Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Připravte boty na podzim a zimu. Co je potřeba udělat

Připravte boty na podzim a zimu. Co je potřeba udělat

8.9.2020 - redakce Babinet.cz

Kožené boty nejsou zrovna dvakrát levná záležitost. Když už si vyhlídnete za výlohou ty své, určitě se z nich chcete těšit nejeden podzim a zimu. Aby vám však kožené boty odvedly mimořádně dobrou službu a vydržely několik sezón, musíte se o ně trošku postarat. Co je tedy potřeba udělat, abyste v nich mohli prochodit bez újmy dlouhá léta?

Vzhled není všechno

Ano, boty rozhodně musí vypadat dobře. Obzvláště ženy by toto tvrzení podepsaly bez zaváhání. Stačí se na ulici porozhlédnout po všech těch kozačkách, módních kožíškových polobotkách a kožených kouscích. Radost pohledět.

Ale estetická stránka obuvi určitě není všechno. Kvalitní boty vás hlavně musí chránit před zimou a vlhkem, před sněhem, mrazem, posypovou solí i deštěm. Občas zapomínáme, že nohy nosí celé naše tělo a odbýváme je nevhodnou, nebo nedostatečně ošetřenou obuví. Když už cítíme, že se do bot pomalu, ale jistě dostává voda, běží nám většinou hlavou, že tuhle zimu dochodíme a pak se koupí nové. Ale nohy musí zůstat v teple, proto se tento rok svědomitě připravte na nadcházející období. Sebe i své boty. Hned se vám bude vykračovat lépe.

Všemocná impregnace

Každý podzim a zimu o ní slyšíme. Impregnovat, impregnovat a impregnovat. A přesto drtivá většina z nás impregnaci neviděla ani z rychlíku. Tak, jak jsme boty na konci zimy vyzuli, tak jsme je odložili do botníku a následující zimu zase jen vytáhli, a vyrazili. A přesně tohle je špatně.

Aby vám boty opravdu dlouho vydržely a odvedly kvalitní práci, svou dávku impregnace nezbytně potřebují. Na trhu najdete řadu impregnačních přípravků a produktů. Stačí si jen vybrat. Rozhodně nevyhodíte peníze oknem. Impregnací totiž vytvoříte na obuvi tenký film, který chrání botu před vlhkostí. Boty se tak díky impregnaci stávají nepropustnými. A přesně o to vám jde.

Neponechávejte nic náhodě. Impregnovat musíte i boty, které jste teprve přinesli domů a ještě jste je ani nevybalili z krabice. Než v nich vyrazíte, naimpregnujte je. Odpadne vám tak starost s kalužemi i deštěm. Když už se vám totiž nepodaří nějaké té louži vyhnout, voda vás nerozhází a nohy zůstanou v suchu.

Pokud i tak na impregnaci nevěříte, dopřejte botám alespoň pořádnou dávku obyčejného voděodolného krému. Boty vám, i vašim nohám tuhle péči vrátí.

Po příchodu domů

Impregnací to sice všechno začíná, ale rozhodně nekončí. Když promoknete na kost, impregnace neimpregnace, boty otřete suchým hadříkem a vycpěte je novinami. Pak stačí jen nespěchat a nechat boty doschnout. Pokud máte strach z pozměněného tvaru, vložte do nich napínáky.

Pomýšlíte li na topení, rychle tuto myšlenku zapuďte. Koženým botám žebra radiátoru určitě nesvědčí. Kůže se může velmi rychle přesušit a popraskat.

Babská rada závěrem

Byť je na solné mapy ještě čas, proč nebýt o krok napřed? Kdykoliv se začnou tyto slané cestičky na vašich botách utvářet, jděte na tuto nepříjemnost s octem. Nejdřív boty namočte (byť to zní jakkoliv nebezpečně) a zbavte je tak zažrané soli. Pak vysušte boty suchým hadrem a připravte si směs octa a vody v poměru 1:1. Aplikujte na mapy a zapracujte hadříkem.

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip