Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Tato retro pokojovka by vám doma neměla chybět

Tato retro pokojovka by vám doma neměla chybět

17.9.2020 - redakce Babinet.cz

Pokojovky dodávají našim interiérům útulnost a krásu. Některé z nich nám ale mohou nabídnout i něco víc. Jsou pro naše zdraví velmi blahodárné.

Pomyslným šampionem na poli pokojových rostlin čistících vzduch je tchynin jazyk (latinsky sansevieria). Umí z něj odfiltrovat běžné domácí toxiny, například formaldehyd, trichlorethylen a benzen. Tchynin jazyk můžete mít přímo v ložnici, na rozdíl od většiny pokojovek totiž v noci přijímá oxid uhličitý a vypouští kyslík.

Jde o nenáročnou pruhovanou pokojovku s dlouhými pichlavými listy, která dokáže přežít mnoho omylů zahradníků začátečníků, která ale moc krásy nepobrala. Pochází z Afriky a v domácích podmínkách přežívá opravdu dobře. Pokud ale máte děti nebo domácí mazlíčky, dejte rostlinu na bezpečné místo, je totiž jedovatá.

Zajímavý výzkumný program, pro čištění vzduchu a potlačení "syndromu nemoci", provedla NASA s pomocí několika vybraných rostlin, kdy mezi nimi byl právě Tchynin jazyk. A dopadl na výbornou.

Znáte i další retro pokojovky?

Nejrůznější druhy voděnek, voskovka, zmijovec, nebo třeba podomácku vypěstovaný datlovník. To všechno jsou rostliny typické pro určitou dobu. Některé dnes, v době, kdy naše obýváky zaplňují hlavně orchideje, už pomalu ani neznáme.

Hoja Masitá

Hoja masitá, latinsky Hoya carosa je květina, voskovka, která se v dnešní době velmi špatně shání. Když na ni narazíte na některém e-shopu, tak si také poměrně připlatíte, cena za malou rostlinu se pohybuje kolem čtyř set korun.

Tato květina má tlusté – masité – listy a jednou ročně vydatně kvete. Květenství je složeno z drobných růžových kvítků, které pouští lepkavou šťávu. Mají navíc velmi silnou až omamnou vůni, která je pro mnoho lidí spíše zápach. Pouští dlouhé šlahouny, na kterých později rostou listy a květy. Nesnáší stěhování, přestěhujete-li ji, pravděpodobně přestane kvést a bude vyžadovat návrat na původní stanoviště. Patří mezi ty, které žijí desítky let.

Zmijovec

Zmijovec, latinsky amorphophallus, známý také pod názvem áronova hůl, už se v dnešní době také příliš často nevidí. Patří do čeledi áronovitých. Jde o teplomilnou rostlinu, která pochází z tropických deštných pralesů Asie, kde opravdu roste ve volné přírodě. I v květináči vám vydrží snad napořád.

Listy vyrůstají z hlízy, což je zásobárna látek důležitých pro růst květu. Doma vám ale pravděpodobně nevykvete. Zmijovec potřebuje velkou péči, přesazování a důkladné hnojení, aby vám vykvetl. Většinou vylezou jen listy, které vydrží několik měsíců. Poté uschnou, hlíza se zatáhne a za dalších několik měsíců opět vyrostou listy. Cyklus je v domácích podmínkách zkrácený a nepravidelný. Stav s listy i bez nich by ale správně měl být vždy půl roku. Květ je obrovský, nádherný a údajně má zapáchat jako zkažené maso.

Voděnka

Voděnky jsou též velmi nenáročné pokojovky vhodné i pro začátečníky. Jedná se o převislé rostliny, které nevyžadují zvláštní péči. Přežijí, i když je náhodou zapomenete zalít. Čas od času je stačí zastřihnout, aby jejich bujné šlahouny nedosáhly až na zem. Voděnek existuje velmi mnoho druhů, některé jsou tradičně zelené, jiné mají listy do červena.

 

Napsala Zuzana zelenková

foto. wikipedia.org.cz, poradte.cz, obi.cz, ireceptar.cz

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip