Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Magická místa v Čechách: Vydejte se na výlet do kostnice v Žehuni a načerpejte pozitivní energii

Magická místa v Čechách: Vydejte se na výlet do kostnice v Žehuni a načerpejte pozitivní energii

20.8.2020 - redakce Babinet.cz

Obec Žehuň nacházející se nedaleko Kolína ve Středočeském kraji skrývá zajímavý cíl k výletu i k esoterickému bádání. Nachází se zde kostnice, o které se dnes mluví v souvislosti s lebkami husitských bojovníků, a to díky výzkumu profesora Václava Smrčky, který byl zahájen v roce 2017 a během něhož byla objevena typická poškození, která způsobily husitské zbraně, jako například okovaný cep. S velikou pravděpodobností se jedná o kosterní pozůstatky bojovníků z bitvy U Lipan z roku 1434. Rovněž i tato informace přidává tomuto místu na zajímavosti.

Kostnice nacházející se v areálu hřbitova u kostela sv. Gotharda byla postavena Františkem Kermerem v letech 1765 - 1766 a existuje možnost, že nahradila kostnici starší, vybudovanou původně na místě dnešní školy. Najdeme zde také kosti ze zrušeného hřbitova. Místní kostnice však ani zdaleka nepůsobí tísnivým dojmem, jak by se možná, vzhledem k její funkci, mohlo zdát.

Dalším zajímavým a energeticky silným místem je samotný kostel sv. Gotharda. Ten vznikl pravděpodobně na místě daleko staršího pohanského kultovního místa, neboť nedaleko Žehuně, na kopci Oškobrh, se nacházela keltská osada.

Založení samotného kostela sv. Gotharda v roce 1137 dokládá latinský zápis v Hradišťsko-Opatovickém letopise. Založen byl opatovickými benediktiny, kteří byli po určitý čas i majiteli kostela a také vsi, která kolem vznikla.

V roce 1748 musel být starý kostel zbourán a roku 1753 započala stavba kostela nového, která trvala až do roku 1762. Podle památkářů obsahují jeho zdi zbytky původního románského kostela. Autorem hlavního oltáře sv. Gotharda je slavný malíř Viktorin Ignác Raab.

V kostele se nachází velmi pozitivní zóna, což mohu potvrdit vlastní zkušeností. V souvislosti s  psychotroniky je známo jejich tvrzení, že energetické linie kostelů vždy tvoří energetický kříž, orientovaný podél osy kostela, a energetický bod. Energetické body se nacházejí nejen v sakrálních stavbách, ale i na vrcholech kopců, na posvátných místech a někdy i u novějších staveb, které byly postaveny a navrženy citlivými jedinci, nebo je lze nalézt kupříkladu též i podle nauky feng-shuei. Všude tam můžeme pocítit stav posvátna, který vůbec nesouvisí s tím, jakého vyznání jsme.

Dávní stavitelé jistě využívali znalostí přírodních energií a používali k tomu i energii, kterou člověk vytvářel například při vykonávání obřadů - a tak se spojoval s energiemi toho konkrétního místa.

V žehuňském kostele stačí skutečně pobýt několik minut a každý vnímavější jedinec na sobě okamžitě pocítí pozitivní změny. Poměrně nenápadná obec Žehuň tak zcela jistě stojí za vaši návštěvu a prohlídku kostela si můžete předem vyjednat s místními velmi ochotnými dobrovolnými průvodci.

 

napsal Petr Matura

foto: archiv autora

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
21.8.2020 09:57

kostnice jsou zajímavá místa...

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip