Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  K lékaři online: Své zdraví bychom neměli zanedbávat ani v době koronaviru

K lékaři online: Své zdraví bychom neměli zanedbávat ani v době koronaviru

28.8.2020 - redakce Babinet.cz

Práce lékařů se posouvá do online prostředí a tento trend ještě urychlila pandemie koronaviru. Lidé se obávají návštěvy lékaře, ale zanedbávat své zdravotní problémy se může vymstít. O tom, jak probíhá vyšetření na dálku a jestli mohou pacienti lékařům v online světě důvěřovat, jsme hovořili s MUDr. Petrou Bomberovou Kánskou, vedoucí lékařkou Virtuální kliniky EUC.

Jaké případy řešíte nejčastěji?

Virtuální klinika je v provozu více než rok a za tu dobu jsme se s kolegy setkali snad se všemi situacemi, které známe z našich běžných ordinací. V posledních týdnech samozřejmě řešíme podezření a následné testování na tzv. koronavirus. Za poslední dva měsíce jsme ve Virtuální klinice pomáhali tisícům pacientů a mohu říci, že lidé mají skutečně obavy a strach jít k lékaři. O to jsem raději, že můžeme odborně pomoci, poradit a nasměrovat v online prostředí. Nemělo by docházet k tomu, že lidé zanedbají své zdravotní problémy, protože se budou bát nákazy. Rozhovor z očí do očí je důležitý pro pacienta i nás lékaře, i když je zprostředkován monitorem počítače nebo displejem telefonu.

Umí živý videohovor skutečně pomoci?

Ano, umí. Pro Virtuální kliniku volíme témata, která jsou vhodná řešit distanční péčí. To se projevuje také v tom, že přímo a pouze ve Virtuální klinice, tedy bez nutnosti osobní návštěvy ordinace, jsme v tuto chvíli schopni vyřešit 90 % obtíží. V případě, že problém nejsme schopni vyřešit online pacientovi, doporučíme osobní návštěvu lékaře, laboratorní či další potřebná vyšetření. Také je potřeba připomenout, že současná situace ohledně koronaviru je velice zatěžující a stresující. Lidé mají obavy o svoje zdraví, příjmy, budoucnost. V nemalém procentu konzultací tak naši lékaři poskytují i psychickou pomoc a oporu.

Na začátku pacient vyplní krátký dotazník, abychom měli základní představu a vzápětí již komunikuje s lékařem buď v klasickém chatovacím okně, nebo spustí videorozhovor.

Kolik stojí vyšetření?

Vyšetření je zdarma a je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip