Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kočky mohou mít deprese stejně jako my. Jak to včas poznat a pomoct jim

Kočky mohou mít deprese stejně jako my. Jak to včas poznat a pomoct jim

16.8.2020 - redakce Babinet.cz

Každá kočka má jinou osobnost, a tak není divu, že i tohle zvíře může trpět depresemi stejně jako my lidi. Kočky mohou mít deprese z různých příčin, ať už z přestěhování se do nového domu nebo když přijdou o milovaného majitele.

Jak depresi u kočky odhalíte?

Změny v chování kočky mohou být nepatrné, proto je docela těžké poznat, že s kočkou není něco v pořádku. Může vám ale napovědět už to, že se změnila situace. Když třeba víte, že je krátce od svého majitele, třeba na hlídání, anebo o majitele právě přišla a musí si zvykat v novém domově, je normální a běžné, že se může chovat neklidně. Nebo dokonce dělat naschvály, čůrat do postele a podobně. Dejte napřed kočce čas, aby si zvykla.

Zajděte k veterináři

Jestli změny přetrvávají, tak zajděte k veterináři. Popište lékaři všechny detaily ohledně života kočky. Její chuť do jídla, spací návyky, změny osobnosti kočky. Veterinář provede preventivní prohlídku zvířete, kdy si poslechne srdce kočky, změří její teplotu a prohlédne oči a uši. Jestli budou změny v chování kočky velké, může doktor provést krevní testy, rentgen nebo další vyšetření. Jestli kočka žádnou další nemoc nemá, zřejmě jde o depresi.

Odhalte příčinu kočičí deprese

Uvědomte si všechny změny, které nastaly. Častým problémem bývá stěhování, nemusí přitom jít ani o změnu majitele. Nové prostředí dokáže kočku vystresovat. Další věcí může být to, že zemřel nějaký jiný domácí mazlíček. Ano, i tohle kočka zaregistruje. Nebo může být smutná, protože odešel jiný člen domácnosti. Problémem může být i to, že na kočku nemáte už moc času. Jestli jí neposkytujete dostatek pozornosti, může to být spouštěčem deprese. Některá plemena jsou na to citlivější než jiná. Depresi však může vyvolat i zima, protože i kočka potřebuje dostatek slunečního svitu, který ovlivňuje hladinu melatoninu a serotoninu.

Jak se deprese projevuje?

Může se to projevit i špatným spaním. Kočka spí obvykle kolem 16 hodin denně, kočky jsou totiž velcí spáči. Jestli spí ještě více, než dříve, už to může být příznakem deprese. Měli byste mít přehled, kolik hodin vaše kočka spí, neboť kočky spí velmi často i přes den nebo si zdřímnou. Proto je těžké to určit. Sledujte její obvyklé návyky. Jestli vás třeba už nevítá poté, co se vrátíte domů, ale raději spí, může to značit depresi. Pozorujte chování kočky.

Dalším příznakem může být třeba to, je kočka hlasitější než normálně. Křičí, vyje nebo syčí. Co se týká stravování, deprimovaná kočka může odmítat potravu. Nebo se naopak přejídat. Ztrátu chuti k jídlu je hlavním příznakem deprese jak u lidí, tak u zvířat. Zjistíte to tak, že dáte najíst zvířete ve stejném čase jako obvykle a ona se toho ani netkne. Spolu s tím může ubýt na váze. Některé kočky naopak na depresích přibírají, i když se to stává zřídka.

Prohlédněte také srst svojí kočky. Deprimovaná zvířata mohou přestat dbát o svoje chlupy, anebo o ně naopak dbát až moc. Jestli je kožíšek matný a bez lesku, je možné, že o něj nepečuje. Pozorujte, jak se čistila předtím a jestli to dělá teď. Jiná kočka na sebe může naopak přitahovat pozornost tím, že se až přehnaně myje a dlouhé hodiny se olizuje. Tím se snaží potlačit úzkost. Může to mít za následek ztrátu chlupů nebo vyrážku.

Všímejte si i toho, jestli má vaše kočka problémy s vyměšováním. Pokud močí jinde než obvykle a má čistý záchod, může to být také příznakem deprese.

Jak řešit depresi vaší kočky?

Věnujte kočičce hodně pozornosti, ujistěte se, že jí dáváte opravdu tolik lásky, kolik potřebuje. Nenuťte ji k mazlení, ale když přijde, neodmítejte ji. Vždy byste měli kočičku krátce pohladit. Hrajte si s kočkou aspoň 15-20 minut denně aktivně. Můžete jí házet plyšové hračky. Udělejte k tomu kočce zábavu na dobu, kdy zrovna nebudete doma. Nechte jí vyvýšené místo u okna, kam si může vylézt a pozorovat okolí, pusťte jí nějaký film (kočky mívají rády filmy s ptáčky, myšmi a jinými kočkami) nebo jí kupte hlavolam, do kterého umístíte pamlsek. Když nic nepomůže, můžete sáhnout po medikaci od veterináře.

 

Napsala ŠT

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz