Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nyní je čas na výsadbu medvědího česneku, který je všestranným lékem a patří tak do vaší kuchyně

Nyní je čas na výsadbu medvědího česneku, který je všestranným lékem a patří tak do vaší kuchyně

2.9.2020 - redakce Babinet.cz

V minulosti jsme velmi podrobně mluvili o česneku. Nemůžeme proto opomenout ani česnek medvědí. Ten je na pořadí dne právě v těchto měsících. A to doslovně. Protože právě v  podzimním období je ten správný čas na jeho výsadbu. Pokud si teď říkáte, že tohle téma není nic pro vás, když nemáte vlastní zahrádku, nezoufejte. Medvědí česnek zvládnete hravě vysadit i na balkoně.

Česnek jako česnek?

Byť se název těchto dvou zázraků přírody až příliš neliší, přece jen není česnek jako česnek. Medvědí česnek má s klasickým česnekem sice i tak mnoho společného, ale drobné, avšak důležité, rozdíly mezi nimi najdete. Hned se na ně podíváme.

Například medvědí česnek v kuchyni využijete podstatně více, než ten klasický. Svou chutí i vůní se od normálního česneku neliší, avšak není tolik výrazný. Je jemnější. Můžete jím tak dochutit i pokrmy, u kterých byste si na to s klasickým česnekem netroufli. Jednoduše řečeno, kdykoliv jídlu chybí ta správná finální špetka něčeho, co pokrm přivede k dokonalosti, je to většinou medvědí česnek. Skvělou službu vám vždy odvede u omáček, pomazánek, omelet, pečených brambor, polévek a při pečení domácího chleba, který chcete ozvláštnit a ovonět.

Velký rozdíl zaznamenáte i sami na sobě. Po medvědím česneku si totiž nemusíte dělat starosti s dechem, ani načichlými prsty. Pachovou stopu tento česnek nezanechává.

Přejdeme li k léčivým účinkům medvědího česneku, najdeme mnoho shod s česnekem klasickým. Ale příjemnou zajímavostí je, že babské a lidové povídačky často hovoří jasně o tom, že účinky čerstvého medvědího česneku jsou o něco silnější, než je tomu u klasického česneku. Co tedy medvědí česnek léčí a s čím pomáhá?

  • Je nejefektivnější jarní očistnou bylinou.
  • Po zimě dodává tělu novou sílu.
  • Brání tvorbě krevních sraženin.
  • Posiluje ledviny.
  • Pomáhá při urologických problémech.
  • Výrazně čistí krev.
  • Je velkým pomocníkem při nadýmání.
  • Napomáhá při průjmu.
  • Posiluje srdeční činnost.

S výsadbou neotálejte

Pokud vám jde spíš o radost z procesu sázení a sklizení, sáhněte po semenech. Semena česneku medvědího se sázejí právě v těchto měsících. Za rok a půl se budete těšit z voňavé úrody.

Pokud vám však nebyla do vínku dána trpělivost a chcete si hlavně co nejdříve na česneku pochutnat, volte cibulky.

Tak jako tak ho můžete v klidu pěstovat i v květináči na balkoně. Medvědí česnek po vás nic moc nechce. Jen spoustu, spoustu, spoustu vláhy a stinné místečko. Ani s hnojivem si nemusíte dělat hlavu. Naopak. Trsy cibulek, či semen se zásadně sázejí do neprohnojené půdy a ani dále se nehnojí.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip