Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Nejčastější problémy s nástupem dětí do školky. Rady pro rodiče od dětské psycholožky

Nejčastější problémy s nástupem dětí do školky. Rady pro rodiče od dětské psycholožky

25.8.2020 - redakce Babinet.cz

Nejčastější problémy pramení z odloučení, kterému je vystavena matka, ale hlavně dítě. Při loučení ve školce se projeví pláčem a steskem po rodičích. Dále dělá problémy odmítání jídla či pití ve školce nebo rušení odpoledního klidu. Děti také často trápí problémy s komunikací. Nejsou už s maminkou či chůvou, naopak se pohybují mezi svými vrstevníky a o pozornost paní učitelky se dělí s deseti až dvaceti kamarády. Pokud dítě není schopné vyslovit a správně formulovat své přání, narazí na nepochopení. V jeho důsledku se stáhne do sebe a začne se stranit kolektivu i paní učitelky. Další častou reakcí je agrese. Dítě například uhodí kamaráda nebo do něj kopne jen proto, že neví, jak ho vyzvat ke společné hře.

Na nástup do školky však lze připravit celou rodinu. Vyzkoušejte si sama pohlídat skupinu malých dětí, vyšlete svou dceru nebo syna na víkend třeba k babičce a učte děti přesně vyjadřovat svá přání. Důležitá je i soběstačnost v oblékání, jídle a v denní hygieně.

Ke konci srpna začněte o školce mluvit a společně se na ni chystat. Zapojte do příprav i dítě: „Jdeme koupit bačkůrky, můžeš si vybrat barvu.“ Dítě si také může vyzdobit pytel na oblečení, vybrat ručník atd.

Září – První den je tady

Tipy pro rodiče:

  • Rozloučení v šatně by mělo být milé, ale rozhodné. Pomůže krátký loučící rituál. Rychlý útěk, ani hodinové scény mezi dveřmi dítěti neprospějí. Vhodný je i nějaký talisman – oblíbený plyšák či dečka. Můžete pak říct: „Když ti bude smutno, tak se přitul k Ušákovi a pak to bude lepší.“

  • Plňte své sliby. Pokud řeknete, že přijdete po obědě, pak to musíte splnit. Důvěra dítěte ve vaši spolehlivost usnadní jeho odloučení.

  • Neslibujte odměny za pobyt ve školce z několika důvodů: dítě může vnímat, že školka je něco nepříjemného, za co musí být odměněn. Může také prožívat dvojitý stres z toho, že bude plakat a tím pádem nedostane slíbenou odměnu.

  • To ovšem nebrání oslavit první den v mateřské škole např. návštěvou cukrárny.

Nezapomeňte, že problémy s adaptací se můžou i při normálním vývoji vyskytovat až dva měsíce. Pokud se objevují i třetí měsíc docházky, nebojte se ptát učitelek nebo si domluvit.

 

PhDr. Simona Hoskovcová, dětská psycholožka


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip