Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vlašské ořechy dozrávají. Jak je správně uskladnit

Vlašské ořechy dozrávají. Jak je správně uskladnit

16.9.2020 - redakce Babinet.cz

Určitě si ještě dobře vzpomínáte na povídání o vlašských ořeších. Přiblížili jsme si, jak blahodárné účinky mají na náš organismus. Tolik zdraví a prospěšnosti v jediné skořápce se hned tak nevidí. Proto by byla ohromná škoda, kdybyste si vlašské ořechy neuskladnili. Ale proces uskladnění musíte provést správně. Víte, jak takové bezchybné uskladnění vypadá?

Co se stane, když ořechy skladujete špatně

Skladování na první pohled vypadá, že na něm není nic složitého. Prostě uskladníte ořechy a je to, žádná věda, říkáte si. Ale takto triviálně to bohužel nefunguje. Můžete udělat spoustu chyb, které vás pak následně připraví o sytou a plnou chuť vlašáků, o jejich živiny a vitaminy. A to by byla velká škoda. Abyste chybám předešli a udrželi sílu vlašským ořechům co nejdéle, všechny potřebné informace najdete v našem článku právě teď.

Klíčem je správný čas

Září a říjen jsou měsíci, kdy vlašské ořechy dozrávají. Majitelé ořešáků tak mohou řešit dilema, jestli plody ořešáku nechat samovolně opadat, nebo jim ze stromu už nedočkavě pomoci silou. Netrpělivost vám ale zralé a dlouhodobě kvalitní vlašské ořechy nepřinese. Proto nespěchejte. Sbírejte jen ty, které samy spadnou na zem. Jen opadané vlašáky jsou ty skutečně zralé. Správnou zralost poznáte tak, že ořechy jsou ještě stále ukryty v zeleném oplodí, které už však začíná místy tmavnout a praskat. Někdy se ze zelené slupky plod vyloupne úplně sám. Naopak nezralé vlašské ořechy ještě nemají dostatečně zacelenou slupku. V té snadno vzniknou hluboké praskliny, které přispívají k rychlému zkažení ořechů.

Nenechávejte je povalovat v trávě

Když už se tedy vlašské ořechy samy uvolní a opadají, přichází na řadu pravidelnost. Vlašáky byste měli sbírat v pravidelné frekvenci. Pokud je necháte povalovat delší dobu v trávě, ani se s nimi nemusíte dále namáhat. Budou už totiž nahnilé, nebo uhnilé úplně. Hniloba v mokré trávě začíná být problémem velmi brzy. Objevuje se už během dvou dnů. Opravdu se tak vyplatí si opadání pohlídat a začít se sbíráním téměř ihned.

Jiný případ je ten, kdy víte, že nemůžete ořechy pravidelně sbírat. Tehdy je skutečně lepší je ze stromu setřást. Musíte ale počítat s tím, že zralost ořechů není úplně jistá. Pomocným ukazatelem zralosti je to, že ořechy už z menší poloviny opadaly samy.

Už jen usušit a uskladnit

Když jste ořechy sesbírali a zbavili je slupek, musíte je teď už jen usušit a uskladnit. Kdybyste přeskočili sušení, na sto procent vám navlhlé ořechy uhnijí. Při sušení opět hraje velkou roli čas. Rozložte je hezky na síta, nebo na nějakou plachtu. Ořechy schnou i pět týdnů. Mělo by se tak dít v suché a teplé místnosti.

Po dokonalém vysušení už je můžete sesypat do přepravek, jutových pytlů či proutěných košů. Nyní je můžete uskladnit na chladnějším, ale ne vlhkém, místě.

 

Napsala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip