Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Na výlet jinam než na zámek. Zkuste přírodu, klášter i unikátní řopík

Na výlet jinam než na zámek. Zkuste přírodu, klášter i unikátní řopík

29.8.2020 - redakce Babinet.cz

Letošní rok je vážně výjimečný. Lidé ve velkém neodjeli k moři a výletují či dovolenkují především po české kotlině. Největší nápor pak zažívali a zažívají hrady a zámky. Jakmile to jen šlo, tak je výletníci vzali doslova útokem. Česká republika ale skýtá mnoho dalších krás, které rozhodně stojí za to vidět. Pojďme se podívat na méně známá místa, na kterých nebudete mít v zádech davy turistů.

Vezmeme to průřezem přes celou republiku. Přeci jenom, kdybyste chtěli třeba na hory, tak i tam je to teď trochu našlapané, nejhorší situace je pak na Šumavě. Tam je nyní turistů snad jako nikdy dřív. Proto možná bude lepší soustředit se na jednotlivosti.

Bezručovo údolí

Jedno z nejkrásnějších, nejdelších a nejhlubších údolí, které bychom v České republice našli, se rozprostírá v Krušných horách. Tomuto místu dal vzniknout tok řeky Chomutovky. Před osmnácti lety pak bylo Bezručovo údolí vyhlášeno přírodním parkem. Kdybyste se zde chtěli pořádně projít, tak celé má na délku 13 kilometrů. Nadmořská výška se pak pohybuje mezi 380 a 850 metry na mořem.

Pokud byste sem přijeli vlakem, tak od nádraží do údolí vede modrá turistická značka. Na cestě pak nechybí například ani občerstvení. Nějaké pití a svačinku si však přesto nezapomeňte přibalit.

Celé údolí je doslova protkáno pěšími a cyklistickými stezkami, můžete odtud vyrazit na Horu svatého Šebestiána, Načetín, Kálek, ale třeba až do Chomutova.

Přehrada Les Království

Tato pozoruhodná přehrada se nachází nedaleko Dvora Králové, kde se nachází také skvělá zoo a safari. Zdobí ji dvě překrásné věže, takže máte pocit, že jdete spíš na zámek, než že by se mělo jednat o pouhou přehradu.

Odborníci o ní říkají, že dokonale spojuje technické řešení (tedy opravdu, jak název praví, je to přehrada, tudíž slouží k zadržování vody), s estetickou stránkou stavby, je prostě krásná. Celá přehrada je navíc zasazena do pohádkové krajiny, do lesa a celá je provedena v pseudogotickém duchu. Pochází pak z roku 1919.

Rosa Coeli

Rosa Coeli je téměř zapomenutá zřícenina kláštera Rosa Coeli, česky Růže nebes. Našli bychom jej na východním okraji městečka dolní Kounice v okrese Brno-venkov. V současné době je klášter chráněn jako kulturní památka.

Klášter byl v průběhu několika let také podrobován záchovnému programu, díky kterému by se neměl dále rozpadat.

Opevnění Hlučín – Darkovičky

Toto opevnění, to jsou vlastně dobře známé řopíky. Na Opavsku se totiž zachoval velmi ucelený systém, který pochází z let 1935 až 1938. A představte si, právě nedaleko městečka Hlučín je jeden řopík, v kterém probíhají také prohlídky.

Řopík je vybaven a zrekonstruován a jeho průvodci vás zavedou do dob jeho největší slávy. Dozvíte se, jak fungoval, nebo kolik v něm žilo vojáků. Jedná se určitě o velmi unikátní možnost, kterak do řopíku nahlédnout. Na většině míst České republiky totiž řopíky jen tak volně stojí v polích a negativně se na nich podepsal zub času.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: cs.wikipedia.org

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

ojza1989
4.9.2020 00:34

Tohle neni Ropik ale Muzeum Pechotni srub Pěchotní srub MO-S 19 "Alej" Ropik je vyrazne menší. Vyrustal jsem v darkovickach tak vim .

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip