Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Které byliny a plodiny si doma můžeme vypěstovat ve sklenici s vodou

Které byliny a plodiny si doma můžeme vypěstovat ve sklenici s vodou

17.9.2020 - redakce Babinet.cz

Na vodním zahradnictví není nic složitého, a můžete si takto vypěstovat mnoho druhů bylinek, ovoce, i zeleniny. Už v minulém článku jsme si ukazovali, jak se v obyčejné sklenici s vodou krásně vede jarní cibulce.  Dnes si představíme i další možnosti. Vypěstovat si můžete vlastní česnek, zelí, rajčata, levanduli, nebo avokádo. Ani to však zdaleka není všechno.

 • Česnek

Chcete-li si vypěstovat česnek, pak do sklenice s vodou stačí umístit neoloupaný stroužek česneku, na kterém jsou zelené výhonky. Vody nedávejte zbytečně moc, aby nedošlo k hnilobě. Výhonky porostou velmi rychle.

 • Citronová tráva

Citronová tráva se v čisté vodě pěstuje velmi snadno. Umístěte kousek citronové trávy s kořínky do vody. Když trošku povyroste, můžete si ji zasadit do své bylinkové zahrádky.

 • Sladké brambory

Batát rozřízněte napůl, a ve vrchní části půlky propíchněte párátky. Párátka mají za úkol držet sladkou bramboru tak, aby nebyla celá ve vodě. Voda ve sklenici by měla sahat pouze do poloviny sladké brambory. Párátka zapřete o okraj a postavte sklenici na světlé místo. Když se na špičce objeví klíčky, odřízněte je, a dejte do čerstvé vody. Když trošku dorostou, můžete je zasadit do půdy.

 • Majoránka

Majoránka sice potřebuje trochu času a trpělivosti, ale výsledek je zaručený. Vše, co musíte udělat, je dát do sklenice s vodou řízky majoránky. Udržujte jejich spodní část ponořenou, a položte sklenici na okenní parapet. Pravidelně vyměňujte vodu.

 • Rozmarýn

Opět ponořte do vody řízky rozmarýnu tak, aby byla namáčena spodní část. Sklenici s vodou a rozmarýnem dejte na slunné místo.

 • Salát

Kousek košťálu s listy dejte do sklenice vody. Vody vůbec nemusí být hodně. Umístěte na slunné místo a salátu měňte vodu co druhý den.

 • Ananas

I s ananasem je vše ohromně snadné. Do vyšší sklenice s vodou ponořte horní část ananasu s listy. Opět použijte párátka, aby ve vodě nebyl celý kus ananasu, ale jen spodní polovina. Uložte sklenici do tepla, a pravidelně vyměňujte vodu. Až se objeví kořínky, můžete zasadit ananas do zeminy.

 • Levandule

I v případě levandule jde o řízky. Řízky by měly mít tři až pět sad spodních listů. Spodní část řízků by měla být ve vodě, a levanduli musíte udržet ve svislé poloze. Pro zatížení můžete použít pár kamínků.

 • Avokádo

Také avokádo předpěstujete ve vodě. Potřebujete k tomu pecku z avokáda, kterou důkladně očistíte. Opět použijte párátka, kterými avokádovou pecku zapřete o okraje sklenice. Do vody ponořte spodní polovinu pecky a umístěte na parapet. Vodu avokádu vyměňujte hodně často. Když se objeví listy, můžete zasadit avokádo do půdy.

 • Máta

Řízky máty potřebují slunné místo a stále čerstvou vodu. Do sklenice s vodou řízky máty uložte tak, aby byla ponořená jen spodní polovina.

 • Zelí

Odřízněte spodní část zelí a vložte do mělké mísy s vodou. Vodu pravidelně vyměňujte a listy občas zastřihněte. Poté můžete zelí zasadit do hlíny.

 • Rajčata

Dokud je teplé a slunné počasí, můžete v kelímku s vodou bez problémů pěstovat i řízky rajčat. Kořínky se objeví velmi rychle, a vy můžete rostlinku přestěhovat do zeminy.

 • Bazalka

Ani pěstování bazalky v čisté vodě není složité. Řízky bazalky dejte do vody a umístěte na slunečné stanoviště. Vodu bazalce vyměňte jednou za několik dní.

 • Pórek

I u pórku si musíte pomoci párátky. Pórek musí být zapřený o okraje. Odřízněte nejspodnější část pórku, a tu vložte do ne příliš vysoké sklenice s vodou. Položte sklenici na parapet a vodu vyměňujte jednou za pár dnů.

 

napsala Bára Klímová

foto: diyncrafts.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip