Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Syndrom vyhoření. Nepodceňte varující příznaky těla

Syndrom vyhoření. Nepodceňte varující příznaky těla

18.8.2020 - redakce Babinet.cz

Syndrom vyhoření může postihnout každého z nás. Dokonce i ty, kteří jsou navenek spokojení. Mají milující rodinu, práci, která je baví, prostě ideální život. Přesto může nastat moment, kdy ve své práci vydáváte více energie, než přijímáte, což může vést k syndromu vyhoření. Tělo si vždy nejdříve začne žádat o zvolnění. Pokud takové zvolnění nepřijde, musí se vypnout samo. Předejděte tomu.

Syndrom vyhoření nejvíce ohrožuje lidi, kteří musí podávat co nejlepší výkony a přitom se ocitají pod neustálým tlakem a stresem. Navíc svou práci musí zvládat v mnohdy nelehkých podmínkách. Rizikové jsou hlavně obory, kde se musí komunikovat s jinými lidmi, zvládat vypjaté situace, ale také silné lidské emoce. Vedle lékařů a zdravotních sester jsou to třeba záchranáři, hasiči, policisté, učitelé, novináři, ale také vrchní manažerské pozice nebo celebrity.

Dalším rizikem je citlivost dané osoby. Každý prožívá a reaguje na problémy jiným způsobem. Osoby, které jsou citlivé a empatické, mají větší sklon k syndromu vyhoření. Další rizikovou vlastností je ctižádostivost a perfekcionismus. Takoví lidé pracují na 150% a nedopřejí svému tělu dostatečný odpočinek, což právě může vést až k syndromu vyhoření.

Příznaky a varování těla

Příznaky syndromu mývají charakter jak fyzický, tak psychický. Obvykle se objevují postupně a pozvolna, avšak vždy jsou pro každou osobu velmi individuální. Důležité je příznaky svého těla nepodceňovat, dokud lze takovému stavu včas zabránit.

Již prvního varování syndromu vyhoření je možné zaregistrovat při své práci. Jde o postupně klesající pracovní tempo, větší počet chyb a slábnoucí kvalita práce.

Dalším varováním je psychická změna. Člověk, který je postihnutý syndromem, mnohdy reaguji podrážděně až vztekle i na malé podněty. Chová se konfliktněji a mívá pocit nedostatečného ocenění. Dále bývá často skleslý, sklíčený až depresivní. Objevuje se u něj pocit bezmoci, prázdnoty a toho, že pro něj nic nemá smysl. Stahuje se víc do sebe a omezuje kontakty s jinými lidmi.

Z fyzických příznaků to pak mohou být například silné bolesti hlavy, únava, nekvalitní spánek, žaludeční potíže nebo zvýšený krevní tlak.

Léčba

Osoba, u které nastane takový syndrom, by okamžitě měla vyhledat odbornou pomoc. V tomto případě lze navštívit i psychiatra, který může předepsat léky, avšak ty jsou doporučovány pouze v těžkých případech. Radí se nejdříve začít u kvalifikovaného psychologa, který může osobu přivést na jiný způsob života.

Základem léčby je, aby si samotný jedinec uvědomoval svého problému a chtěl ho řešit. Musí sami pochopit, že je nutné, aby ubrali ze svého pracovního nasazení a pracovali rozumnější počet hodin. Ale také víc odpočívali, věnovali se častěji své rodině, přátelům a svým koníčkům. Důležité je dělat takové věci, které opět přinesou chuť do života, avšak mnohdy to není jednoduché bez odborné pomoci.

 

Napsala Michaela Procházková

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip