty, které poté vyhodíme do koše.  Až poté se můžete umýt čistou vodou.

  • Tuk a olej

Tuk a olej se ve vodě nerozpouští. Naopak tuhnou a usazují se na stěnách potrubí. Oleje a tuky se po vylití do kanalizace rychle ochladí, začnou vytvářet shluky, a odtok se tak ucpe velice rychle. Navíc tuky v kanalizaci urychlují korozi, přiděláváte práci čističkám odpadních vod a o šetrnosti k životnímu prostředí se nedá mluvit už vůbec. Co ale dělat se zbývajícím olejem, který zůstává například po vaření? Na toaletu také zapomeňte. Likvidace oleje se doporučuje provádět pomocí PET lahve, do které olej přelijete. Lahev musí být dobře zavřená a utěsněná. Nezapomeňte však, že PET lahev nesmíte vyhodit do popelnice určené na plasty, ani do žádné jiné. Musíte se poohlédnout po speciálním kontejneru, který je určený právě na tuky a oleje. Případně se vydejte do sběrného dvora.

  • Bomby do koupele

Některé kupované výrobky na práškové bázi jsou velkým nepřítelem kanalizačního systému. Jakmile se šumivé bomby ocitnou v kanalizaci, jejich zbytky začnou bobtnat a usadí se na povrchu trubek. V důsledku toho může dojít k ucpání odtoku. Dávejte si proto dobrý pozor, jaké produkty do koupele kupujete. Tyto šumivé bomby si koneckonců můžete vyrobit i sami v pohodlí domova. Jsou ekologické, a utratíte podstatně menší sumu peněz.

  • Vlasy

Jedna z nejčastějších příčin ucpané kanalizace jsou vlasy. Pokud máte vy, nebo kdokoliv v domácnosti delší vlasy, bez sítka v odtoku se neobejdete. Vlasy jsou pro odtok velkou zátěží a problémem. Když se dostanou do kanalizace, zamotají se a vytvoří husté hrudky. Na tyto chomáčové hrudky se nabaluje mýdlo, sprchové gely, nebo zmíněná kosmetika, a problém je na světě. Přes takovou překážku projde voda jen velmi stěží.

  • Zbytky barev

Zbytky barvy také nikdy nelijeme do odpadu. Viskózní a lepkavá látka zanechává na povrchu trubek značnou stopu. Barva se usazuje na stěnách, zachycuje další látky a narušuje normální fungování vodovodního potrubí. S vyčištěním barvy v odpadu pak bývá velký problém, protože obsahuje mnoho nerozpustných chemických složek. Zbytky barvy tak vždy raději darujte někomu, komu se jistě budou hodit. Barvu můžete taktéž uschovat pro sebe, a využít ji později. Pokud ji budete skladovat v chladu a temnu, vydrží vám i několik měsíců. Barvu raději nevylévejte ani do odpadkového koše, chcete-li se chovat ekologicky. Opět uděláte nejlépe, když se projdete, a předáte barvu odborníkům ze sběrného dvora.

  • Mletá káva

Milovníci kávy pozor! Kávová sedlina je velmi podobná drobným zrnkům písku. Usazuje se na povrchu sifonu a potrubí. Čištění odtoku ucpaného kávou je pak velmi obtížné. Kávovou sedlinu vždy raději použijte jako prospěšné hnojivo některých rostlin.

  • Vroucí voda

Vařící voda odtok samozřejmě neucpává, ale je velkou hrozbou pro potrubí. Majitelé plastových trubek by tak měli být s horkými tekutinami opatrní.

  • Zbytky jídla

Toto preventivní opatření stále mnoho z nás podceňuje, a zbytky jídla bezostyšně pošleme rovnou do odtoku bez rozpaků. Před samotným mytím nádobí je ale nutné zbytky jídla vždy odstranit. Při kontaktu s vodou zbytky potravin bobtnají a odpad zablokují. To platí zejména pro moučné výrobky a obiloviny. Podobné pravidlo platí pro myčku nádobí. Zbytky jídla ucpávají filtr, což může způsobit poškození myčky.

 

napsala Bára Klímová

foto: magnificentplumbing.com, odomah.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz